To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Rynek we Wleniu na nowo

Rynek we Wleniu na nowo

Po blisko rocznej kompleksowej rewitalizacji, 16 października 2020 roku, oficjalnie został oddany do użytku Rynek we Wleniu. Koszt inwestycji w zabytkowym centrum miasta wyniósł dziesięć milionów złotych, w tym udział własny beneficjenta - Gminy Wleń, tylko 500 tysięcy złotych. Roboty sfinansowano z Funduszy Unii Europejskiej.

- Rynek w sercu Wlenia, miejscowości z bogatą przeszłością, z prawami miejskimi już od 1214 roku, odzyskał swój dawny blask. Jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. To znakomita wizytówka miasta i regionu. W Rynku już zaczęło dziać się sporo. Rynek będzie pełnić funkcję integracyjną, miejsca spotkań mieszkańców i turystów oraz miejsca wydarzeń kulturalnych. Zmieniła się nie tylko nawierzchnia Rynku, wymieniono wszystkie instalacje podziemne, dołożono nitkę centralnego ogrzewania, wykonano remont ulicy Kościuszki i dwóch budynków, jednego przy tej samej ulicy, drugiego przy ulicy Świętej Jadwigi, gdzie mieści się teraz punkt Informacji Turystycznej. W Rynku czynna jest fontanna z zamkniętym obiegiem wody. Odnowiono wykonaną z okazji 700-lecia miasta w 1914 roku fontannę Gołębiarki autorstwa Paula Schulza. Fontanna upamiętnia wleńską tradycję targów gołębiami. Wkrótce zmieni się wygląd ulicy Szkolnej, mamy wiele planów inwestycyjnych – powiedział burmistrz Miasta i Gminy Wleń Artur Zych.

Włodarz Wlenia podziękował solidnemu wykonawcy i podwykonawcom rewitalizacji oraz uhonorował szefa firmy Jerzego Majorka. Wymienił też nazwiska współautorów sukcesu: Ryszarda Witka, inspektora nadzoru Aleksandra Lorycha, pomysłodawcy projektu i koordynatora, zastępcy burmistrza UMiG Wleń, Piotra Szymańskiego i podziękował zaangażowanym urzędnikom z Ratusza. W okolicznościowych przemówieniach podczas uroczystego otwarcia zrewitalizowanego Rynku słowa uznania i gratulacje oraz wyrazy szacunku złożyli zaproszeni goście, m. in. senator RP Krzysztof Mróz, w formie odczytanego listu wiceminister Marzena Machałek, starosta lwówecki Daniel Koko i zastępca prezydenta Jeleniej Góry Janusz Łyczko. Wraz z burmistrzem Arturem Zychem wzięli oni udział w symbolicznym przecięciu biało - czerwonej wstęgi.

W historycznym korowodzie zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkół im. Świętej Jadwigi Śląskiej. Na stacji kolejowej nad Bobrem można było indywidualnie skorzystać z przejazdów Wleńskiej Kolei Drezynowej. W Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki zaprezentowano gawędę Przemysława Nocunia z Uniwersytetu Jagiellońskiego, o dziejach wleńskiego Rynku. W godzinach popołudniowych w muzyczno – tanecznej rozgrzewce oklaskiwano Seniorki z Doliny Bobru i Renatę Galik. Wcześniej utalentowana piosenkarka wykonała piosenkę „Wleńskie gołębie”, do której muzykę sama skomponowała, słowa Stefani Krawiec. W finale części artystycznej z zespołem koncertowała gwiazda polskiej piosenki, Anna Jurksztowicz, która w tym roku świętuje 35-lecie kariery estradowej. Z powodu pandemii COVID-19 odwołano Piknik Jadwiżański przy pomniku Gołębiarki. Podczas uroczystości w Rynku i w nocnym zwiedzaniu zamku Lenno w plenerowej oprawie przestrzegano obowiązującego w kraju reżimu sanitarno – epidemiologicznego.   

Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (1).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (2).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (3).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (4).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (5).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (6).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (7).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (8).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (9).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (10).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (11).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (12).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (13).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (14).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (15).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (16).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (17).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (18).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (19).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (20).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (21).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (22).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (23).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (24).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (25).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (26).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (27).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (28).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (29).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (30).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (31).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (32).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (33).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (34).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (35).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (36).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (37).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (38).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (39).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (40).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (41).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (42).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (43).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (44).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (45).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (46).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (47).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (48).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (50).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot STOB (51).JPG
Otwarcie rynku we Wleniu Fot DAN (1).jpg
Otwarcie rynku we Wleniu Fot DAN (3).jpg
Otwarcie rynku we Wleniu Fot DAN (4).jpg
Otwarcie rynku we Wleniu Fot DAN (5).jpg
Otwarcie rynku we Wleniu Fot DAN (6).jpg
Otwarcie rynku we Wleniu Fot DAN (7).jpg
Otwarcie rynku we Wleniu Fot DAN (9).jpg
Otwarcie rynku we Wleniu Fot DAN (10).jpg
Otwarcie rynku we Wleniu Fot DAN (11).jpg
Otwarcie rynku we Wleniu Fot DAN (12).jpg
Otwarcie rynku we Wleniu Fot DAN (13).jpg
Otwarcie rynku we Wleniu Fot DAN (14).jpg
Otwarcie rynku we Wleniu Fot DAN (15).jpg
Otwarcie rynku we Wleniu Fot DAN (16).jpg

Komentarze (8)

Szkoda tylko, że nie zamknięto dla ruchu rynku i ulicy Kościuszki. Przy istniejącej obwodnicy i dodatkowej mozliwosći objechania Wlenia skrecajac za mostem w lewo rynek z zamkniętą ulica Kościuszki byłby wręcz cudowny.

te piastowskie orły u ty ch przebierancow pasują jak pięść do oka, można pisać historię na nowo, alę prawdą pozostanie to, że Niemcy ten renek zbuddowali, a Polacy zniszczyli, a teraz za kase unii trochę przypacykowali

Co ty człowieku za głupoty opowiadasz, po pijaku to piszesz?. Co Niemcy w rynku zbudowali tego Polacy nie zniszczyli, między innymi nawiedzone powodzie w Wleniu w rynku do tego się przyczyniły. W 1958 r. czy też w 1977 r. były powodzie w wleniu gdzie woda dobre dwa metry miała a wojsko dużymi łódkami pływali by ratować ludzi. I tutaj odbywały się między innymi takie zniszczenia w Wleniu, nie Polacy.

Niegramatycznie (być może automatyczna korekta z telefonu), ale prawdziwie. Wleń był zalany przez Bóbr okrutnie. Nikt nie niszczył niczego umyślnie - woda zniszczyła.

Poczytaj kiedy i gdzie Piastowie zakończyli istnienie jako ród. Potem spróbuj zrozumieć, że już z 3 stulecia wcześniej mówili tylko po niemiecku .Więc po co te emocje.

A u nas na rynku starego miasta bez zmian ŚMIECI DALEJ składowane są bezpośrednio na ulicach. Przykładowo na ulicy Bankowej obok restauracji SHANG HAI obok Kapliczki SW, Anny. Zapraszamy zobaczcie sami warto bo takiego smrodu i niechlujstwa nie zobaczycie już nigdzie. Ale to ponoć ma być atrakcja turystyczna. Ach te PO-PSL-SLD-KGB u nich ta ZASRANA Sowiecka mentalność jest normą. A paczcie na Warszawę tam szambo jest spuszczane do Wisły i to tym z PO nie przeszkadza. Ale jaja.Ale jaja. Kto to wybiera tę szumowinę?????????????????????????

Jaki elegencki ten ***senator w przymałej i przykrótkiej kurteczce, która pewnie pamięta wykładanie po nocach towaru na pólkach w Tesco. I ten garniturek demode. Wstyd. Chyba zdecydowanie lepiej wyglądał na tym stanowisku Incitatus Kaliguli. No , bo konie piękne są.,

zdj. nr 21 to nie Wleń, ale ogólnie ładne foty