To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Ruszyły negocjacje z Czechami w sprawie kopalni Turów

Ruszyły negocjacje z Czechami w sprawie kopalni Turów

Pojawiła się iskra optymizmu w sprawie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, nakazującego wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Wczoraj (24.05) premier Mateusz Morawiecki mówił: Mamy nowe argumenty.  Zapowiedział, że Polska przystąpi do negocjacji ze stroną czeską oraz przedstawi nowe argumenty TSUE. Związkowcy z kopalni postawili na protesty. Dzisiaj (25.05) znowu będą blokować rondo w Kopaczowie, by utrudnić wjazd do Polski czeskich tirów.  Następnego dnia planują jechać z manifestacją  pod Dom Europy we Wrocławiu.

- Te nasze ruchy są na razie delikatne – mówił o blokowaniu dróg Wojciech Ilnicki, przewodniczący Solidarności KWB Turów. - My jesteśmy tak zdesperowani, że nie będziemy się z niczym liczyć. W przyszłym tygodniu one mogą być naprawdę takie, że wszyscy będą prosić i Niemcy, i Czesi o pomoc Unię Europejską - podkreślał wczoraj Wojciech Ilnicki. Dodał, że górnicy czekają na decyzje rządzących.

A tych można się spodziewać się lada chwila. Wczoraj premier Morawiecki wziął udział w odprawie poświęconej sytuacji w kopalni Turów, która odbyła się w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu. „Trzeba powiedzieć, że decyzja europejskiego Trybunału Sprawiedliwości jest bardzo niebezpieczna zarówno z punktu widzenia potencjalnych zagrożeń ekologicznych, ponieważ grozi wręcz katastrofą ekologiczną. Jak również jest niebezpieczna dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, i dla zapewnienia pracy dla 5 tys. pracujących tam osób" - oświadczył premier po zakończeniu spotkania.

Zapowiedział, że rząd przystąpi nie tylko do negocjacji ze stroną czeską, ale też do przedstawi nowe argumenty Trybunałowi Sprawiedliwości. Pierwszy to budowa tzw. ekranu, który ma zabezpieczyć wodę u naszych czeskich sąsiadów. Ten ekran miał być pierwotnie wybudowany do 2023 r., natomiast Polska Grupa Energetyczna przystąpiła do szybszej budowy i ten ekran będzie gotowy już we wrześniu tego roku.

"Po drugie nawet w sytuacji hipotetycznego zamknięcia kopalni, czego my nie przewidujemy i do tego nie doprowadzimy, ponieważ w takiej sytuacji mogłoby to się wiązać z zagrożeniem energetycznym Polski (...) nawet w przypadku takiego hipotetycznego zamknięcia oznaczałoby to i tak konieczność dalszego pompowania wody, a więc ten element sporu polsko-czeskiego i tak nadal by nie został wyeliminowany" - stwierdził Morawiecki.

Trzecia nowa okoliczność to wydanie już nowej, docelowej koncesji, o której "można dyskutować już w oparciu o pełne instrumentarium prawne".

Z Wrocławia premier poleciał do Brukseli na szczyt Rady Europejskiej . Spotkał się tam z Andrejem Babiszem , premierem Czech. Poinformował także, że pracują już polsko- czeskie zespoły negocjacyjne, w których biorą udział przedstawiciele PGE oraz samorządów i związkowców. - Będziemy starali się wykazać dobrą wolę – dodał premier. Podkreślił, że absolutnie nie ma mowy o wstrzymaniu wydobycia w kopani Turów.

Hetman Liberackiego kraju, który sąsiaduje bezpośrednio z regionem turoszowskim stawia sprawę jasno. „Blokady granic państwa, akcje protestacyjne czy ataki w social mediach, nie rozwiążą tego sporu. Droga prowadzi przez negocjacje i komunikację ze sobą. Polska Grupa PGE musi przestrzegać tych samych zasad i ustawodawstwa, co wszyscy inni (…). Propozycje negocjacji uważam za rozsądne, uzasadnione i udokumentowane fakty, niezależnie od tego, czy chodzi o wzmocnienie źródła zaopatrzenia w wodę w Uhelnej, czy o budowę muru ochronnego. Moim zdaniem należałoby powołać komisję z przedstawicielami obu krajów, która obiektywnie oceniłaby wpływ eksploatacji górnictwa w polskiej kopalni węgla brunatnego Turów na lokalną ludność i krajobraz, który staram się chronić ”. dodał Martin Půta. Wczora w Libercu spotkali się na pierwszych konsultacjach w tej sprawie przedstawiciele województwa dolnośląskiego oraz Liberckiego Kraju.  Jednak późniejsze i prawnie wiążące negocjacje mają być prowadzone na szczeblu międzypaństwowym.

Ruszyły negocjacje z Czechami w sprawie kopalni Turów
Ruszyły negocjacje z Czechami w sprawie kopalni Turów
Ruszyły negocjacje z Czechami w sprawie kopalni Turów

Komentarze (31)

8 lat za późno.Pycha i zarozumiałość obu rządow a zwłaszcza PIS doprowadziły do kryzysu.
Najgorsze to że dwie społeczności zostały nastawione wrogo do siebie .

Zamiast nadal inwestować w kopalnie trzeba bylo zacząć budowę farm wiatrowych. Na atom nie ma co liczyć bo będzie jak w Czarnobylu ,Dwa to brak nowoczesnych sieci przesyłowych.

Tak proszę państwa,jak się inwestuje w Licheń ,Rydzyka Łagiewniki mamy efekty.

Tak się dorobiło na Solidarności!!!
//wiadomosci.wp.pl/ujawniamy-oto-majatek-mateusza-i-iwony-morawieckich-6643252365990816a

"A tych można się spodziewać się lada chwila." I wtedy właśnie przestałem czytać, mimo iż ciekawie się zapowiadało się...

Iwonę i Mateusza Morawieckich odnaleźliśmy w 24 księgach wieczystych. Żona premiera ma między innymi dwa mieszkania na warszawskim Mokotowie, 15 hektarów ziemi we Wrocławiu, półhektarową działkę nad Bzurą, a także dwa mieszkania i lokal użytkowy w kamienicy przy wrocławskim rynku. Szacunkowa wartość majątku premiera i jego żony to ok. 40 mln zł.

Ziemia kupiona od pedofila Gulbinowicza we Wrocławiu jest warta 75 milionów. Solidarne przekręty solidarno-kościelnej sw@loczy. Gdzie jest ten haha książę kościółka wzorzec pedofilii pochowany w tajemnicy niczym zadżumiony.

Nieustannie ciężko harujesz na miano lokalnego de@illa. Już na nie zasłużyłeś, możesz zluzować...

Przecież to dla dobra Polski.

Ktoś się podszywa pod mój nick, ale z tego wynika, że redakcja nie "namierza"...jeszcze! Ale do tematu - ten nasz rząd uważa, że jak wygrał przeważająco wybory (28% uprawnionych), to będąc przedstawicielem bez mała 38 milionowego narodu, WSZYSTKO im wolno!!! Nie będą się liczyć z UE ani z kimkolwiek, np. z małymi Czechami. Zadufani w swojej wielkości i nieomylności, spowodowali, że tylko jeszcze z Bałtykiem nie jesteśmy poróżnieni. Czesi nie zapomnieli Polsce 1968 roku i ówczesnej "bratniej pomocy", zatem należało pertraktować z Nimi szczególnie rozsądnie i konkretnie - a nie działać na przeczekanie. Teraz idziemy (ten rząd, miłujący władzę, pieniądze i nepotyzm) w "zaparte" - do czego to doprowadzi?

W ramach negocjacji zamknąć granicę z Czechami (jako przeciwdziałanie pandemii) oraz wydać zakaz wjazdu Czechów na terytorium RP.

W ramach negocjacji zamknąć granicę z Czechami (jako przeciwdziałanie pandemii) oraz wydać zakaz wjazdu Czechów na terytorium RP.

Czesi nie zamierzają negocjować i mają rację. NJ jak zwykle ostatnio rzetelne. Wklejajcie dalej pudelkowo onetowe newsy

Najśmieszniejsi są pracownicy protestujący przeciwko wyrokowi tsue. Drodzy górnicy protestujcie przeciwko rządowi pis to on was tak swoim nierubstwem załatwił.5

Najśmieszniejsi są pracownicy protestujący przeciwko wyrokowi tsue. Drodzy górnicy protestujcie przeciwko rządowi pis to on was tak swoim nierubstwem załatwił.5

Premier Babisz powiedział w Brukseli,że nie ma żadnego porozumienia i nie zamierzaja wycofywać pozwu z TSUE.

Posikałeś się ze szczęścia?? "Morawiecki wskazywał, że właśnie podpisanie tej umowy, którą finalizujemy w tej chwili jest warunkiem wycofania przez stronę czeską skargi do TSUE – mówił Müller."

Trucicielka z Turoszowa musi zostać zamknięta.

De@illu, ty musisz zostać leczony.....

CHCIWOŚĆ

PYCHA

faceta w czarnej sukience.

W jednej z opolskich parafii zawrzało po tym, jak okazało się, że miejscowy proboszcz stracił pieniądze z parafialnej kasy i te, które udało mu się pożyczyć od wiernych. Zainwestował wszystko w kryptowaluty.

Niestety, miał pecha i trafił na oszustów.

Konsekrowane pazerne lapska nie pomogły.

Alleluja i do pierdla klechę. O wodzie i chlebie.

I jak tu wierzyć w bajki z mchu i paproci skoro klecha wierzy tylko w dobrostan tu i teraz?

Truciciel z Turoszowa musi zostać natychmiast wyłączony.

Lokalny de@illu, ty musisz zostać natychmiast leczony....

Wyborcza.pl
czedab
Kraj
Marian Banaś donosi do prokuratury na Morawieckiego, Dworczyka, Sasina i Kamińskiego
Paweł Kośmiński
25 maja 2021 | 15:50
Konferencja prasowa Prezesa NIK Mariana Banasia1 ZDJĘCIE
Konferencja prasowa Prezesa NIK Mariana Banasia (Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta)

Skierowane we wtorek wnioski do prokuratury mają związek z wyborami kopertowymi z 10 maja ubiegłego roku, które finalnie się nie odbyły.
REKLAMA

- Mając na uwadze wagę stwierdzonych nieprawidłowości w czasie przedmiotowej kontroli, kieruję do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa Rady Ministrów pana Mateusza Morawieckiego, szefa KPRM pana Michała Dworczyka, ministra Ministerstwa Aktywów Państwowych pana Jacka Sasina oraz ministra MSWiA pana Mariusza Kamińskiego - ogłosił podczas wtorkowej konferencji Marian Banaś. A następnie "z uwagi na obowiązki" opuścił siedzibę NIK.

Doniesienia do prokuratury prezes Najwyższej Izby Kontroli składa dwa tygodnie po poprzedniej konferencji dotyczącej wyników kontroli tzw. wyborów kopertowych. Zarządzone na 10 maja 2020 r. nigdy się nie odbyły, ale pochłonęły ponad 70 mln zł.

Cała prawda całą dobę pisoska swaloczo.

Polska odmówiła azylu Romanowi Protasiewiczowi.

Lokalny de@illu, znowu zrobiłeś pod siebie...

Ty " czekista" my to znaczy kto. Ty i oficerowie KGB-WSI-SB-???? To ilu was teraz pracuje nad zniszczeniem WOLNEJ I NIEPODLEGŁEJ POLSKI????????????. Wiemy kim jesteście i nie pozwolimy wam na to. Wasze niedoczekanie. Nawet Rafał Trzaskowski i Telewizja TVN wam nie pomogą, Polacy was przejrzeli. Wracajcie do siebie do Berlina i Moskwy.

Twoja wolska jest wolna od rozumu i nauki a oblazła zaściankiem, klerykalną głupotą i grubą warstwą łajna.

Cuchnie uryną.

ten smród to od siebie czujesz

Oficer prowadzący wydaje polecenia i ruscy konfidenci zdrajcy i donosiciele dwoją się i troją. Widać, że sowiecka agentura coraz lepiej pisze po POLSKU i całkiem dobrze mówi po POLSKU. Wiemy kim jesteście.....

Morawiecki będziesz siedział wraz ze swoją przestępczo mafijną bandą.

Każdy funkcjonariusz pis zostanie rozliczony przez państwo za każdą zmarnitrawioną złotówkę.

Nie pomoze przepisywanie majątków na matki żony i kochanki.

Każdy funkcjonariusz rezymu pis poniesie odpowiedzialność za łamanie prawa.

Począwszy od stojkowego milicjanta po kulawego Kaczyńskiego.

De@illu prędzej ty będziesz siedział na sedesie, zamiast prosto w gacie....

Nie ma co rozpaczać,głosowali na Rafała,,Usterkę''i Szymona,, Mam talent''więc teraz niech się podporządkują decyzją swych wybrańców!Praca czeka za granicą-nie ma problemu.Prąd dla samorządów PO ,Lidlów, Netto,Aldi i innych podmiotów czeskich i niemieckich kupić na wolnym rynku,i w takich cenach im odsprzedać.Wten oto sposób zadowolimy wszystkich zainteresowanych-a chyba o to chodzi?