To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Ruszają Dni Tańca Görlitz

 Ruszają Dni Tańca Görlitz

Po pierwszych, zakończonych sukcesem Dniach Tańca (TanzTage) Görlitz, które odbyły się w zeszłym roku w ramach festiwalu „ZukunftsVisionen“, organizatorzy właśnie szykują się do jej drugiej edycji. Imprezy rozpoczynają się dzisiaj (22 maja).

Tym razem w nowej, naznaczonej pandemią wersji online. „Cieszymy się, że w 2021 roku będziemy mogli zaprezentować wybór nowych, ekscytujących prac artystów i artystek z trójkąta granicznego Polski, Niemiec i Czech. Ostatni rok, który upłynął pod znakiem COVID-19, odcisnął swoje piętno także na międzynarodowej scenie sztuki na żywo. Dlatego także i my postanowiliśmy wykorzystać technologię jako sposób na pokazanie wizjonerskich i poruszających prac – z kamerą w roli świadka i internetem w roli gospodarza.” – opowiadają członkowie i członkinie zespołu eventowego z TanzRaum Görlitz.

Festiwal odbędzie się w dniach 22-29 maja 2021 roku i przebiegnie całkowicie w wersji online.

Bogaty program 2. Dni Tańca Görlitz obejmuje warsztaty, livestream performance z udziałem tancerzy z zespołu tanecznego Teatru Gerharta Hauptmanna Görlitz-Zittau i Wolnej Sceny z Drezna (Freie Szene Dresden), zakończony imprezą z DJem, projekcje międzynarodowych krótkometrażowych filmów tanecznych oraz dyskusje z artystami i artystkami.

PROGRAM: Od początku powstania festiwalu jego kuratorki określają Görlitz jako centrum łączące Saksonię z graniczącymi z nią regionami Polski i Czech. W związku z tym to właśnie artystów i artystki z tych krajów zaprosiły do prezentacji swoich prac.

Dni Tańca otworzą 22 maja warsztaty online „camerabodyeye”, które poprowadzi queerowo-feministyczny duet artystyczny transatlanticbirdscrew z Berlina. „Camerabodyeye” (oko ciała kamery) to pojęcie i koncepcja, która zajmuje się złożoną relacją między kamerą a ciałem w akcie widzenia i filmowania.

Wieczorem 27 maja zostaną pokazane dwa pierwsze obrazy w ramach programu krótkometrażowych filmów tanecznych Moving Image / Moving Body. Pomiędzy filmami odbędzie się dyskusja z artystami i artystkami, na którą serdecznie zaproszeni są także widzowie. Pod tytułem „There is no non-violent way to look at somebody” (Nie istnieje żaden nigresywny sposób patrzenia na kogoś, cytat artysty Wu Tsanga) cztery artystki i artyści TanzTage ’21 (Tereza Silon (CZ) & Zeynab Gueye (CZ), Kirstin Burckhardt (DE) i Aleksandra Borys (PL)) będą dyskutować o tym, jak stwierdzenie to odnosi się do ich własnej praktyki. Rozmowa zaprasza do otwartego dialogu i wprowadza w drugi film tego wieczoru, poetycki film autorstwa Przemka Kamińskiego.

28 maja odbędzie się event livestreamowy PIXILATED BODIES. Od godziny 19.00 tancerze z zespołu tanecznego Teatru Gerharta Hauptmanna Görlitz-Zittau i Wolnej Sceny z Drezna (Freie Szene Dresden) zaprezentują się w różnych performansach, które będą transmitowane na żywo. Całość zakończy wirtualne aftershow party z DJem Due Pančáke & friends.

Festiwal zakończy 29 maja pokaz oficjalnie wyselekcjonowanych międzynarodowych filmów krótkometrażowych z regionu Saksonii, Polski i Czech. Cykl Moving Image / Moving Body pragnie zaprezentować szerokie spektrum prac podejmujących temat doświadczenia ciała, rytuałów miłości, tożsamości płciowych oraz choreografie powstałe w czasie pandemii.

BILETY Z wyjątkiem warsztatów, które odbędą się 22 maja, wszystkie wydarzenia w ramach TanzTage są bezpłatne. Zespół TanzTage cieszy się jednak z przekazanych darowizn, dzięki którym możliwa jest organizacja festiwalu i wsparcie sceny artystów i artystek.