To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Rowerowe święto w Jeleniej Górze

Rowerowe święto w Jeleniej Górze

Nie tylko rowerzyści powinni zanotować sobie w kalendarzu tę datę. 22 i 23 września, podczas zawodów Trophy Maja Race oraz Bike Maraton, wiele emocji czeka nie tylko zawodników, ale także kibiców. Na zakończenie rowerowego weekendu dla wszystkich zaśpiewa Grzegorz Hyży. Zawodom patronuje miasto Jelenia Góra.

Weźcie autograf od mistrza
Zawodnicy ścigać się będą na wymagającej trasie w Parku Paulinum oraz na ulicach Jeleniej Góry. Kibice będą mieli okazję do obserwowania wyścigów oraz bezpośredniego kontaktu z elitą kolarstwa górskiego, z Mają Włoszczowską na czele. Taka szansa trafia się bardzo rzadko.
Można będzie porozmawiać z mistrzami kolarstwa, wziąć od nich autografy, podejrzeć, jak trenują, pogadać o sprzęcie. W innych kolarskich zawodach nie ma takich możliwości. To jest specjalność jeleniogórska.
W poprzednich latach wielu uczestników maratonu kolarskiego nie mogło uwierzyć, że mistrzyni olimpijska podaje im bidon na trasie.
- To było przeżycie ważniejsze czasami od startu w zawodach, które szeroko komentowali w mediach społecznościowych - opowiada Bartosz Dul, dyrektor do spraw organizacyjnych Grabek Promotion, który jest organizatorem zawodów. Nawiązuje do faktu, że Maja Włoszczowska po starcie w Bike Maraton na dziesiątym kilometrze stanęła przy bufecie i pomagała zawodnikom. Tak będzie także i tym razem.
Warto zatem już szykować rowery oraz przygotować się fachowo do dopingowania, bowiem przewidziany jest konkurs dla najlepszego kibica i cenne nagrody dla zwycięzcy.

Startuje elita światowa
Maja Włoszczowska, dwukrotna wicemistrzyni olimpijska, złota medalistka mistrzostw świata w wyścigu elity MTB oraz w maratonie MTB, wielokrotna wicemistrzyni i mistrzyni Europy, która jest gospodynią i gwiazdą Jelenia Góra Trophy - Maja Race XCO UCI HC, postarała się, by w zawodach wzięli udział zawodnicy z najwyższej półki. Jej rywalkami będą między innymi Jolanda Neff, szwajcarska kolarka górska i szosowa, wielokrotna medalistka mistrzostw świata i Europy MTB, oraz Gunn-Rita Dahle, norweska kolarka górska, złota medalistka olimpijska, sześciokrotna medalistka mistrzostw świata, pięciokrotna medalistka mistrzostw świata w maratonie, 45-letnia kolarka, mama dwójki dzieci, która zachwyca kondycją i wysoką formą.
Wśród mężczyzn warto zwrócić uwagę na Barta Brentjensa, holenderskiego kolarza górskiego, dwukrotnego medalistę olimpijskiego, trzykrotnego medalistę mistrzostw świata, trzykrotnego medalistę mistrzostw świata w maratonie. Wystartują także Bartłomiej Wawak, złoty medalista Mistrzostw Europy w Maratonie w Singe, oraz Marek Konwa, polski kolarz górski i przełajowy, mistrz Polski seniorów i medalista mistrzostw świata w kategorii U-23 w obu dyscyplinach sportu, olimpijczyk z Londynu oraz inni zawodnicy i zawodniczki z polskiej czołówki.

Jelenia Góra Trophy - Maja Race XCO UCI HC
Wyścig rozpocznie się 22 września o godz. 9.00 startem najmłodszych kolarzy. Po nich na trasę wyjadą juniorki i juniorzy. O godz. 13.00 zaplanowano start zawodów głównych, z udziałem zawodników ze światowej czołówki.
Start i meta są w Parku Paulinum. Można będzie dopingować kolarzy na całej 4-kilometrowej trasie, zachowując oczywiście zasady bezpieczeństwa i działając zgodnie z zaleceniami służby porządkowej.
- Trasa w Parku Paulinum jest wyjątkowa - podkreśla Bartosz Dul. Jest bowiem całkowicie naturalna, nie ma sztucznie stworzonych elementów. Jest także wymagająca fizycznie. Podjazdy i zjazdy dają w kość. To cenią zawodnicy MTB, którzy lubią startować w Jeleniej Górze.
Jeleniogórski wyścig jest ważnym i mocnym punktem w kalendarzu UCI. Posiada wysoką i prestiżową kategorię XCO UCI HC, czyli drugą po Pucharze Świata. Pula nagród w zawodach wynosi 10 tysięcy euro. Zwycięzcy w kategorii kobiet oraz mężczyzn otrzymają po 800 euro.
Poza wysokim poziomem sportowym i organizacyjnym niezmiernie istotna jest również atmosfera miejsca. Wszyscy zagraniczni goście po prostu lubią do Jeleniej Góry przyjeżdżać i starają się tu wracać jak najczęściej. Ogromne znaczenie ma również osoba Mai Włoszczowskiej, ambasadorki i patronki tej wielkiej imprezy. Jej nazwisko i pozycja w świecie MTB sprawia, że nikt o nic nie pyta i po prostu melduje się na starcie.
Wśród dotychczasowych zwycięzców Trophy Maja Race były m.in. takie sławy światowego kolarstwa jak Gunn - Rita Dahle Flesjĺ, Eva Lechner, Jolanda Neff, Maja Włoszczowska, Fabian Giger, Matous Ullman czy Emil Lindgren. Na najwyższym stopniu podium w kategorii Elita stawali też Marek Konwa (2013) i Aleksandra Dawidowicz (2012).

Parada rowerów
Zawodnikom z pewnością będą kibicować uczestnicy parady rowerów, organizowanej od wielu lat przez Muzyczne Radio.
Start 22 września o godz. 11.00 z placu Ratuszowego. Udział może wziąć każdy chętny. Osoby poniżej 18 lat mogą wziąć udział w paradzie pod warunkiem, że będą posiadały zezwolenie na przejazd wystawione przez ich rodziców. Najmłodsi uczestnicy, tj. poniżej 12. roku życia, muszą jechać w towarzystwie dorosłego opiekuna. W ubiegłym roku w paradzie przejechało około 2000 uczestników.
Długość trasy wynosi ok 20 km, przewidywana prędkość przejazdu 16 km/h. Uczestnicy parady przejadą z placu Ratuszowego na plac Piastowski w Cieplicach, a stamtąd do Parku Paulinum, by kibicować zawodnikom.
Na polanie w parku, przy mecie i starcie, staną namioty z odzieżą sportową i rowerowym sprzętem oraz odżywkami. Będzie więc także okazja do zakupów. Nie zabraknie stoisk z jedzeniem i piciem, więc nie zgłodniejecie podczas dopingowania najlepszych zawodników MTB.

Maraton rowerowy 23 września
To nie koniec rowerowych wrażeń. Następnego dnia startują maratończycy rowerowi. Bike Maraton UCI MTB Marathon Series rozpocznie się na placu Ratuszowym o godz. 11.00. Zawody odbywają się w trzech kategoriach: 80 km, 58 km i mini - 38 km.
Kto czuje się na siłach, może zapisać się do udziału w nich. Zapisy są na stronie internetowej Grabek Promotion lub od 22 września w biurze zawodów w Parku Paulinum. Wpisowe wynosi 70 zł, w dniu zawodów 100 zł.
Trasa wiedzie ulicami Sudecką i Aleją Solidarności do Łomnicy oraz przez Rudawy Janowickie. Do pokonania jest 900-metrowa góra Skalnik. Meta zawodów znajdować się będzie się w Parku Paulinum. Kto nie zdecyduje się na udział w maratonie, może przyjść dopingować zawodników, tym bardziej, że wśród nich nie zabraknie czołowych rowerzystów z Mają Włoszczowską na czele.
- W Bike Maraton UCI MTB Marathon Series w Jeleniej Górze spodziewamy się udziału ponad tysiąca zawodników z całej Polski - mówi Bartosz Dul. Amatorzy i zawodowcy startują w tym roku w 11 maratonach organizowanych co 2-3 tygodnie od kwietnia do października.
Jeleniogórskie zawody cieszą się szczególnie dużą popularnością ze względu na wymagająca, malowniczą trasę. Na niej można się sprawdzić. Nie bez znaczenia jest możliwość ścigania się z światową elitą MTB.

Koncert Grzegorza Hyżego
Na zakończenie rowerowego weekendu kibice i zawodnicy spotkają się na placu Ratuszowym w Jeleniej Górze. Po ceremonii wręczenia medali czeka ich zabawa na koncercie. Wstęp na niego jest za darmo.
O godz. 18.00 na scenie pojawi się Anna Karwan, jedno z największych odkryć 7. sezonu „The Voice of Poland”, finalistka tego programu.
Po niej wystąpi Grzegorz Hyży, piosenkarz i autor tekstów, finalista trzeciej edycji programu X Factor, założyciel i lider zespołu Grzegorz Hyży & Band. W kwietniu 2014 wydał swój debiutancki singel, „Na chwilę”, który dotarł do pierwszego miejsca polskiego zestawienia airplay. W 2017 roku wydał swój drugi album studyjny, zatytułowany „Momenty”. Płyta promowana była przez cztery single: „Pod wiatr”, „O Pani!”, „Noc i dzień” i „Niech pomyślą, że to ja”. W tym samym roku nagrał w duecie z Kayah singiel „Podatek od miłości”, który został wykorzystany w ścieżce dźwiękowej filmu o tym samym tytule. Wiosną 2018 został ogłoszony jednym z trenerów dziewiątej edycji programu TVP2 The Voice of Poland.
 

mr1.jpg
mr2.jpg
mr3.jpg
mr4.jpg

Komentarze (1)

Witam. Czy na pewno parada rowerowa jedzie do cieplic? Na stronie miasta napisane jest że jedzie przez Łomnice.