To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Rok Wlastimila Hofmana w Szklarskiej Porębie

Rok Wlastimila Hofmana w Szklarskiej Porębie

Imponująco bogaty w wydarzenia będzie niedawno zainaugurowany  w Szklarskiej Porębie Rok Wlastimila Hofmana. Samorząd decydując o takiej  formie uczczenia najwybitniejszego powojennego mieszkańca miasta nawiązuje do 70 rocznicy sprowadzenia się malarza pod Szrenicę. Mieszkał tu do śmierci w 1970, przez cały ten czas swoją osobowością i oryginalnością mocno wpływając na atmosferę Szklarskiej Poręby.

Okrągłych rocznic związanych z genialnym twórcą jest zresztą więcej…. W tym roku przypada i 110. rocznica nominacji na członka Wiedeńskiej Galerii Secesji (Wienner Secession Galerie), i  75. rocznica wydania tomiku wierszy „Przez cierpienie do wolności”, i 25. rocznica nadania imienia artysty Szkole Podstawowej nr 5.  

W realizację obchodów włączyły się miejskie instytucje, szkoły i osoby prywatne, a honorowy patronat sprawują minister kultury Piotr Gliński, wojewoda dolnośląski, marszałek województwa, a także prezydent Krakowa.

Za nami już inauguracja Roku Hofamanowskiego, ale program obchodów, to bogactwo wystaw, prelekcji, sympozjów, wycieczek, rajdów i spotkań przez cały rok. Będziemy o nich sukcesywnie informować. Najbliższa  propozycja, to prelekcja Anny Jezierskiej „Mistrz i uczeń: Jacek Malczewski - Wlastimil Hofman: podobieństwa - różnice”, której można będzie posłuchać w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów 31 marca o godz. 17.00.

Wśród późniejszych wydarzeń już warto zapowiedzieć majową Noc Muzeów pod znakiem Wlastimila Hofamana; trwającą przez wrzesień, październik i listopad serię wydarzeń pod wspólnym tytułem „Sztuka symbolizmu” - w założeniach stanowiącą kulminację lata Hofmanowskiego oraz polsko-czeski plener malarski „Artyści w hołdzie Hofmanowi”.

Obchody zwieńczy otwarcie Szlaku Hofmanowskiego prowadzącego przez wszystkie ważne dla artysty i z artystą związane miejsca w Szklarskiej Porębie. Ale to już w kwietniu przyszłego roku.

Estyma, jaką cieszy się artysta w Szklarskiej Porębie, nie dziwi, bo Hofman to kontynuator bogatej tradycji kolonii artystycznej. Kreując przez lata życie kulturalne w Szklarskiej Porębie, przede wszystkim był sąsiadem zza płotu. Nawiązał serdeczne więzi z mieszkańcami i turystami, którzy pozowali mu do obrazów, dla których malował, z którymi zżył się i przyjaźnił. Oprócz portretów namalował wiele obrazów o tematyce antycznej, baśniowej i religijnej. Przyjaciel artysty, Jan Izydor Sztaudynger, określił Hofmana mianem „malarza wewnętrznego blasku”.

 

Komentarze (1)

Jaka jest pomoc dla muzeum Hofmana i jego właściciela p.Wacława Jędrzejczka ze strony Szklarskiej Poręby,samorządu wojewódzkiego itd w roku hofmanowskim?Jak znam realia żadna!!