To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Powiew jazzu nad Kotliną

Powiew jazzu nad Kotliną

Jelenią Górę zalewa fala jazzu. Ruszyła seria muzycznych wydarzeń jakich nie można przegapić. 18 października rozpoczęły się warsztaty muzyczne w jeleniogórskich szkołach otwierające cykl imprez zorganizowanych przez JCK w ramach „Powiewu młodego jazzu”. Już dziś, w piątek 20 października, rusza  XVI Krokus Jazz Festiwal z koncertami gwiazd, które przez trzy dni występować będą w JCK. Przed nami wielka jazzowa uczta.   

Patron jeleniogórskiego Krokus Jazz Festiwalu, zmarły przed pięcioma laty nestor polskiego jazzu Tadeusz "Eroll" Kosiński, byłby pewnie zachwycony. Muzyka, której poświęcił swoje życie - Jazz - trafiła pod strzechy, a dokładnie do szkół. Tegoroczną jesień jazzową w stolicy Karkonoszy rozpoczął, po raz pierwszy w swej historii w jeleniogórskich szkołach od dwudniowych warsztatów "Cały ten jazz" zorganizowanych w ramach "Powiewu młodego jazzu". To nowatorskie przedsięwzięcie odbywa się w: SP nr 11 im. F. Chopina, ZSO i T im. Śniadeckiego, SP nr 10 im. M Skłodowskiej-Curie, ZSO nr 1 im. S. Żeromskiego i SP nr 6 im. W Puchalskiego. "Powiew młodego jazzu" to nie tylko warsztaty ale przede wszystkim konkurs-szansa dla młodych czeskich i polskich jazzmanów. Wydarzenie uzupełniają wspomniane wyżej warsztaty, koncerty i wystawy.
Od piątku do niedzieli w JCK przy Bankowej jazz zagości na dobre. Przed nami przesłuchania konkursowe, koncerty znakomitych muzyków na dużej scenie i wieczorne koncerty w klubie "Kwadrat". W konkursie o laur "Złotego Krokusa" powalczy szesnaście zespołów z Czech bi Polski. Uczestnicy konkursu z roku na rok prezentują wysoki poziom i jury miało nie lada problem z wyłonieniem tegorocznych finalistów. Koncerty konkursowe w sali widowiskowej JCK przy ul. Bankowej w sobotę 21 i w niedziele 22 października zaczną się o godz. 12.00. W piątek na godz. 19.00 organizatorzy zapraszają do Galerii "Korytarz" na otwarcie wystawy fotograficzne "Jazz World Photo" przygotowane przez czeskich partnerów projektu z Trutnova. Będzie można oglądać prace nagrodzone w prestiżowym konkursie, które do Jeleniej Góry przyjechały bezpośrednio po prezentacji w Nowym Jorku. Godzinę później o 20.00 w sali widowiskowej wystąpi trio znakomitego pianisty Artura Dutkiewicza a o 22.00 piętro niżej w klubie Kwadrat zagra sekstet gitarzysty Piotra Scholza.
Program XVI Krokus Jazz Festiwal
W piątek, 20 października, o godz. 20.00 w sali widowiskowe zagra ARTUR DUTKIEWICZ TRIO w składzie: Artur Dutkiewicz (fortepian), Michał Barański (kontrabas), Łukasz Żyta (perkusja). O godz. 22.00 w klubie „Kwadrat” zagra PIOTR SCHOLZ SEXTET w składzie: Piotr Scholz (gitara), Tomasz Orłowski (trąbka), Kuba Marciniak (saksofon tenorowy, sopranowy), Mikołaj Gruszecki (fortepian), Damian Kostka (kontrabas), Adam Zagórski (perkusja) .
W sobotę, 21 października, o godz. 20.00, na głównej scenie zagra formacja znakomitego, amerykańskiego perkusisty - E.J. STRICKLAND QUINTET w składzie: E.J. Strickland (perkusja), Marcus Strickland (saksofon tenorowy, sopranowy), Godwin Louis (saksofon altowy), Victor Gould (fortepian), Josh Ginsburg (kontrabas).
O 22.00 w klubie „Kwadrat” wystąpi zespół kubańskiego saksofonisty - LUIS NUBIOLA GLOBAL FRIENDSHIP w składzie: Luis Nubiola (saksofon  altowy), Krzysztof Dys (fortepian), Marcin Chenczke (kontrabas), Krzysztof Szmańda (perkusja).
W niedzielę, 22 października, gwiazdą finałowego wieczoru będzie Anthony Strong, który wystąpi tuż po ceremonii wręczenia nagród w konkursie „Powiew Młodego Jazzu”, zaplanowanej na godz. 20.00. ANTHONY STRONG KONCERT wykonają: Anthony Strong (fortepian/śpiew), Spencer Brown (kontrabas), Dave Ohm ( perkusja), Alam Nathoo (saksofon tenorowy ), Gav Broom (trąbka).
Na koniec festiwalu, o godz. 22.00, w klubie „Kwadrat” zagra David Dorůžka TRIO w składzie: David Dorůžka (gitara akustyczna i elektryczna), Jiří Slavík (kontrabas), Martin Novák (perkusja).

powiew_jck (1).jpg
powiew_jck (2).jpg
powiew_jck (3).jpg
powiew_jck (4).jpg
powiew_jck (5).jpg
powiew_jck (6).jpg
powiew_jck (7).jpg
powiew_jck (8).jpg
powiew_jck (9).jpg
powiew_jck (10).jpg