To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Będzie bardzo jazzowo

Jedną z gwiazd tegorocznego festiwalu Krokus Jazz będzie amerykański perkusista E. J. Strickland.

Przed nami prawdziwe jazzowe święto w Jeleniej Górze. Od 20 do 22 października 2017 r w Jeleniogórskim Centrum Kultury trwać będzie XVI Krokus Jazz Festiwal. Nieco wcześniej, bo 18 października, wystartuje niemniej ciekawa impreza towarzysząca słynnemu już „Krokusowi”, czyli „Powiew młodego jazzu” z cyklem warsztatów, wystaw i koncertów popularyzującym muzykę jazzową.

KROKUS JAZZ FESTIWAL

Przez trzy dni od 20 do 22 października Jeleniogórskie Centrum Kultury na ul. Bankowej tętnić będzie jazzowym życiem. Koncertować tu będzie kilkudziesięciu znakomitych muzyków grających jazz na najwyższym poziomie. Za niektóre koncerty trzeba będzie zapłacić, kupując bilet, choćby za symboliczne 10 zł, do klubu „Kwadrat”. Biletowane są też koncerty gwiazd odbywające się w sali widowiskowej. Ale czekają nas też dwa koncertowe dni (sobota i niedziela) podczas których bezpłatnie, od godziny 12.00 do godz. ok. 16.00, będzie można posłuchać znakomitego jazzu. Wówczas na scenie prezentować będą się zespoły biorące udział w konkursie „Powiew Młodego Jazzu”. To wybrana grupa spośród kilkudziesięciu zgłoszeń kilkunastu wykonawców prezentujących bardzo wysoki, profesjonalny poziom. Jest już tradycją, że uczestnicy i laureaci „Krokusa” to muzycy bardzo szybko zyskujący popularność, odnajdujący się w profesjonalnych, uznanych w Polsce i na świecie projektach muzycznych. Nie warto przegapić ich koncertów w Jeleniej Górze. Podobnie jak pozostałych punktów festiwalowego programu.

W piątek, 20 października, o godz. 20.00 w sali widowiskowe zagra ARTUR DUTKIEWICZ TRIO w składzie: Artur Dutkiewicz (fortepian), Michał Barański (kontrabas), Łukasz Żyta (perkusja). O godz. 22.00 w klubie „Kwadrat” zagra PIOTR SCHOLZ SEXTET w składzie: Piotr Scholz (gitara), Tomasz Orłowski (trąbka), Kuba Marciniak (saksofon tenorowy, sopranowy), Mikołaj Gruszecki (fortepian), Damian Kostka (kontrabas), Adam Zagórski (perkusja) .

W sobotę, 21 października, o godz. 20.00, na głównej scenie zagra formacja znakomitego, amerykańskiego perkusisty - E.J. STRICKLAND QUINTET w składzie: E.J. Strickland (perkusja), Marcus Strickland (saksofon tenorowy, sopranowy), Godwin Louis (saksofon altowy), Victor Gould (fortepian), Josh Ginsburg (kontrabas).

O 22.00 w klubie „Kwadrat” wystąpi zespół kubańskiego saksofonisty - LUIS NUBIOLA GLOBAL FRIENDSHIP w składzie: Luis Nubiola (saksofon  altowy), Krzysztof Dys (fortepian), Marcin Chenczke (kontrabas), Krzysztof Szmańda (perkusja).

W niedzielę, 22 października, gwiazdą finałowego wieczoru będzie Anthony Strong, który wystąpi tuż po ceremonii wręczenia nagród w konkursie „Powiew Młodego Jazzu”, zaplanowanej na godz. 20.00. ANTHONY STRONG KONCERT wykonają: Anthony Strong (fortepian/śpiew), Spencer Brown (kontrabas), Dave Ohm ( perkusja), Alam Nathoo (saksofon tenorowy ), Gav Broom (trąbka).

Na koniec, o godz. 22.00, w klubie „Kwadrat” zagra David Dorůžka TRIO w składzie: David Dorůžka (gitara akustyczna i elektryczna), Jiří Slavík (kontrabas), Martin Novák (perkusja).

POWIEW MŁODEGO JAZZU
...to przede wszystkim dwudniowy konkurs, który ma na celu prezentację młodych czeskich i polskich artystów jazzowych, ale nie tylko.
Po raz pierwszy w historii, w ramach tego wydarzenia organizowane są warsztaty jazzowe w jeleniogórskich szkołach. Czy prezentowany przez „zawodowców” jazz nowoorleański ewoluujący do free jazzu zainteresuje wielbicieli zespołu „One Direction”? Spróbujemy się przekonać. Pomogą nam w tym zespoły pedagogiczne szkół, które w tym roku otworzyły swoje podwoje dla jazzu: SP nr 11 im. F. Chopina , ZSO i T im. J. Śniadeckiego, SP nr 10 im. M. Skłodowskiej-Curie, ZSO nr 1 im. S. Żeromskiego i SP nr 6 im. W. Puchalskiego. Warsztaty dla muzyków, standardowo jak co roku, odbywać się będą w Klubie Kwadrat. Wspólne wieczorne muzykowanie czeskich i polskich młodych artystów, z włączającymi się do „jammowania” gwiazdami festiwalu, to już nie powiew, tylko jazzowy huragan, o czym co roku mogą przekonać się najwytrwalsi słuchacze.
Podobnie zresztą, jak koncerty konkursowe, które w sobotę i niedzielę, od godziny 12.00, będzie można słuchać w sali widowiskowej JCK przy ul. Bankowej. Wysoki poziom koncertów przysparza słuchaczom niezwykłych doznań artystycznych a przed jurorami stawia niezwykle trudne zadanie wyboru najlepszych prezentacji. Decyzje jurorów są szalenie ważne, ponieważ nagrodami w krokusowym konkursie chwali się w swoich dossier coraz większa grupa liderów młodej, polskiej i czeskiej sceny jazzowej. W tym roku o laur „Złotego Krokusa” rywalizować będzie 16 wykonawców wyłonionych z ponad 40 zespołów z Polski i Czech.
Dopełnieniem jazzowego święta w Jeleniogórskim Centrum Kultury będą wystawy fotograficzne „Jazz World Photo” przygotowane przez partnerów projektu z czeskiego Trutnova, prezentowane w Galerii Korytarz JCK oraz w przestrzeni miejskiej. To okazja do obejrzenia znakomitych prac nagrodzonych w prestiżowym konkursie „Jazz World Photo” na przestrzeni ostatnich lat. Uwaga! główna wystawa przed Jelenią Górą prezentowana była w Nowym Jorku, co dodaje jej dodatkowego smaku.
Wystawa prezentowana w Galerii Korytarz to wybór 30 fotografii wybranych przez jury trzeciego międzynarodowego konkursu Jazz World Photo w 2016 r. spośród prac 220 autorów z 34 krajów.
Zwycięzcą III edycji konkursu jest Marion Tisserand z Francji . Drugie miejsce zajął Seung Yull Nah z Korei Południowej, a trzecie Ariel Monti z Włoch. „Jazz World Photo” towarzyszy festiwalowi jazzowemu Jazziniec w czeskim Trutnowie i jest świetną okazją do promocji nie tylko fotografii z kręgu jazzu, ale także z pokrewnych gatunków, takich jak blues, funk, world music. Każdego roku zwycięzcy i jurorzy konkursu spotykają się podczas głównego koncertu na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Trutnowie. Konkursu został włączony w wydarzenia Międzynarodowego Dnia Jazzowego, sponsorowanego przez UNESCO. 

Więcej na www.jck.pl.