To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Młody jazz i gwiazdy

Młody jazz i gwiazdy

Warsztaty jazzowe w szkołach, koncerty gwiazd, fotograficzna wystawa „Jazz World Photo” i przede wszystkim „Powiew Młodego Jazzu” - konkurs zespołów z Czech i Polski - to główne atrakcje jazzowego święta, które trwa w Jeleniej Górze od środy.

Piątkowy wieczór szesnastej edycji Krokus Jazz Festiwal rozpoczął się od wernisażu wystawy "Jazz World Photo" w Galerii Korytarz. Konkurs towarzyszy od kilku lat festiwalowi "Jazziniec", organizowanemu w Trutnovie i zdobył już sobie renomę w w Europie i za oceanem. Do Jeleniej Góry wystawa 30 fotografii przyjechała prosto z Nowego Jorku, a jeszcze w tym roku zagości w Belgii i Nowosybirsku. - Do oceny mieliśmy w tym roku 220 fotografii autorów z 34 krajów, w tym także z Polski - mówił podczas otwarcia wystawy fotograf i członek jury Patrick Marek.
Na pierwszym koncercie w sali widowiskowej JCK wspaniale zaprezentowało się Trio Artura Dutkiewicza, kompozytora, pianisty, jednym z najczęściej występujących za granicą polskich muzyków jazzowych. Liderowi partnerowali Łukasz Żyta na perkusji i kontrabasista Michał Barański. Usłyszeliśmy utwory z płyt "Prana", "Mazurki" i najnowszej "Traveller". Na bis muzycy uraczyli nas brawurowo wykonanym przebojem Czesława Niemena "Pod papugami". Po znakomitym występie formacji Dutkiewicza niewiele było czasu, żeby ochłonąć, bo na scenie klubu "Kwadrat" pojawił się zdobywca Grand Prix ubiegłorocznego Międzynarodowego Konkursu "Powiew Młodego Jazzu" sextet gitarzysty Piotra Scholza.

Dzisiejszy dzień zapowiada się nie mniej atrakcyjnie. Przede wszystkim już od godziny 12.00 w sali widowiskowej JCK rozpoczną się konkursowe występy uczestników konkursu "Powiew Młodego Jazzu. Przed międzynarodowym jury, w którym zasiedli Emil Viklicky, Piotr Rodowicz, Gary Gutham, Jaromir Honzik i Leszek Żądło wystapią: Darek Rubinowski Quintet, Łukasz Kokoszko Collective, Vibe Quartet, Amalia Obrębowska Quartet, Jan Kavka Trio (Cz), Michał Skwierczyński Quartet i Szabo/Turcerova/Macecek Trio (Cz/Sl). Wstęp na konkursowe przesłuchania zarówno dzisiaj, jak i w dniu jutrzejszym jest wolny.

Warto zarezerwować sobie także dzisiejszy wieczór na występ amerykańskiej formacji E.J. Stricklanda prezentującego kompozycje osadzone we współczesnym mainstreamie. Ostatnim akordem dzisiejszego wieczoru, który rozpocznie się w klubie Kwadrat o godzinie 22.00 będzie występ formacji Luis Nubiola Global Friendship. Urodzony na Kubie saksofonista altowy Luis Nubiola, mieszkal i występował dotąd m.in. w Hiszpanii, USA i na Kostaryce, obecnie koncertuje ze świetnymi polskimi muzykami: pianistą Krzysztofem Dysem, kontrabasistą Marcinem Cheneczke i perkusistą Krzysztofem Szmańdą.

Jutro, w niedzielę, 22 października, gwiazdą finałowego wieczoru będzie Anthony Strong, który wystąpi tuż po ceremonii wręczenia nagród w konkursie „Powiew Młodego Jazzu”, zaplanowanej na godz. 20.00. Na koniec festiwalu, o godz. 22.00, w klubie „Kwadrat” zagra David Dorůžka TRIO w składzie: David Dorůžka (gitara akustyczna i elektryczna), Jiří Slavík (kontrabas), Martin Novák (perkusja).
 

Jazz2017Bjj (1).JPG
Jazz2017Bjj (2).JPG
Jazz2017Bjj (3).JPG
Jazz2017Bjj (4).JPG
Jazz2017Bjj (5).JPG
Jazz2017Bjj (6).JPG
Jazz2017Bjj (7).JPG
Jazz2017Bjj (8).JPG
Jazz2017Bjj (10).JPG
Jazz2017Bjj (11).JPG
Jazz2017Bjj (12).JPG
Jazz2017Bjj (14).JPG
Jazz2017Bjj (15).JPG
Jazz2017Bjj (16).JPG
Jazz2017Bjj (17).JPG
Jazz2017Bjj (18).JPG
Jazz2017Bjj (19).JPG
Jazz2017Bjj (20).JPG
Jazz2017Bjj (21).JPG