To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Polsko-czeski pojedynek muzyczny

Polsko-czeski pojedynek muzyczny

Już w niedzielę 26 sierpnia o godz. 16.00 muszla koncertowa w cieplickim Parku Zdrojowym stanie się miejscem niecodziennego wydarzenia artystycznego. Na uzdrowiskowej scenie staną na przeciw siebie dwie muzyczne formacje – czeska orkiestra dęta TÁBORANKA z KOŠŤÁLOVA oraz polski zespół instrumentów dętych JELONKA BRASS BAND. I stoczą koncertowy bój na szlachetne dźwięki, który dostarczyć ma jak najwięcej pięknych wrażeń publiczności.

Niezwykły koncert będzie finałową odsłoną cyklu wakacyjnych wydarzeń muzycznych, zorganizowanych w cieplickim parku przez jeleniogórski Zdrojowy Teatr Animacji, w ramach projektu "Letnie koncerty promenadowe - polsko-czeski pojedynek muzyczny".
W ramach przedsięwzięcia przygotowano pięć bezpłatnych dla publiczności, plenerowych koncertów z udziałem czeskich zespołów, które prezentowały się cieplickiej publiczności w kolejne niedziele, od 22 lipca, zawsze o godz. 16.00. Na początek z muzyką folkową wystąpiła formacja Marta a Rasputin (22 lipca). Później  folklor czeskich Moraw i nie tylko zaserwowała publiczności Cimbalova muzika Dusana Kotlara (29 lipca). 5 sierpnia przyszedł czas na muzykę klasyczną i nowoczesną, którą zaprezentowało Zamecke saxofonove kvarteto Josefa Zemlicky. W minioną niedzielę, 12 sierpnia, z czeskim repertuarem klasycznym na uzdrowiskowej scenie wystąpiła orkiestra dęta Semilska 12.
Teraz czas na jedyną w swoim rodzaju muzyczną „pogawędkę” w wykonaniu kolejnej, tradycyjnej czeskiej „dechovki” - Taboranki z Kostalova, która wystąpi w blisko 20-osobowym składzie, oraz polskiego zespołu instrumentów dętych - Jelonka Brass Band. Muzyczna potyczka, która ma być wspólną zabawą, rozegrana zostanie w trzech częściach. Na początek zespoły zmierzą się z tym jednym zestawem utworów, czyli tzw. programem obowiązkowym. Później każda formacja zaprezentuje własne możliwości w przygotowanym przez siebie, własnym programie dowolnym. Na koniec wszyscy muzycy mają zagrać wspólnie. A ich popisy oceniać będzie wyłącznie publiczność za pomocą braw, których natężenie będzie miarą sukcesu.

Dotychczasowe Letnie Koncerty Promenadowe cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności. Uczestniczyło w nich po kilkaset osób, które nie tylko słuchały muzyki w wykonaniu czeskich artystów, ale i ruszały do tańca, gdy nie dało się usiedzieć przy rozrywkowych rytmach.
To sukces międzynarodowego projektu Zdrojowego Teatru Animacji, którego celem jest większe wykorzystanie transgranicznego potencjału regionu oraz przybliżenie naszej publiczności kultury naszych południowych sąsiadów.
- Popularność tych wydarzeń dowodzi, że być może wciąż za mało serwujemy naszej publiczności tego typu propozycji – przekonuje dyrektor ZTA Bogdan Nauka. - To nasz nie pierwszy projekt polsko-czeski, realizowany dzięki unijnemu dofinansowaniu. Organizowaliśmy już międzynarodowe warsztaty teatralne dla dzieci, które podobnie jak tegoroczny projekt Letnich Koncertów Promenadowych, chcemy kontynuować. Takie twórcze działania pozwalają nie tylko zbliżyć się do siebie sąsiadom znad granicy, ale i czerpać z unikatowego bogactwa naszego regionu. Organizowane przez nas od 2000 r. wakacyjne koncerty promenadowe już na stałe weszły do kalendarza cieplickich imprez. Teraz zyskały nowy, dodatkowy wymiar i dzięki temu są jeszcze bardziej atrakcyjne. A niedzielny pojedynek muzyczny zapowiada się arcyciekawie. Tego wydarzenia nie można przegapić! Zapraszamy!

Projekt "Letnie Koncerty Promenadowe - polsko-czeski pojedynek muzyczny" współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska 2014 – 2020, oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa przy wsparciu z budżetu Miasta Jelenia Góra.

koncert.jpg
Letnie Koncerty Promenadowe 2018 - afisz.png
Letnie Koncerty Promenadowe 2018 - projekt.png