To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Muzyczny remis w parku Zdrojowym

Muzyczny remis w parku Zdrojowym

Nierozstrzygnięty został wczorajszy (26 sierpnia) polsko - czeski pojedynek muzyczny, który w parku Zdrojowym rozegrały dwie orkiestry dęte „Taboranka” z Kosztalowa oraz Jelonka Brass -Band. Muzyczny remis był równocześnie wygraną publiczności, która bawiła się znakomicie.

Koncert niedzielny był ostatnim z cyklu Letnich Koncertów Promenadowych, na które w wakacyjne weekendy zaprosił turystów i mieszkańców Zdrojowy Teatr Animacji.

- Dopisała nam pogoda i publiczność – z zadowoleniem mówił Bogdan Nauka, dyrektor ZTA.

Na finał muzycy rozśpiewali i roztańczyli licznie zgromadzonych widzów. Polki, walce, utwory rozrywkowe, marszowe, przeboje Karola Gotta i zespołu Bee Gees, utwory Straussa i wiązanka piosenek rosyjskich oraz meksykańskich – publiczność klaskała, podrygiwała i tańczyła.

„Taboranka” wystąpiła z dwiema solistkami, śpiewali także kapelmistrz Jiří Jino oraz jego syn. Jelonce Brass Band towarzyszył zespół Rudawianki z Janowic Wielkich.

- Wspólne muzykowanie dało nam wiele radości – zgodnie mówili liderzy grup Artur Nowak i Jiří Jino.

 

Jelonkę Brass-Band założył Artur Nowak, muzyk Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Zespół koncertuje nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech i Czechach. W repertuarze ma utwory klasyczne, kompozycje Bacha, Haendla i Mozarta, a także arie, sonaty czy ronda.

Czeska orkiestra dęta „Taboranka” nazwę wzięła od góry Tabor. Zespołem kieruje Jiří Jino. Orkiestra liczy 20 członków. Grają na różnych uroczystościach do marszu, ale również na rocznicach powstania organizacji i stowarzyszeń - strażaków, sportowców, szkół.

- Skoro polsko - czeskie muzykowanie tak się podobało, to kto wie, czy w przyszłym roku nie urządzimy walki na trzech scenach z udziałem zespołów z Polski,Czech i Niemiec – zastanawiał się Bogdan Nauka.

- Takie występy powinny być częściej – chwaliła Janina Morska, kuracjuszka z Poznania, wierna słuchaczka koncertów.

W tegorocznych Letnich Koncertach Promenadowych w każdy weekend w muszli koncertowej w parku Zdrojowym grały grupy z Polski i Czech, prezentując różnego rodzaje muzykę. Czeskie grupy wybrała i zaprosiła Helena Janowska, tłumaczka języka czeskiego, dobrze znająca naszych czeskich sąsiadów.

- Czesi mają długą tradycję orkiestr dętych i wspólnego muzykowania – podkreśla pani Helena. Potwierdziła to grupa „Taboranka” zapraszając wszystkich na 1 września do Kosztalowa na przegląd orkiestr dętych.

„Letnie Koncerty Promenadowe – Polsko - Czeski Pojedynek Muzyczny” został dofinansowany ze środków Uni Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa przy wsparciu z budżetu Miasta Jelenia Góra

koncert cieplice (1).JPG
koncert cieplice (2).JPG
koncert cieplice (3).JPG
koncert cieplice (4).JPG
koncert cieplice (5).JPG
koncert cieplice (6).JPG
koncert cieplice (7).JPG
koncert cieplice (8).JPG
koncert cieplice (9).JPG
koncert cieplice (10).JPG
koncert cieplice (11).JPG
koncert cieplice (12).JPG
koncert cieplice (13).JPG
koncert cieplice (14).JPG
koncert cieplice (15).JPG
koncert cieplice (16).JPG
koncert cieplice (17).JPG
koncert cieplice (18).JPG
koncert cieplice (19).JPG
koncert cieplice (20).JPG