To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Pięciu finalistów wyborów Człowieka Roku 2019

Dla kogo Kryształ Górski 2019?

Wiadomo już, że tytuł Człowieka Roku 2019 i Kryształ Górski otrzyma mężczyzna, ponieważ do finałowej rozgrywki awansowało pięciu panów. Są to, w kolejności zgłoszeń: Konrad Kuźmiński, Maciej Pelczar, Michał Kostek, Krzysztof Tęcza oraz Stanisław Dziedzic. 

Finalistów wyłoniono na podstawie ilości głosów uzyskanych od naszych Czytelników. Głosowano do poniedziałku 10 lutego do godziny 10.00.

Na finalistów można można w dalszym ciągu głosować, a o tym kto zostanie zwycięzcą zadecyduje suma poparcia czytelników oraz kapituły wyborów, w skład której wchodzą laureaci poprzednich lat, przedstawiciel partnera strategicznego oraz przedstawiciele Fundacji Nowin Jeleniogórskich oraz redakcji NJ.

Głosować można na dwa sposoby. Za pomocą kuponów wyciętych z aktualnego, drukowanego wydania Nowin Jeleniogórskich, jak i sms-em. Kupon ma siłę dwóch punktów, sms – jednego. Uwaga! Koszt jednego sms-a to jedynie 1,23 zł brutto. Sms-y wysyłamy na numer 71051 o treści np. CR.44 (44 to numer przypisany danemu kandydatowi, a CR jest skrótem od Człowieka Roku). Między CR a przypisanym kandydatowi numerem należy postawić kropkę. Sms-ami głosujemy do piątku 21 lutego do północy. Kuponami głosować można do piątku, 21 lutego, do godz. 16.00. Uwaga! Liczy się data wpłynięcia kuponów do redakcji.

W czyje ręce trafi Kryształ Górski? Rozstrzygnięcie nastąpi 23 lutego o godzinie 18.00, podczas Gali Człowieka Roku, na deskach Zdrojowego Teatru Animacji. Oprócz emocji związanych z ogłoszeniem wyników czekaj na nas spora dawka atrakcji artystycznych, czyli koncert Olgi Bończyk. Więcej o Gali Człowieka Roku w publikacji, do której odnośnik znajduje sie poniżej

Oto piątka naszych finalistów:

KONRAD KUŹMIŃSKI sms na numer 71051 o treści CR.4

Jeleniogórzanin, student prawa IV roku; współzałożyciel i prezes Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt. Najmłodszy w stowarzyszeniu. Miłość do zwierząt zaszczepił mu jego dziadek Marian, który także bardzo aktywnie działał na rzecz zwierząt. Stowarzyszenie, którym kieruje dało się poznać z wielu spektakularnych akcji, których celem było odebranie oprawcom krzywdzonych zwierząt.
- Konrad Kuźmiński zasługuje na uznanie nie tylko za swoją bezkompromisowość w obronie naszych mniejszych braci, ale także za wytrwałość i niepoddawanie się ogromnej presji. Na każdym kroku życie utrudniają mu organy władzy. Odmawia mu się współpracy lub wręcz przeszkadza w działaniach na rzecz zwierząt. Konradowi postawiono irracjonalne zarzuty i zastosowano wobec niego dotkliwe środki karne (jak się okazuje w sądach – bezzasadnie). Trzeba mieć naprawdę wielki hart ducha, by nie porzucić szczytnej idei po takich zdarzeniach, jak 40-godzinny areszt bez jedzenia, picia, nawet papieru toaletowego, albo jak zatrzymanie z użyciem kajdanek zespolonych, stosowanych tylko wobec najgroźniejszych przestępców – czytamy w uzasadnieniu zgłaszających pana Konrada do plebiscytu na Człowieka Roku .

MACIEJ PELCZAR - sms na numer 71051 o treści CR.8

Jest specjalistą ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Swoje pierwsze zawodowe kroki stawiał kroki stawiał na Oddziale Ratunkowym Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, gdzie również rozpoczął na Oddziale Urazowo – Ortopedycznym specjalistyczną naukę. Pracował na wielu równoległych płaszczyznach: Pogotowie Ratunkowe, Przychodnia Szpitalna, Oddział Szpitalny stale poszerzając swoją wiedzę i doświadczenie. W Jeleniej Górze mieszka od 16 lat, związany zawodowo między innymi z Przychodnią Zabobrze. Pracuje w Zgorzeleckim Wielospecjalistycznym Szpitalu.

Obecnie pozna pracą zawodową spełnia swoje marzenia. W wolnych chwilach oddaje się turystyce, motoryzacji. A prawie codzienne przejazdy do szpitala po około 150 kilometrów pozwalają mu na spełnienie jednej z pasji, co sam podkreśla, jaką jest prowadzenie auta.

Realizuje swoją misję niosąc osobom chorym nie tylko pomoc lekarską, ale tez wsparcie, które jak oceniają pacjenci, jest niejednokrotnie najskuteczniejszym lekarstwem. Maciej Pelczar w oczach pacjentów to dzisiejszy Doktor Judym. Nigdy nie odmawia potrzebującym, zawsze znajdzie czas, uśmiech i dobre słowo.

MICHAŁ KOSTEK - sms na numer 71051 o treści CR.9

Jego życie połączone z pasją i osiągnięcia wpisują się doskonale w idee konkursu pod każdym względem. Charyzmatyczny społecznik, wybitny działacz sportowy oraz od 50 lat trener w olimpijskiej dyscyplinie – badminton. Michał to były pracownik cieplickiej Fampy, który swój cały wolny czas poświęcał i dalej poświęca krzewieniu badmintona wśród dzieci i młodzieży.
Michał Kostek to nie jest przypadkowy człowiek, to wielki pasjonat a jednocześnie skromny człowiek i ci, co go znają a szczególnie dzieci są bardzo zadowoleni z formy i sposobu prowadzenia zajęć i osiąganych wyników sportowych. Przygodę z jeleniogórskim badmintonem rozpoczął w 1968 r. Jest powszechnie znany w środowisko trenerów i działaczy Dolnego Ślaska i na szczeblu krajowym. W czasie swej kariery zawodniczo-trenerskiej wychował wielu mistrzów Polski i regionu.

KRZYSZTOF TĘCZA sms na numer 71051 o treści CR.13

Od ponad 40 lat jest aktywnym działaczem społecznym w zakresie krajoznawstwa, turystyki, ochrony przyrody i ekologii. Opublikował drukiem ponad 5 tysięcy artykułów oraz ponad 8 tysięcy zdjęć w internecie, poświęconych naszemu regionowi. Działa nie tylko w PTTK, ale też na rzecz dzieci, seniorów i osób niepełnosprawnych. Jako inicjator odtworzenia, w 2010 r. Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK w siedzibie Związku Gmin Karkonoskich w Bukowcu – Krzysztof Tęcza organizował seminaria, sympozja, konferencje, odczyty, prelekcje, wystawy, koncerty, spotkania, turnieje i konkursy dla dzieci i młodzieży.
Łącząc teorię i praktykę wcielał się często w rolę przewodnika oprowadzając dzieci i młodzież po zabytkowych parkach i pałacach Doliny Pałaców i Ogrodów, a także osoby dorosłe w ramach „spacerów krajoznawczych” po ciekawych i mniej znanych zakątkach Ziemi Jeleniogórskiej. Pomimo, że nie jest z wykształcenia nauczycielem, w uznaniu zasług na rzecz młodzieży, w roku 2016 odznaczony został Medalem Edukacji Narodowej, a w bieżącym 2019 roku odznaczony został przez Ministra Edukacji medalem „Nauczyciel Kraju Ojczystego”.

STANISŁAW DZIEDZIC sms na numer 71051o treści CR.15

Przewodniczący Zarządu Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Jeleniej Górze, członek Zarządu Głównego tej organizacji. Niestrudzony społecznik (z doświadczeniem biznesowym i samorządowym) prężnie działający na rzecz seniorów. Walczy o ich aktywizację, godne życie i uczestnictwo w życiu społecznym. 80-latek o niebywałej energii działania i zaangażowaniu w sprawy środowiska lokalnego. Do współpracy na rzecz seniorów a także całego miasta zachęca i włącza wiele osób, instytucji, organizacji społecznych, firm i władz samorządowych oraz państwowych. Organizator niezliczonych imprez adresowanych nie do członów Związku Emerytów, ale do wszystkich mieszkańców miasta i regionu, wydarzeń nie tylko wzbogacających życie kulturalne okolicy, ale też bezcennych dla integracji międzypokoleniowej i międzyśrodowiskowej. Najbardziej spektakularnym z kreowanych przez niego przedsięwzięć są doroczne Senioralia – wielkie, ważne, wielodniowe i wielowymiarowe święto rangi ogólnopolskiej odbywające się w Jeleniej Górze, cieszące się ogromnym zainteresowaniem uczestników i publiczności.  

Więcej o finalistach wyborów Człowieka Roku 2019 w Nowinach Jeleniogórskich z 18 lutego 2020 r. Zapraszamy do lektury!

 

04 Konrad Kużmiński.jpeg
08 Maciej Pelczar.jpeg
09 Michał Kostek.jpeg
13 Krzysztof Tęcza.jpeg
15 Stanisław Dziedzic.jpeg
Gal Człowiek Roku NJ  2020 - plakat - nj24.jpg
Jelenia Gora - Logo dofinansowania.jpg