To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Petr Bergmann odkrywa dla nas Karkonosze

Petr Bergmann odkrywa dla nas Karkonosze

W Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jagniątkowie można oglądać od 2 lutego bardzo ciekawe ryciny przedstawiające karkonoskie schroniska, wodospady, szczyty i mieszkańców regionu. Są to zbiory Petra Bergmanna, autora książki „Karkonosze na dawnych rycinach i litografiach”. Wystawa i wydawnictwo są kopalnią wiedzy dla miłośników regionu karkonoskiego.

Szczególne zainteresowanie wzbudzają pocztówki z miejsc, których już nie ma dzisiaj. Poszukajcie na wystawie wizerunku Huty Józefina na pocztówce wydanej w Anglii. Zwrócić trzeba uwagę na jedną z stalorytniczych widokówek, wysłaną w 1891, przedstawiającą odbiegający od znanych wizerunek Ducha Gór.

- Dzisiaj wystarczy nacisnąć aparat w telefonie komórkowym, a kiedyś uwieczniano życie na pocztówkach, wedutach, litografiach – opowiada Petr. One pełniły rolę obecnych zdjęć.

Unikatowe zbiory

Łącznie na litografiach, pocztówkach, fotografiach, miedziorytach, leporello, drzeworytach, stalorytach, akwatintach, panoramach wykonanych przez artystów znanych bardziej lub mniej (między innymi C.T. Mattis, F.A. Tittel, T. Sachse, T. Böhm, K. Liebscher i innych) zilustrowanych jest 90 miejsc z polskich i czeskich Karkonoszy. Unikatowe grafiki z XVIII-XX wieku pochodzą ze zbiorów autora i nigdy wcześniej nie były publikowane.

Ciekawy autor

Petr Bergmann, autor kolekcji, jest bardzo ciekawą postacią. Były menadżer czeskiego teatru i muzyki alternatywnej w 2000 roku przeprowadził się z Pragi do Broumova. W miasteczku przy granicy z Polską, kilkanaście kilometrów od Wałbrzycha, rozwija swoje pasje kolekcjonerskie.

Do Jeleniej Góry przywiózł swoją najnowszą książkę „Karkonosze na dawnych rycinach i litografiach”. W Książnicy Karkonoskiej, gdzie spotkał się z czytelnikami 1 lutego, opowiadał, że kolekcję tworzył przez 12 lat. Sześć lat zajęło mu przygotowywanie książki.

Materiału ma tak dużo, że przygotowuje się do kolejnego wydawnictwa. Tym razem o Łabie. Wielu kolekcjonerów z podziwem patrzyło na jego zbiory.

- To lata poszukiwań w antykwariatach i na aukcjach. Rzeczy związanych z Karkonoszami jest bardzo mało – tłumaczył.

Album i wystawa

Album „Karkonosze na dawnych rycinach i litografiach” wydany jest po polsku, czesku i niemiecku. Na 300 stronach publikowane są ryciny, szczegółowe opisy i mapy. To kopalnia wiedzy dla miłośników regionu. Wydawnictwo kosztuje 90 zł i można je kupić w muzeum w Jagniątkowie lub w księgarniach jeleniogórskich. Wystawa będzie trwała do 31 marca. Można ją zwiedzać codziennie, oprócz poniedziałków. Muzeum jest czynne jest od godz. 9.00 do 19.00.

bergmann (1) (Kopiowanie).jpg
bergmann (2) (Kopiowanie).jpg
bergmann (3) (Kopiowanie).jpg
bergmann (4) (Kopiowanie).jpg
bergmann (5) (Kopiowanie).jpg
bergmann (6) (Kopiowanie).jpg
bergmann (8) (Kopiowanie).jpg
bergmann (9) (Kopiowanie).jpg
bergmann (10) (Kopiowanie).jpg
bergmann (11) (Kopiowanie).jpg
bergmann (12) (Kopiowanie).jpg
bergmann (13) (Kopiowanie).jpg
bergmann (14) (Kopiowanie).jpg
bergmann (15) (Kopiowanie).jpg
bergmann (16) (Kopiowanie).jpg
bergmann (17) (Kopiowanie).jpg
bergmann (18) (Kopiowanie).jpg
bergmann (19) (Kopiowanie).jpg
bergmann (20) (Kopiowanie).jpg
bergmann (21) (Kopiowanie).jpg
bergmann (22) (Kopiowanie).jpg
bergmann (23) (Kopiowanie).jpg
bergmann (24) (Kopiowanie).jpg
bergmann (25) (Kopiowanie).jpg
bergmann (26) (Kopiowanie).jpg
bergmann (27) (Kopiowanie).jpg
bergmann (28) (Kopiowanie).jpg
bergmann (29) (Kopiowanie).jpg
bergmann (30) (Kopiowanie).jpg
bergmann (31) (Kopiowanie).jpg
bergmann (32) (Kopiowanie).jpg
bergmann (33) (Kopiowanie).jpg
bergmann1 (10) (Kopiowanie).jpg
IMG_22220190201_170359 (Kopiowanie).jpg
Karkonosze na danych rycinach i litografiach.jpg
w tle Bergmann.jpg