Do przygotowania takiej pasty nie nadaje się zwykły, dostępny w sklepach olej lniany. Należy zaopatrzyć się w nieoczyszczony olej lniany tłoczony na zimno, którego nie wolno stosować do smażenia. Olej, tłoczony w specyficznych warunkach, jest niedostępny w sklepach spożywczych, ponieważ zawiera nietrwały składnik (izomer cis), który bardzo szybko utlenia się pod wpływem światła, powietrza i wysokiej temperatury. Termin jego przydatności wynosi tylko 2 m-ce. Lecznicze i zdrowotne właściwości nieczyszczonegoo leju lnianego wynikają z bogactwa zawartych w nim nienasyconych kwasów tłuszczowych i lignanów. Lignany to naturalne fitoestrogeny, a ich zawartość w siemieniu lnianym jest 700 razy większa niż w zwykle spotykanych produktach.
Nienasycone kwasy tłuszczowe odgrywają kapitalną rolę w budowaniu zdrowych, silnych błon komórkowych, a komórki to przecież podstawowy budulec wszystkich żywych organizmów.
Jak przygotować pastę
Nieczyszczony olej lniany miksuje się z chudym białym serem, dzięki czemu nienasycone kwasy tłuszczowe łączą się z białkiem. To z kolei gwarantuje bardzo szybkie przyswajanie składników w organizmie. Pastę leczniczą przygotowuje się z 6-8 łyżek oleju lnianego z 12,5 dkg chudego białego sera dziennie. Porcja dzienna dla osoby zdrowej, profilaktycznie - 2 łyżki oleju lnianego zmiksowanego z chudym serem. Ważne - do miksowania nie nadaje się twaróg półtłusty, który nie łączy się z olejem bez względu na to, jak długo będziemy miksować. Pasta jest gotowa do spożycia po minimum 5 minutach miksowania! Proces łączenia składników może być dłuższy, ale nie krótszy! Dlatego już na wstępie należy się zaopatrzyć w dobry, wysokoobrotowy mikser.
Popularne, tanie blendery mogą pracować bez przerwy tylko kilkadziesiąt sekund, a to nie wystarczy. Po przyrządzeniu pastę należy przechowywać w lodówce, tylko przez 48 godzin. Pastę można spożywać samodzielnie, zamiast jednego z posiłków, z pieczywem, z gotowanymi warzywami, zamiennie jako majonezu do sałatek i w innych wariacjach. Wersja podstawowa jest doskonała z dodatkiem miodu i owoców sezonowych: truskawek, jagód, malin.
Pasta dr Budwig na słono (wg kuchni pięciu smaków)
- smak kwaśny: 12,5 dkg chudego białego sera i 100 ml chudego jogurtu naturalnego, maślanki, kefiru
- smak gorzki: 2 szczypty kurkumy
- smak słodki: 8 łyżek (100 ml) oleju lnianego - wszystko miksujemy przez 5 minut, następnie dodajemy
- smak ostry: 3 szczypty imbiru i 3 szczypty pieprzu (można też dodać czosnek)
- smak słony: 3 szczypty soli, do smaku
Pasta dr Budwig na słodko-ostro (wg kuchni pięciu smaków)
- smak kwaśny: 12,5 dkg chudego białego sera i 100 ml chudego jogurtu naturalnego, maślanki, kefiru
- smak gorzki: 2 szczypty kurkumy
- smak słodki: 8 łyżek (100 ml) oleju lnianego - wszystko miksujemy przez 5 minut, następnie dodajemy
- smak słodki: 5 łyżeczek miodu, 2 szczypty cynamonu, garść wiórków kokosowych, płatki migdałowe, rodzynki (do smaku)
- smak ostry: 2 szczypty imbiru
- smak słony: szczypta soli dla zamknięcia obiegu energetycznego.
Smacznego!
Nowiny Jeleniogórskie nr 32/2008 z 5 VIII 2008r.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...