To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Odkurzona „Ławeczka” w Teatrze Maska

Odkurzona „Ławeczka” w Teatrze Maska

Deszcz kwiatów spadł na aktorów po premierze „Ławeczki” Aleksandra Gelmana na scenie jeleniogórskiego ODK „Zabobrze” 2 marca. W ten sposób licznie zgromadzona publiczność dziękowała Honoracie Magdeczko-Capote i Krzysztofowi Rogacewiczowi, którzy wcielili się w bohaterów sztuki. Zasłużone oklaski otrzymali też pozostali twórcy: Krzysztof Pulkowski (reżyser), Bogumiła Twardowska–Rogacewicz (kostiumy), Israel Plasencia (choreografia) i Maksymilian Rogacewicz (muzyka).

Właściwie tytuł jeleniogórskiego spektaklu można by zamienić na „Krzesło” albo raczej – „Krzesła”, bo te meble wystąpiły zamiast tytułowej ławeczki i trzeba od razu przyznać – są istotnym , dynamicznym, kreatywnym elementem spektaklu. Ba – może nawet animowanym aktorem. Podobnie, jak muzyka, którą słyszymy podczas całego przedstawienia – znakomicie organizująca, porządkująca działania aktorów, czasem prowokacyjna, czasem lirycznie rytmiczna, niczym trzeci głos ze sceny. Ale „Ławeczka” to przede wszystkim aktorzy – to z ich emocji zbudowane jest to przedstawienie. Pozostawieni w pustej niewielkiej przestrzeni, rozpoczynają grę, która wciąga widzów. Ona i On – przeciętni, niczym szczególnym się niewyróżniający, toczą swoisty pojedynek na słowa, gesty a nawet krzesła. Tańczą. Obserwują się… Właściwie nie wiadomo, kim naprawdę są, czy spotkali się przypadkowo, a może się umówili; są tu po raz pierwszy, a może kolejny… Warto zobaczyć Honoratę Magdeczko-Capote i Krzysztofa Rogacewicza w „Ławeczce” i domyślić się wszystkiego…

Premierowy pokaz spektaklu „Ławeczka” Teatru Maska gościnnie na scenie jeleniogórskiego Teatru im. C.K. Norwida przy ul. Krótkiej 3, w poniedziałek, 4 marca 2019 r., o godz. 19.00.    

Teatr Maska - Ławeczka - Fot Marek Oleksy (1).jpg
Teatr Maska - Ławeczka - Fot Marek Oleksy (2).jpg
Teatr Maska - Ławeczka - Fot Marek Oleksy (3).jpg
Teatr Maska - Ławeczka - Fot Marek Oleksy (4).jpg