To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Odkryj Sekret Pani Bukowca

Odkryj Sekret Pani Bukowca

Pałac w Bukowcu stanowiący szczególne miejsce na mapie Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, kryje w sobie jeszcze dużo tajemnic. Przez lata powtarzano informację o tunelach, które rzekomo ciągną się pod pałacem, a być może  prowadzą także do innych budynków na terenie posiadłości. Podczas  niedawnego remontu odkryto tajne przejście, a w nim skrzynię pełną starych  papierów. Ponieważ okolica przyciąga wielu gości, postanowiono poprosić ich o pomoc w odczytaniu dokumentów i odkryciu sekretów tego niezwykłego miejsca.

Witaj w Bukowcu! To piękne miejsce z bogatą przeszłością, ale niestety nie czas teraz na zwiedzanie. Twój talent i doświadczenie posłużą do odczytania dokumentów znalezionych w ukrytym tunelu. Daj się poprowadzić odnalezionej  w nich historii.  Na samej górze leży niedokończony list napisany przez jednego z gości pałacu, młodego Thomasa. Datowany jest na rok 1819. W tym czasie posiadłość należała do czterdziestopięcioletniej hrabiny Friederike Johanne Juliane Caroline von Reden, jej mąż, Friedrich Wilhelm von Reden  zmarł cztery lata wcześniej.

Podczas międzynarodowej konferencji bibliotekarzy w maju tego roku, premierę miała mobilna gra terenowa "Sekret Pani Bukowca", inspirowana historią Bukowca. Gra aktywna jest jeszcze przez całe wakacje. To szansa na niecodzienną przygodę.

W stworzonym na życzenie hrabiny von Reden parku, pozwolono puścić wodze fantazji i połączyć fakty z domysłami. Spacer na świeżym powietrzu w pobliżu jeziora, kręgu druidów i opactwa to dobry sposób na aktywne spędzenie czasu. Tym bardziej, że w jego trakcie można rozwikłać tajemnicę sprzed dwóch wieków… Gra nawiązuje to literatury dotyczącej historii Bukowca i jego mieszkańców, jest doskonałą forma poznawania lokalnych atrakcji turystycznych i poznawania historii Kotliny Jeleniogórskiej. Udział w grze nie wymaga żadnej już zdobytej wiedzy, wręcz przeciwnie, po ukończeniu gry uczestnik zdobędzie sporo wiadomości na temat Bukowca, rodziny von Reden, Parku Krajobrazowego Bukowiec i jego flory oraz architektury. Darmowa rozrywka może być atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu w gronie rodziny, przyjaciół, znajomych na świeżym powietrzu i w pięknym otoczeniu przyrody. Wystarczy smartphone, powerbank i dobry humor oraz wygodne obuwie. Grę należy zacząć od ściągnięcia aplikacji ActionTrack (dostępna w Google Play i AppStore), wymagany jest dostęp do Internetu. Po jej uruchomieniu należy zeskanować kod QR umieszczony na plakacie promującym grę terenową, który jest wyeksponowany w bibliotece w Bukowcu. Uwaga! Do wspólnej zabawy namówić można znajomych z zagranicy, bo ta mobilna gra miejska jest dostępna także w niemieckiej i czeskiej wersji językowej. Zabawa się zaczyna! Powodzenia w rozwiązywaniu zagadek.

Regulamin gry dostępny jest w jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej, która zorganizował niecodzienną zabawę w Parku Krajobrazowym Bukowiec.