To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Nie odbieraj połączeń z tego numeru! Oszuści podają się za urząd

Fot.: iStock

Kreatywność złodziei nie zna granic. Choć głośno mówi się i opisuje kolejne praktyki naciągaczy, stale znajdują oni nowe sposoby manipulacji, którym niektórzy z nas wciąż ulegają. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ostrzega, że tym razem departament cyberbezpieczeństwa stał się „przynętą” w rękach lawirantów.

Próbują uśpić czujność

Sposoby na wyłudzenie danych przestępcy niemalże wyciągają z rękawa. Tym razem postanowili użyć do tego celu numeru, który może dodatkowo uśpić naszą czujność. Warto jednak przechytrzyć naciągaczy i zapisać w swoim telefonie kontakt, od którego połączeń lepiej nie odbierać. Chodzi o nr 22 245 59 22. Wyszukując go w internecie dowiadujemy się, że należy do Departamentu Cyberbezpieczeństwa podległego kancelarii premiera. Okazuje się jednak, że ministerstwo nie ma z tymi połączeniami nic wspólnego.

Na czym polega oszustwo?

Kiedy odbieramy telefon, w słuchawce pojawia się komunikat o nieautoryzowanym logowaniu do konta bankowego. Rozmówca lub automat prosi o podanie danych, które w teorii mają ustrzec nas przed utratą środków. W rzeczywistości to właśnie wyłudzacze próbują pozyskać informacje, które posłużą im do kolejnych przestępstw. Paradoksalnie używają do tego celu numeru telefonu należącego do instytucji, której celem jest zapobieganie m.in. takim zdarzeniom.

KPRM ostrzega

Robert Kośla, dyrektor departamentu, z którego rzekomo wykonywane są połączenia, zamieścił na Twitterze ostrzeżenie. Zaznacza, że KPRM nie realizuje połączeń i w żadnym wypadku nie prosi o podanie danych.

„Uwaga na połączenia z "wirtualnego asystenta" podszywające się pod numer 22 245 59 22. Automat sugeruje, że nastąpiło nieautoryzowane logowanie do konta bankowego i prosi o potwierdzenie/podanie danych. KPRM nie realizuje takich połączeń, a tym bardziej nie prosi o podanie danych.” – czytamy.

Gdzie szukać pomocy?

Każda osoba, która jest ofiarą lub świadkiem przestępstwa, może zgłosić ten fakt w najbliższej jednostce policji lub prokuratury. Jeżeli zdarzy się, że przez nieuwagę podasz przestępcom swoje dane, niezwłocznie poinformuj o tym funkcjonariuszy. Jeśli złodzieje posiadają informacje o twoim rachunku bankowym, udaj się również do placówki lub zadzwoń na infolinię swojego banku. Pracownicy pomogą ci zabezpieczyć konto przed niepożądanymi transakcjami.

Komentarze (4)

A ja się pytam?! Jak operator telekomunikacyjny, mógł zarejestrować ten numer i dlaczego dotąd nie został zablokowany? Może nowemu ministerstwu to nie przeszkadza?

Bo to jest numer funfla krzyworyjca dwukrotnie certyfikowanego przez Wolne Sądy patologicznego oszusta i kłamcy Moravitzkyego.

Co Ty opowiadasz za brednie. Przecież Wolne Sady są przeciwko Morawieckiemu.

Wolski rząd, który opowiada o zagrożeniu ze strony Rosji podpisał deklarację „ideową” z eurofobicznymi partiami, z których część jest przez Kreml współfinansowana!

To tak jakby narzekać na przestępczość, a później ściskać ręce bossów mafii sycylijskiej.

//t.co/fRemTm0Cot