To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

9 aplikacji wyłudzających dane. Sprawdź, czy masz je w swoim telefonie

fot.: News4Media

Jeśli masz swoim telefonie system Android, koniecznie sprawdź, czy w twoim telefonie są te aplikacje. Google Play usunął je ze swoich zasobów, ale w smartfonie musisz zrobić to samodzielnie. Inaczej narazisz się na przechwytywanie danych logowania do Facebooka, które mogą wykorzystać oszuści.

Złośliwe oprogramowanie

Jedna z firm specjalizujących się w antywirusowym oprogramowaniu wydała raport bezpieczeństwa, który ujawnia listę dziewięciu szkodliwych aplikacji. Wśród nich pojawiły się m.in. programy: z horoskopem, dla miłośników fitnessu i aplikacja, której zadaniem była optymalizacja pamięci w urządzeniach.  Niebezpieczne oprogramowanie pobrano 6 milionów razy.

Wszystko za sprawą trojana

Aplikacje opisane w raporcie powodują ryzyko wykradania danych niezbędnych do logowania na portalu Facebook. Mogą one posłużyć oszustom m.in. do wyłudzania pieniędzy tzw. „sposobem na BLIK”. Jest to popularna w ostatnim czasie wiadomość, która przychodzi rzekomo od naszych znajomych. Choć wcale o tym nie wiedzą, z ich konta wysyłana jest prośba o podanie kodu do płatności BLIK, z wyjaśnienie, że np. znaleźli się w nagłej potrzebie. Użytkownicy portalu chcąc pomóc przyjaciołom, tak naprawdę przesyłają pieniądze złodziejom. Za uzyskanie dostępu do loginu i hasła poprzez kwestionowane aplikacje, odpowiada wirus, tzw. trojan, opisywany jako Android.PWS.Facebook.13.

Z telefonu tylko ręcznie

Sklep Google Play usunął ze swoich zasobów podejrzane aplikacje. Problem w tym, że nie znikną one automatycznie z naszych telefonów. Powstała lista, która może pomóc w sprawdzeniu, czy złośliwe oprogramowanie mamy w pamięci swojego smartfonu. Oto ona:

- Processing Photo,

- App Lock Keep,

- Rubbish Cleaner,

- Hororscope Daily,

- Horoscope Pi,

-App Lock Manager,

- Lockit Master,

- Inwell Fitness,

- PiP Photo.

Wraz z usunięciem powyższych aplikacji, warto zadbać również o zaktualizowanie swoich danych logowania do konta w serwisie Facebook, aby uchronić do niego dostęp na wypadek, gdyby informacje zostały pobrane przez hackerów.

Komentarze (2)

Wolskie narodowe naziolstwo powtórnie dzisiaj zapedza do stodoły i pali braci "parchów".
Wnuki i wnuczki Kolabrygady Świętokrzyskiej.
Przez 9 miesięcy istnienia zabiła kilku Niemców i stukilkudziesięciu wrogów III Rzeszy z szeregów BCh,AL,AK,RKKA,NZS(scalonego) i ROCHa.

A także Polaków i Żydów bez przynależności organizacyjnej.

Wylazlo robactwo narodowe spod kamieni na wezwanie małego kulawego hitlera Kaczyńskiego.

PiS. Bolszewik. Czekista. Och ujał.