To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

To nie koniec starań o postawienie pomnika ofiar Rzezi Wołyńskiej

Inicjatorzy budowy pomnika. Od lewej: Stanisław Kańczukowski, gen. Bronisław Peikert, Mariusz Gierus, Zbigniew Ładziński.

– Będziemy rozmawiać z mieszkańcami, liczymy też na konkretną odpowiedź władz miasta – mówi Mariusz Gierus, sekretarz Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Pamięci Ofiar Męczeństwa i Ludobójstwa Kresowian. Inicjatorzy akcji podejmują kolejną próbę postawienia budzącego kontrowersje monumentu w Jeleniej Górze.

 

Na konferencji prasowej przedstawili listę członków honorowych komitetu, na której są nazwiska wielu znanych postaci życia kulturalnego i politycznego. Otwiera ją kompozytor Krzesimir Dębski, są także: pierwszy Polak w kosmosie generał Mirosław Hermaszewski, ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski czy pisarz-poeta Stanisław Srokowski. Na kanwie jego powieści powstał nagradzany film „Wołyń”. W komitecie są też osoby związane z Jelenią Górą: dwaj byli prezydenci: Józef Kusiak oraz Marek Obrębalski, a także generał Bronisław Peikert, były komendant Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej w Jeleniej Górze.

– Chcemy pokazać, że stanowimy reprezentatywne środowisko ponad podziałami, które nie wpisuje się w trwający w kraju spór polityczny – mówił Mariusz Gierus.
Zapowiedział, że osoby z tej listy przy okazji różnego rodzaju spotkań będą przypominać jeleniogórzanom pamięć o Kresach. – Chcemy prowadzić szeroką dyskusję, by dojść do momentu, w którym albo mieszkańcy będą mogli się wypowiedzieć, czy chcą tego pomnika, czy nie, albo władze miasta dadzą jednoznaczne stanowisko: tak lub nie – powiedział Mariusz Gierus. I przypomniał, że od kilku miesięcy komitet oczekuje na takie stanowisko.
Na konferencji padły podobne słowa, jak w poprzedniej dyskusji, że chodzi o pokazanie prawdy historycznej i na jej podstawie budowanie dobrosąsiedzkich relacji. Goście konferencji podkreślali też, że pomnik będzie miał znaczenie dla rozwoju turystyki historycznej.
Jednocześnie komitet wstrzymał się z inicjatywą zwołania referendum w sprawie postawienia pomnika. Takie zapowiedzi padały zaraz po tym, jak pomysł postawienia pomnika nie znalazł się w budżecie obywatelskim. Miasto odrzuciło go na etapie merytorycznym. Członkowie komitetu mieli do tej decyzji spore zastrzeżenia. – Uznaliśmy, że nie jest to dobry czas na referendum, gdyż mogłoby ono zostać odebrane jako odwet za decyzję władz miasta – tłumaczył Mariusz Gierus. – Będziemy chcieli rozmawiać z jeleniogórzanami o przeszłości kresowej a potem ewentualnie zapytać ich, co sądzą na ten temat.
Dyskusja w sprawie pomnika toczy się od około dwóch miesięcy. Zdecydowany sprzeciw wyraziło wiele środowisk, podkreślając, że 14-metrowy monument, który ma stanąć w Jeleniej Górze, jest bardzo drastyczny. Przedstawia on obcięte głowy dzieci ponabijane na sztachety a w centralnym punkcie znajduje się dziecko nabite na tryzub – symbol ukraińskich nacjonalistów. Pojawiło się wiele głosów, że taki przekaz nawołuje do rozdrapywania ran i piętrzenia podziałów, zamiast budowania dobrych relacji. Pisaliśmy o tym kilkakrotnie.
Autorem pomnika jest Andrzej Pityński, znany rzeźbiarz, mieszkający na stałe w USA. Monument został ufundowany przez Polonię Amerykańską. Pierwotnie miał stanąć w Rzeszowie, ale prezydent tego miasta odmówił. Prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła także nie ukrywał, że nie podoba mu się tak dosłowny przekaz.
Inicjatorzy konferencji prasowej przedstawili też kilka innych prac (obrazów i rzeźb), nie mniej drastycznych, które uznane są za wybitne dzieła, m.in. Rzeź Pragi Juliusza Kossaka czy Perseusza z głową Meduzy Benvenuto Celliniego.
Przewodniczący jeleniogórskiej rady miejskiej Leszek Wrotniewski, który popiera opisywaną inicjatywę zapowiedział, że pomnik tak czy inaczej przyjedzie do Jeleniej Góry, by mieszkańcy mogli zobaczyć go i wypowiedzieć się, czy chcą go czy nie.
 

Komentarze (51)

A co do Jeleniej Góry mają Hermaszewski, DęBSKI, Srokowski czy Isakowicz czy to mieszkańcy Jeleniej Góry. Jak im się to GÓWNO podoba niech sobie u siebie postawią. Czy wy nie rozumiecie jeżeli jeleniogórzanie powiedzieli nie to znaczy nie i jazda z tym arcydziełem z naszego miasta. A Wrotniewski wielki autorytet się znalazł i on będzie decydował.

Pomysłodawcy - wspaniali ludzie.

Nie możemy zapomnieć o pomordowanych Polskich dzieciach, kobietach i starcach przez Ukraińców. Wiele grobów pomordowanych Polaków jest anonimowa.

Nie zapominajmy o tych mających wielkie serce Ukraińcach, którzy stawali w obronie Polaków.

Postaw sobie to szkaradzieństwo pod domem, idioto, i módl się co rano o zdrowie; bo o rozum za późno.Tylko pamiętaj zasłonić ten artystyczny bubel przed normalnymi ludźmi. Dosyć wariatów w narodzie. Po co następni mają g****eć od patrzenia na ten koszmar?

70 lat po wojnie a ONI nadal żyją zemstą ,chcą zaistnieć i przypodobać się "dobrej zmianie " .

Zgadzam się w wypowiedzią "jur".
No i grupy dołączył Ładziński, który do wszystkich się dołącza, takie ma parcie na szkło.
A Wrotniewski to do Dziwiszowa niech pomnik sprowadzi. I ten ton władczy "...tak czy inaczej przyjedzie..." ...

Przyjechać może. Tylko PO CO? Przecież nikt nie przymusi zdrowych, normalnych ludzi, żeby patrzyli na TAKIE COŚ. A jeśli stanie w przestrzeni publicznej, to zgłosimy oskarżenie o bluźnierstwo i obrazę uczuć religijnych (dziecko nabite na widelec, o pardon, na widły, w prześwicie o kształcie krzyża).
I jeszcze jedno: ZA CZYJE PIENIĄDZE PRZYJEDZIE? Byle nie za miejskie, czyli podatnika. Czyli nasze.

Brawo, panie radny, jak widzę "wsłu****e się" pan w głos mieszkańców JG, którzy Nie chcą pomnika, już się na wielu forach wypowiedzieli w tej sprawie. Kilka osób, które wymienił pan jako komitet honorowy nie mieszka w JG, więc nie powinni w ogóle się w tej sprawie wypowiadać. Porównanie tego szmirusa Pityńskiego do Celliniego i Kossaka jest tak kuriozalne, że nie warte komentowania. Co jeszcze chcecie usłyszeć, panowie inicjatorzy, żeby wreszcie zrozumieć? A pan Wrotniewski chyba musi zacząć szukać pracy po wyborach, bo takiego radnego chyba Jelenia Góra nie potrzebuje.

pamięć o wydarzeniach Wołyńskich tak, ale w formie tego koszmarnego pomnika w formie NIE, zrozumcie to wreszcie szanowni członkowie komitetu

Ulice zacerujcie, a nie k__wa pomniki...

to nie jest pomnik... to jakaś dewiacja umysłowa "artysty"... NIE takiej ohydzie... może jeszcze nasze dzieci mają to "coś" oglądać
... poszli won z naszej pięknej Kotliny

Precz z tą brzydotą! Pomniki mają łączyć a nie dzielić.To paskudztwo już dzieli ludzi i jest po prostu tandetne.

"budowanie dobrosąsiedzkich relacji" sasiedzkich? z kim? dla Rzeszowa to sasiedzi, dla nas nie.
"znaczenie dla rozwoju turystyki historycznej" jakiej turystyki historycznej? przyjedzie tu ktos ogladac miejsca, ofiary rzezi wolynskiej?
Mieszkamy w Karkonoszach, a stad sa takie relacje:
"Polaków też trzeba było się obawiać. Nie oszczędzono nawet siedemdziesięcioletniej żony pastora, która poszła po zakupy przez niewielki las. Jedna z naszych przyjaciółek stała się ofiarą sześciu Polaków, którzy wybrali się nocą na rabunek."
"dziewiętnaście mieszkanek domu numer 700, zgwałconych w biały dzień, na oczach całej miejscowości Kopaniec, przez uzbrojoną polską obsadę posterunku."
Postawisz tez pomnik?

Niech panowie Kusiak, Obrębalski, Peikert i Wrotniewski zorganizują sobie taką obwoźną wystawę z tym pomnikiem. Obwoźną w ten sposób, że każdy z nich udostępni na jakiś czas własny ogródek przydomowy. A chętni będą mogli przyjeżdżać i podziwiać to cudo. Ale precz z tym potworkiem z naszej przestrzeni publicznej.

jest zdjecie czterech osob, czy ktos moglby (a autor powinien) napisac kto jest na tym zdjeciu, i ktory to p. Gierus?

Autor się nie wywiązał, więc odwalę robotę za niego.
Od lewej:
1. Stanisław Kańczukowski
2. przypomina Bronisława Peikerta, ale głowy nie dam
3. Mariusz Gierus
4. Zbigniew Ładziński

Ilu z tych 4 wymienionych poluje na zwierzynę ,jest myśliwym?

K...a jak zamkną markety w niedzielę to nie wytrzymam.

[quote=olx]K...a jak zamkną markety w niedzielę to nie wytrzymam.[/quote]

I co, zes.asz się w gacie?

Mysle , ze sami boja sie wynikow referendum i kombinuja, ze moze prezes przyjedzie i kaze postawic.

Niech stawiają pomniki na Ukrainie, tam ich miejsce!

pomnik w Jeleniej Gorze upamietniajacy ofiary ludobojstwa na Wolyniu to dobry pomysl,ale nie to co proponuje Pan Gierus i pozostali panowie.Autor pomnika Pan Pitynski dyskwalifikuje siebie jako artyste tym projektem a osoby popierajace go wykazuja brak smaku ,estetyki i jakiejkolwiek wiedzy z zakresu sztuki.

Czy w komitecie są eseldowcy?Jeżeli tak ,to powinni być w komitecie budowy pomników prezydenta tysiaclecia.Wszak Miller to wierny kumpel prezesa.

Ja mam wrażenie, że Jelenia Góra niebawem znajdzie się w kosmosie.
Nie dla pomnika. Nie i koniec.

Dziwię się p.Ładzińskiemu ciekawe czy na biurku by postawił taki paskudztwo?Doktorowi Kusiakowi nie.

Ta straszne wydarzenie musi być zaznaczone w naszej przestrzeni dla pamięci pokoleń.
Jaki pomnik i gdzie powinien stanąć /Ukraina, Polska/ to jest jest sprawa dyskusji i przemyśleń także artystycznych.

Brawo dla artysty za projekt. W cudowny sposób połączył coś co ma symbolizować chyba orła z wizerunkiem szamańskiej maski. W ten sposób niezorientowani widząc z daleka to kuriozum zastanawiać się będą co symbolizować ma takie połączenie. A to przecież nie może być nic innego jak wpływ indiańskiej kultury na nie-znanego amerykańskiego autora. Wspaniałomyślna Polonia amerykańska niech pomnik postawi w Ameryce, bo zapewne taki sam będzie miała z nim związek, jak Jelenia Góra

Dziwny "człowiek" ten Ładziński ,jak by trzeba by bylo to by nawet był za pomnikiem Kima lum Mao.

O Boże! Co za brzydactwo ! Czy nie umiemy inaczej i lepiej uczcić tą tragedię ? Wpychanie nam bubla artystycznego to jedno , a branie go bezkrytycznie to drugie ! Jeśli coś jest za darmo to nie musi być dobre ! Chyba , że jest w tym jakiś interes (nie interes patriotyczny) o czym świadczy obecność w komitecie kilku "bezinteresownych" i patriotycznie zakręconych "autorytetów . W poprzednich latach gotowi byli stawiać pomniki Stalinowi ,Jaruzelskiemu ,Szmajdzińskiemu itp

Samo słowo "rzeź" już jest pomnikiem . Tylko dlaczego taki pomnik w Jeleniej Górze ? Jeśli już to lepsza lokalizacja byłaby przy ul Wincentego Pola (piał o Wołyniu). Tam za dobrych czasów funkcjonowała rzeźnia (dobrze by się kojarzyło z nazwą i z tym co zrobiono z istniejącymi w tym rejonie zakładami np. z "Polfą").W pobliżu jest zakład członka komitetu to byłoby komu dbać o to dzieło sztuki nasycone symbolami polskiego masochizmu i bezradności. Proponuję też wznieść pomnik upamiętniający nasze "sukcesy" i "zwycięstwa" przy ul. Sudeckiej na terenie byłej jednostki wojskowej. Tam stacjonowało KBW , które brało udział w "Akcji Wisła". Przegoniliśmy Łemków i jesteśmy z tego dumni .Od polaczki w zawsze w kicio kopani.

Postawa Wrotniewskiego jest haniebna. Nie interesują go problemy komunikacyjne mieszkańców: kolejowe i drogowe. Nic nie załatwił,jako radny w sprawie drogowego łącznika do S3, nie interesują go problemy mieszkańców Osiedla Łomnickiego, udaje, że nie widzi jak wygląda ogrodzenie torów ok ul W.Pola,...itd. Potrzeby na remonty budynków i dróg ogromne i w tej sytuacji Wrotniewski z pogardą i lekceważąco powiada: "pomnik tak czy inaczej przyjedzie do Jeleniej Góry". Jednym słowem: "Pocałujcie mnie w tyłek jeleniogórzanie". 200 tys zamiast na chodniki pójdzie na fobie przewodniczącego.

Aktywni mieszkańcy powiedzieli pseudopomnikowi N-I-E !!!!!
Zrozumieliśta organizatory, co oznacza słowo N-I-E ??
To znaczy spie....ajcie z waszym chorym pomysłem.

Niech sobie znane postacie życia kulturalnego i politycznego postawią ten pomnik u siebie !!!! A podejmowanie decyzji o budowach pomników niech zostawią mieszkańcom Jeleniej Góry. Tu mieszkają naprawdę myślący ludzie.
A Pan Gierus niech za mieszkańców nie podejmuje decyzji ....
Co do Pana Ładzińskiego i Pana Wrotniewskiego to przy najbliższych wyborach mieszkańcy wypowiedzą się na ich temat przy urnach wyborczych ......

Niech pan Ładziński postawi sobie to paskudztwo w swoim złomie na Prokostalu bo tylko tam to się nadaje.

nie jestem z jeleniej góry, ale gdy to coś powstanie z pewnością wpadnę zrobić sobie selfie z tymi martwymi dziećmi, czy co to tam jest na płot ponabijane. Żenujące, ale dzięki temu kiczowi jelenia będzie na ustach całego kraju xD, a i media narodowe z pewnością z dumą poświęcą kilka minut w rzetelnych Wiadomościach xDDDD. Jeleniogórzanie, na co protestować. Taka okazja, łykajcie w ciemno!

nie jestem z jeleniej góry, ale gdy to coś powstanie z pewnością wpadnę zrobić sobie selfie z tymi martwymi dziećmi, czy co to tam jest na płot ponabijane. Żenujące, ale dzięki temu kiczowi jelenia będzie na ustach całego kraju xD, a i media narodowe z pewnością z dumą poświęcą kilka minut w rzetelnych Wiadomościach xDDDD. Jeleniogórzanie, na co protestować. Taka okazja, łykajcie w ciemno!

Jestem na tak. Pomnik trzeba postawić ale nie teraz bo napisy mogą być nieaktualne. Poczekajmy jeszcze parę lat .Przyjdą biedni imigranci , poobcinają nam parę g****ch głów i będziemy mieli pomnik krwawiącego , rozdartego orła polskiego. Tylko czy wtedy ktoś odważy się taki monument postawić w zalewie islamizmu ? Chrześcijanie powinni wybaczać tym co już zgrzeszyli , a przecież mianują się też chrześcijanami ! Niedługo miecz Allacha wszystkich nas pogodzi .

Polacy i Ukraińcy wspólnie powinni postawić pomnik ofiarom mordów rosyjskich na tych narodach.W komitecie budowy tego paskudztwa które ma dzielić oba narody zasiada komunistyczny generał,osoba po studiach moskiewskich itd.Nie dajmy się nabrać na ten "pomnik",nie dajmy się dzielić,stałym zagrożeniem dla Polaków i Ukraińców była jest i będzie Rosja.

Przed chwilą wywaliłem z grona znajomych na fejsie oszołoma Wrotniewskiego i lizod*** Ładzińskiego. Wstyd mi za takie znajomości!!! Czuje sie jakbym sie w szambie wykąpał...

Osoby z tego "komitetu honorowego" w życiu nie widziały projektu tego "pomnika"! Dostali zaproszenie i je po prostu przyjęli (Hermaszewski, K.Dębski, Isakowicz)! Nie dziwi obecność pisowskiego oszołoma Żaryna, nie dziwi Obrębalski, martwi za to Kusiak - myślałem, że ma więcej rozumu... Śmieszą za to porównania "artysty", "Mistrza" do artystów renesansu czy też Kossaka. Śmiech budzi wywód doktorka sztuk wszelakich, porównującego Pityńskiego do największych rzeźbiarzy świata...Żal.pl

W komitecie, doktor Józef Kusiak studia w ZSRR etatowy pracownik KW PZPR w Jeleniej Górze.

No i? Masz jeszcze jakiś "argument"?

Pamięć nie oznacza nowych pomników. Pamięć to nie kolejna wizytówka "działacza na etacie" na kolejnym monumencie. Pamięć o tamtej tragedii nie oznacza zgromadzenia transparentów, pseudomówców, parady emocji. ...Chwila zadumy, modlitwa, pokora. Łagodne przekazy dzieciom o tamtych czasach, młodzieży pokazanie prawdy i utrwalenie szacunku bestialsko zabitym i ich żyjącym jeszcze członkom rodzin. Na Skwerze Wołyńskim obelisk z tablicą skierowany na wschód. I napis "PAMIĘTAMY" ... JELENIOGÓRZANIE.

Ale probanderowcy i zdrajcy na portalu obrodzili. Pomnik przedstawia tylko okrutny los ponad 200 tys. bestialsko pomordowanych.

Bredzisz. Już masz nasrane we łbie od oglądania jedynej słusznej TVP. Jak ktoś twierdzi, że pomnik jest brzydki, to wyskakujesz jak klasyczny pisior - to jest probanderowiec i zdrajca! Szkoda klawiatury na takie zero jak ty...

Ciekawe,czy bedzie poswiecony ten pomnik woda swiecona przez Ksiedza ??

Znowu o tym pomniku ?!!Lepiej niech go nie będzie. Przecież poprzednim razem większość jeleniogórzan nie chciało.Całkowicie tu, w stolicy Karkonoszy, nie pasuje.

W katolickim kraju, kultywującym katolickie wartości nie stosuje się zachowań do tejże nauki i przykazań, kultywuje się popęd do podłej chęci zemsty i odwetu, jątrzenia i rewanżyzmu, a co najgorsze: w tym duchu uczy się młodzież! Tylko po co? Takie mają być nasze WARTOŚCI? A gdzie zgoda i pojednanie z sąsiadami?

,,,,potrzebny jest jak pryszcz na,,,

NIE DLA TEGO POMNIKA !!!!!
Chociaż jak najbardziej należy upamiętnić ofiary tego ludobójstwa. Należy pamiętać, że wielu Polaków zostało uratowanych przez Ukraińców, którzy narażając własne życie przeciwstawiali się banderowcom..
Później, oczym już się nie mówi dochodziło (choć ma mniejszą skalę) do mordów Ukraińców, których mordowali Polacy....

Jest propozycja to trzeba ją przedyskutować, a nie rzucać obelgami. Trzeba znaleźć takie rozwiązanie które nie będzie budziło dużych kontrowersji.Idea słuszna - więcej pozytywnego myślenia i przed wpisem co niektóre osoby powinny wypić szklankę zimnej wody.