To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Pomnik ofiar Rzezi Wołyńskiej poza budżetem obywatelskim

Pomnik ofiar Rzezi Wołyńskiej poza budżetem obywatelskim

Projekt pn. Wyznaczenie i przygotowanie terenu pod budowę w Jeleniej Górze Pomnika Pamięci Ofiar Męczeństwa i Ludobójstwa Kresowian nie przeszedł weryfikacji merytorycznej i nie znajdzie się w Budżecie Obywatelskim Jeleniej Góry na 2017 rok.

Inicjatorzy budowy pomnika chcieli postawić go w obrębie ulicy Aleja Solidarności i Sudeckiej w Jeleniej Górze. Wydział architektury uznał, że wysokość pomnika (15,5 metra wraz z cokołem) przewyższa wysokość określoną w planie zagospodarowania przestrzennego na tej działce, tj. 12 m.

– Jednocześnie zauważamy, że omawiany teren w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Jeleniej Góry oznaczony jest symbolem RL – opisanym jako: tereny lasów z możliwością zalesienia, z zakazem realizacji zabudowy z możliwością lokalizacji wyłącznie elementów małej architektury – czytamy w uzasadnieniu.
Projekt opiniował także wydział kultury, który uznał, że „proponowana lokalizacja jest niefortunna. Teren na granicy miasta Jelenia Góra na Osiedlu Czarne nie sprzyja masowemu zwiedzaniu i kontemplacji monumentalnego dzieła.”
Inicjatorzy umieszczenia pomnika w Jeleniej Górze starali się o pieniądze z budżetu obywatelskiego na przygotowanie miejsca. Liczyli na dofinansowanie rzędu 200 tysięcy złotych. To nie przekreśla ich starań o ściągnięcie pomnika do stolicy Karkonoszy, ale oznacza, że będą musieli szukać środków gdzie indziej. Będą musieli także zastanowić się nad inną lokalizacją.
Pomnik ten wywołuje spore kontrowersje wśród mieszkańców.
Szeroko o tym pisaliśmy w „Nowinach Jeleniogórskich”, do tematu wrócimy również w najbliższym wydaniu – z 7 lutego 2017 r.
 

Komentarze (41)

Wszystko w temacie. Tępi fanatycy. Jelenia Góra ma bardziej palące ( dosłownie również) problemy niż pomniki tragedii sprzed 70 lat na terenach kompletnie niezwiązanych z regionem. Pamięć - ok, pamietajmy,czytajmy o tym etc,ale nie śmiećmy betonowym badziewiem ,jak niegdyś komuniści czerwonoarmistami i popiersiami swoich kolegów,a potem proboszczowie kolejnymi koszmarkami JPII ( dzięki Bogu ks.Bokiej zmądrzał i usunął szkaradę sprzed Kościoła Garnizonowego) .

Jesteście w moim sercu: Polskie dzieci, starcy, kobiety pomordowani przez Ukraińców na Wołyniu.

Ale w moim sercu są również Ukraińcy, którzy stawali w obronie mordowanych Polaków. Tych wspaniałych Ukraińców również ich bracia Ukraińcy mordowali.

Tak, tylko im jakoś nikt nie chce stawiać. Wolimy utrwalać nienawiść, żeby przypadkiem przyszłe pokolenia nie wybaczyły. Można pamiętać, ale przy tym wybaczyć. Nie trzeba kultywować nienawiści. Nie ma też potrzeby stawiać takich brutalnych scen na oczach kilkuletnich mieszkańców naszego miasta. Pomyślał ktoś o dzieciach, które miałyby w pobliżu przechodzić i oglądać swoich rówieśników nadzianych na widły i płot? Po co u młodych od małego zakorzeniać negatywne nastawienie do naszych sąsiadów? Mało jest przemocy w TV i internecie? Trzeba jeszcze w ten sposób "dekorować" przestrzeń publiczną?

Zostawcie Ukrainę w spokoju.

Ukraińcy sami siebie nienawidzą i też nie potrafią gospodarzyć się w swoim wolnym kraju.
W efekcie albo sami pozabijają się wszyscy Ukraińcy, albo umrą wszyscy z głodu.

Rosja zna charaktery Ukraińców bardzo dobrze.
Jedna sprzyjająca chwila i Rosja w 2 dni zawładnie całą Ukrainę.

Nikt nie stanie w obronie Ukrainy, bo nikt nie lubi Ukraińców.
Ukraińcy zostaną niewolnikami Rosjan.

Ukraińcy naiwni myślą, że Niemcy. Francja stanie w obronie Ukrainy.
Przecież Niemcy i Francja i inne bogate kraje po cichu rozmawiają z Putinem i wszystko gra.

A Rosja nie odpuści Ukrainie.
Czeka Rosja na dobry moment i szybo zajmie Ukrainę.
Ukraińcy zostaną niewolnikami Rosjan, jak to było przez wiele wieków.

Ukraińcy naiwni myślą, że Niemcy. Francja stanie w obronie Ukrainy.
Przecież Niemcy i Francja i inne bogate kraje po cichu rozmawiają z Putinem i wszystko gra.

A Rosja nie odpuści Ukrainie.
Czeka Rosja na dobry moment i szybo zajmie Ukrainę.
Ukraińcy zostaną ponownie niewolnikami Rosjan, jak to było przez wiele wieków.

Ten słynny rzeźbiarz amerykański niech lepiej zrobił pomnik więzienia Guantanamo i postawi go przed Białym Domem.

Tępi nie tępi ale projekt tego pomnika to by była rzeź na naszej wrażliwości. Szkoda, że nie potrafimy zachować umiaru.
Inna sprawa, że Jeleniogórzanie w kwestii pomnikowej zasługiwali wyłącznie na Ivana :(

po prostu strach przed prawdą i wytyczne z warszawy aby tego tu nie stawiać - ot i tyle w temacie

Dlaczego poseł Machałek (PiS) nie zabierze głosu w sprawie tego pomnika ?

Ona tylko pamięta żeby na koniec miesiąca odebrać bardzo dużą kasę z Sejmu

A dlaczego ma zabierać głos, jeśli nie jest inicjatorką budowy, ani nie reprezentuje partii rządzącej u nas w samorządzie?

Poseł Machałek nie ma czasu na upamiętnienie 100 tys Polaków pomordowanych przez Ukraińców na Wołyniu.

Ciekawa jest hipokryzja PO-wców. Gdy są organizowane rocznice i inne obchody, to wrzeszczycie, że PiS nic nie robi, tylko się historią zajmuje. Gdy ich nie ma, to gadacie, że PiS, a w tym przypadku posłanka Machałek, nie ma czasu na upamiętnianie. Inteligentny odbiorca wyłapie bez problemu kto pisze te komentarze i w jakim celu. Osiągacie efekt dokładnie odwrotny do zamierzonego. Poparcie Wam spada. Już niedługo poniżej 10%. Działajcie tak dalej. Powodzenia.

Mówią, że poseł Machałek jest Ukrainką.

Mówią też, że Zawiła to islamski terrorysta.

Pomnik jest staromodny, wręcz XIX-wieczny w swojej predylekcji do katolicko-narodowych symboli, wprawdzie ważnych dla części polskiego społeczeństwa, choć przecież poza światem wartości wyznawanym przez innych. Kiedyś wychowywano młode pokolenia na Mickiewiczu i Słowackim, na tym kiczowatym mesjanizmie, który napełniał nas przekonaniem, że Polska Chrystusem narodów jest i basta. Może tak trzeba się było pocieszać przez kolejne pokolenia pośród powstań, wojen, nędzy. Dziś na szczęście możemy tworzyć nową, optymistyczną narrację, bo żyjemy w innych warunkach, po raz pierwszy w sytej, bezpiecznej i demokratycznej Europie.
Tymczasem proponuje się nam pomnik potężnie obciążony ideologicznie: prezentujący pogląd tylko jednej strony konfliktu etniczno-politycznego, pokazujący jednostronnie winę jednych (Ukraińców) i krzywdę drugich (Polaków), jakby żadnych odwetów nie było, ani dzielnych ludzi idących pod prąd ogólnych poglądów, ani też manipulacji okupantów niemieckich. Pomnik oparty na kalkach i stereotypach, dzielący nas Polaków i Ukraińców na naszych i obcych, jakby ci drudzy nie byli współobywatelami Rzeczypospolitej, ale podejrzanymi o jakąś genetyczną wrogość...Wbrew autorom i komitetowi społecznemu, nijak ten pomnik nie służy pojednaniu i wzajemnemu przebaczeniu win (jak to się udało z Niemcami), ani nie pomaga się zadomowić milionowi Ukraińców w codziennym znoju wykuwającemu siłę polskiej gospodarki. Ten brzydki pomnik w swym monumentalizmie epatuje natrętną tezą, że zbrodnie, które miały miejsce, to jakiś wieczny wstyd bez możliwości wybaczenia. Nic dziwnego, że nikt go nawet za darmo nie chciał (a tu trzeba jeszcze dopłacać do instalacji).
Oby mądrość radnych uchroniła nasze miasto od pomnika pełnego kiczu i zacietrzewienia ideologicznego! Bo inaczej będzie wstyd: i przed mieszkańcami miasta partnerskiego na Ukrainie, i przed turystami, i przed przyszłymi pokoleniami jeleniogórzan!

Piątka.

200 000... dużo jakoś...

A może, z uwagi na stylistykę tego pomnika, zaproponować Licheń albo Grabarkę?

Brawo, Panie Kamiński, tylko niech Pan, ale mesjanizm chyba jednak bez Słowackiego!

brawo!!!

Samorządy jeszcze bronią suwerenności, wolności i normalności. Od roku idiotyzm goni kolejny idiotyzm. Przykład idzie z góry to i mamy co rusz jakiegoś wariata z nowym pomysłem.

Nareszcie dobra wiadomość na początek tygodnia.

Ładnie wybrnęli z kałowej sytuacji!

Po co ten Wersal i to całe uzasadnianie . Trzeba powiedzieć wprost, że to nie żadem pomnik tylko straszny koszmarek i gigantomania, który ma się nijak do historii miasta. Dlatego w Jeleniej Górze nie ma miejsca na takie obiekty

Pieknie racje ubral w slowa Milosz Kaminski - a do tego z imienia i nazwiska .
Brawo !

Panu niech bedą dzięki !Zacietrzewieniu mówimy stanowcze nie.
Jelenia Góra ma inne potrzeby.
Żal patrzeć jak niszczeją zabytkowe kamienice.
A pan z Ameryki niech zostanie w Ameryce i postawi sobie ten pomnik w Ameryce. Za domem.

Bój się pan Boga.Czy nasi w odwecie ,wyprówali Ukrainkom z łona dzieci?Czy nasi odcinali głowy ,używali pił ,palili żywcem itd.?Gdyby pan napisał ,że robili to sąsiedzi ,w odwecie za zbrodnie magnatów na narodzie Ukraińskim ,to bym zrozumiał.

wroclaw.onet.pl/jelenia-gora-nie-zgodzila-sie-na-pomnik-ofiar-ludobojstwa-na-kresach/6p93v6w

Widać, jak Pana wiedza i orientacja w tym temacie jest mocno ograniczona. Czy naziści nie mieli swoich "powodów' aby zabijać Żydów? (choć nie z takim bestialstwem i upodobaniem jak banderowcy). Dlaczego w pomnikach holokaustu, który był o wiele łagodniejszą śmiercią dla ofiar niż męczeństwo ofiar - wśród których na niespotykaną dotąd skalę były niewinne dzieci - ukraińskich nacjonalistów. O jakim w tym kontekście "konflikcie etniczno-politycznym" Pan pisze. Konflikt z banderowskich rezunów, uzbrojonych w siekiery, piły i widły z polskimi dziećmi? Skoro dziś jest wielu takich jak Pan "weryfikatorów" i "znawców" relatywizujących prawdę o LUDOBÓJSTWIE na Kresach, które - tak jak holokaust - nie ma prawa mieć żadnego usprawiedliwienia, to tym bardziej uzasadnione jest postawienie tego pomnika, w którym na szczęście nie ma już miejsca nie kłamliwe domówienia, dowolne interpretacje i usprawiedliwienia dla bezwzględnych ludobójców spod znaku OUN-UPA.

Naprawdę nie masz innych zmartwień? Nie oglądasz wiadomości? Nie czytasz gazet? Trzeba jątrzyć i jątrzyć, cofać się w gniewie i zaszczepiać go kolejnym pokoleniom? Żadne ze ``smartfonowych dzieci`` nie uszanuje ani nie zrozumie Twojego pomnika. Będą robić sobie selfie na jego tle,dla zabawy. Odpuść, światu wystarczy brzydoty i ludzkiego okrucieństwa.

O czym ty chłopie piszesz? Czy pomniki upamiętniające ofiary nazizmu to są wizerunki stosów trupów w obozach koncentracyjnych? Czy pokazuje się na pomnikach ludzi ustawionych pod ścianą i rozstrzeliwanych? Czy widziałeś pomnik, który przedstawiałby matki polskich dzieci, gwałcone przez nazistów? Więc dlaczego mielibyśmy się godzić na epatujący przemocą i nienawiścią pomnik pełen krwi i pokazujący mord dosłownie tak, jakim był? Nie przesadzasz? To zalatuje zboczeniem i jakąś fascynacją mordem. Idź do psychologa, bo masz problem, podobnie jak artysta rzeźbiarz od pomnika. Co będzie następne? Pomnik rozprutych flaków rycerzy spod Grunwaldu, czy może pomnik ofiar smoleńskich, gdzie osobno będą rozerwane ręce, głowy i nogi (tak właśnie wyglądały ofiary na miejscu katastrofy). Leczcie się wszyscy zwolennicy takich pomników. To nie galeria zamknięta, gdzie artysta może się wyżyć, a jego dzieła zobaczą ludzie, którzy zechcą przyjść na wystawę. Ten pomnik miałby stać w miejscu publicznym na długie lata.

Nikt Polaków na tereny nie zapraszał,a teraz wielkie larum!

Skoro to jest teraz do zalesienia to jakim cudem tam właśnie ten las wycinają??

Na tym polega gospodarka leśna. Las się wycina i sadzi nowy. Stąd pochodzi drewno, z którego w domu masz krzesła, stół i inne meble. Wpis o zalesieniu terenu ma zagwarantować to, że po wycince posadzą tam nowy las, a nie zbudują market.

Za komuny też stawiali pomniki. Dziś je rozwalają. Historia lubi się powtarzać jak widać.

Dziw bierze, że jeszcze nie było tu wpisu obrońcy uciśnionych banderowców: Kazimierza.P

Uciśnionych banderowców bronić to nie. Wstrętna banda. Ale skolonizowanego przez Polków narodu Ukraińskiego to może tak? A może czasem warto by zapytać skąd to prawa polskie do Ukrainy? A może warto by mówić o zniewalaniu o barbarzyńskim traktowaniu jak bydło o metodach Wiśniowieckiego i innych panów polskich, o, już w nowych czasach, akcji rewindykacyjnej, o akcji Wisła? Całkiem jesteśmy bez winy? Zbrodnia wołyńska to zbrodnia oczywista. Czyny wtedy przez Ukraińców popełnione to ludobójstwo. A my, w odwecie (nie ma to nic wspólnego z obroną, która była oczywista i konieczna), więc w odwecie to mordowaliśmy humanitarnie i bogobojnie!? Nie napiszę tu całej historii. Może jednak warto by coś o niej wiedzieć zanim zacznie się o niej mówić.
Pomnik tu? Oczywiście. Niech będzie Wołyń od Łucka do Jeleniej Góry - od setek lat zamieszkałej przez naród polski. A Warszawa od morza do morza.
Myślę, że na całym tym szumie to interes już zrobił pan "artysta".

Ukraina zniknie.Rosja ja zawladnie. Nikt nie obroni Ukrainy.

Jeżeli wierzyć byłemu ministrowi Sikorskiemu, to Putin proponował swego czasu Tuskowi rozbiór Ukrainy pomiędzy Polskę i Rosję. Było o tym mówione, ale szybko Sikorski to zdementował i wycofał się ze słów, których sam użył.

Tak czy siak temat leży cały czas na stole i będzie wracał. Dla nas nie byłoby wcale korzystne, gdybyśmy dostali pół Ukrainy. Dużo lepiej mieć sąsiada, który jest buforem oddzielającym nas od Rosji, niż graniczyć z nią bezpośrednio. Na ziemi lwowskiej i byłym naszym terytorium nie ma już tylu Polaków, co dawniej, a radzić sobie teraz z mocno zacofanym rejonem, zasiedlonym na dodatek przez Ukraińców, a nie ludność polską... po co nam to.