To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Pomnik zgody czy nienawiści?

Zdjęcia udostępnił Społeczny Komitet Budowy Pomnika Pamięci Ofiar Męczeństwa i Ludobójstwa Kresowian.

Obcięte głowy dzieci, ponabijane na sztachety – takie sceny przedstawia projekt pomnika ofiar Rzezi Wołyńskiej, który może stanąć w Jeleniej Górze. Starania o ściągnięcie go dopiero się zaczynają, ale pomysł już wywołuje spore kontrowersje. – Czas stanąć w prawdzie – mówią jedni. – To epatowanie nienawiści – oburzają się inni.

Autorem projektu jest Andrzej Pityński, wybitny polski rzeźbiarz mieszkający na stałe w USA. Sekretarz społecznego komitetu budowy pomnika w Jeleniej Górze Mariusz Gierus napisał do niego pytanie, czy byłby w stanie przygotować pomnik upamiętniający wydarzenia wołyńskie, jaki byłby koszt itd.

– Po kilku dniach otrzymałem odpowiedź z której wynikało, że spadliśmy im z nieba, gdyż szukają w Polsce przestrzeni na pomnik, który już jest prawie gotowy. Byłby to dar Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce Okręg 2. Dar wartości około 200 tysięcy dolarów – podkreśla M. Gierus.
Tyle, że projekt jest, nazwijmy to delikatnie, kontrowersyjny.
Co w nim szokuje? I co na jego temat sądzą jeleniogórscy radni, politycy i historycy?
Szeroko na ten temat piszemy w „Nowinach Jeleniogórskich” z 31 stycznia 2017 r.
 

fot. 2.jpg
pomnik.jpg

Komentarze (61)

POstawić w ŚWIEBODZINIE A albo w Krośnie tam bądą stawiać Maryję n.11 metrową .Na Giewoncie zamiast Krzyża jako znak że odchodzimy od chrzescijaństwa w kierunku sekt.

Każde ważne wydarzenie radosne czy tragiczne dobrze jak jest odpowiednio upamiętniane! Ale nie takim "dosłownym" koszmarem. Ktoś mi w czasie jednej dyskusji o tym dziele jako argument podał, że autorem jest wybitny rzeźbiarz z Ameryki, jakby to że koś jest czy tworzy w Ameryce dawało patent na wielkość. Poszukałem w sieci co spłodził ten pan Pityński i stwierdziłem, że na mój gust reszta też trudna do przyjęcia... Jeżeli będą tacy co bardzo będą chcieli tego pomnika, to należy rozważać postawienie go przed ich oknami! Niech mają na co dzień i budzą się z widokiem na niego.

"gdyż szukają w Polsce przestrzeni na pomnik"?! Dwa miasta już odrzuciły ten pomysł!!! Jelenia Góra nie jest workiem na odpady!

Nie zycze sobie tej szkarady w miescie. Nie dosc ze odzwierciedla okropnosci to jeszcze nawoluje do nienawisci innego narodu. To juz nie czas aby sie nienawidzic, a czas zgody i wspolpracy dla korzysci nas wszystkich.

Jakiej nienawiści? To tylko bardzo delikatne muśnięcie tego jak to wyglądało. Na Ukrainie rzeźnicy chodzą w chwale i honorach a my nie możemy uczcić rozrywanych po kawałku małych dzieci polskich (nie w przenośni)?

Ale uważam, że powinien być bardziej "estetyczny"

Tak Cie jara rozrywanie malych dzieci ze musisz to czcic?

Taka była historyczna prawda i w trzeba ją przypominać następnym pokoleniem Polaków aby przestrzec przed okrucieństwem i nienawiścią...w przeciwieństwie do Ukraińców którzy stawiają pomniki zbrodniarzom z UPA

historia nie jest czarno-biała, jestem tego żywym dowodem, gdyby Ukraińcy nie uratowali mojej babci i jej rodziny, nie byłoby mnie na świecie, może obok tego pomnika postawić równie wielki Tym, którzy tak jak Oni wykazali się wtedy wielką odwagą, ale do czego wtedy doprowadzimy?

A widziałaś w Polsce jakiś pomnik dla Niemców, którzy uratowali kogoś od czegoś?. A byli i tacy.

Do polemiki na pomniki.

Pod Świebodzinem ...to dopiero szkarada i niezła kasa wpompowana w to badziewie dewotów! a dookoła ważniejsze problemy i ukrywana piszcząca bieda,taki mamy dobrobyt i marnotrawienie naszych pieniędzy.Jesteśmy bogatym narodem w Europie, bo nawet Niemiec czy Francuz sobie na takie zbytki nie pozwoli!

[quote=Edek]Pod Świebodzinem ...to dopiero szkarada i niezła kasa wpompowana w to badziewie dewotów! a dookoła ważniejsze problemy i ukrywana piszcząca bieda,taki mamy dobrobyt i marnotrawienie naszych pieniędzy.Jesteśmy bogatym narodem w Europie, bo nawet Niemiec czy Francuz sobie na takie zbytki nie pozwoli![/quote]
A Twoja kasa tam jest? Dawałeś na budowę? Jeżeli nie, to przymknij paszczę!

Pomnik ten ma na celu wzudzenie nienawiści do Ukraińców,jak nic stają za nim Rosjanie,może go postawić i nazwać" ofiarom łagrów,Katynia,powstań,ofiar komunizmu"

Pewnie głos młodego pokolenia w ogóle się nie liczy, bo co my tam możemy wiedzieć, ale według mnie, nie ma sensu stawiać pomnika akurat w Jeleniej Górze. Oprócz tego, że sporo przesiedleńców zamieszkało właśnie tutaj (jak i na całym Dolnym Śląsku), zbyt wiele nas nie łączy z tamtymi wydarzeniami. Niech go postawią gdzieś, gdzie to rzeczywiście ma jakieś podłoże historyczne. Dla mnie ważniejsza od pomnika jest pamięć o wydarzeniu - co da pomnik, skoro za 100 lat nikt nie będzie wiedział, o co z tym Wołyniem chodziło? Nie przypominam sobie, żebyśmy w ogóle na historii o wydarzeniach wołyńskich rozmawiali, a w podręczniku już na pewno tego nie było. Może warto zacząć od wprowadzenia tego do nauczania? Może niech tym się komitet pomnikowy zajmie?

A pan sekretarz Gierus, jak taki chętny do stawiania pomników, niech sobie w na działce postawi, za swoje pieniądze, bo skoro pyta o koszt, to zaraz pewnie zwróciłby się z łapkami do miasta.

To trzeba mieć niezazdrową wyobraźnię żeby stworzyć coś takiego. To nie jest stworzone żeby upamiętnić ofiary Wołynia ale przedstawia jakiś horror. Tragedia, jak Jelenia Góra weźmie ten prezencik to smutna decyzja będzie , tym bardziej że presidente naszego miasta jest bibliotekarz

Ludzie trzeba żyć do przodu a tych cą jątrzą tragediami wywalić na zbity pysk z polityki.

Sadyzm historyczny a nie pamięć. Autora do psychiatryka.

Doprawdy niezwykle "piękny" w swoim przekazie, niech młodzież widzi jak należy kształtować wewnętrzną nienawiść (bo faktów historycznych raczej nie zna) do innych nacji w aspekcie historycznym! Pojęcia przebaczenia i pojednania odeszły gdzieś w dal... Autorowi tego "pomnika" się nie dziwię, być może ma w sercu zadrę, z którą nie może inaczej sobie poradzić, ale Ci wszyscy, którzy chcą na tym ubić kapitał polityczny - ohyda!!!

Niech stanie... obok pomnika Lecha Kaczyńskiego!

Niezwykle rozweseli nasze miasto....Tylko smuta i szarość, to miasto umiera !!!

Ludzie! Czy człowiek przybity na drzewie krzyża też budzi w was taką odrazę? Wasze argumenty w równym stopniu powinny uzasadniać wyeliminowanie wszystkich krzyży z przybitym na nich Chrystusem z przestrzeni publicznej. Prawda was tak boli? Szczególnie ta prawda, która przez ostatnie lata była tak zakłamywana, że dziś Ukraińcy w katach widzą swoich bohaterów? I nie piszcie tu, że Ukraińcy mieli, czy mają swoje racje, bo w tym konkretnym przypadku nie mają ich za grosz. Szczególnie kiedy chodzi o niewinne dzieci bestialsko i z satysfakcją mordowane, bo tak samo Niemcy mogliby dziś usprawiedliwiać holokaust, twierdząc, że przez wieki byli wykorzystywani przez Żydów. "Prawda nas wyzwoli" - mówi wam to coś?

Bredzisz. Nic nie tłumaczy stawiania takie "pawia" pana artysty z ju-es-ej. Pomnik jest brzydki i jak ktoś już napisał, dwa miasta go nie chciały! Co to znaczy, że ktoś zrobił "dzieło sztuki" i szuka dla niego miejsca?! A pan Gierus, mając taką fajną żonę niech lepiej siedzi z nią w domu...

Ludzie! Czy człowiek przybity na drzewie krzyża też budzi w was taką odrazę? Wasze argumenty w równym stopniu powinny uzasadniać wyeliminowanie wszystkich krzyży z przybitym na nich Chrystusem z przestrzeni publicznej. Prawda was tak boli? Szczególnie ta prawda, która przez ostatnie lata była tak zakłamywana, że dziś Ukraińcy w katach widzą swoich bohaterów? I nie piszcie tu, że Ukraińcy mieli, czy mają swoje racje, bo w tym konkretnym przypadku nie mają ich za grosz. Szczególnie kiedy chodzi o niewinne dzieci bestialsko i z satysfakcją mordowane, bo tak samo Niemcy mogliby dziś usprawiedliwiać holokaust, twierdząc, że przez wieki byli wykorzystywani przez Żydów. "Prawda nas wyzwoli" - mówi wam to coś?

Co Jelenia Góra ma wspólnego z Wołyniem ? Może jeszcze pomnik zaślubin Polski z morzem ? Bez przesady. A ty "młode pokolenie" nie spazmuj, jadąc "sienkiewiczem" , na nikim prawicowe histerie nie robią już wrażenia ,tym bardziej,że wymieszałeś kilka katolickich i narodowych fobii naraz bez ładu i składu. Nie ma sensu stawiać tu tej szkarady i tyle. Niech pan rzeźbiarz szuka dalej naiwnych, z dwóch miast go już pogoniono.

Koszmarek nawołujący do nienawiści, grający na najniższych instynktach a nie dążenie do "prawdy". A młode pokolenie niech uwierzy, że są ludzie dla których człowiek przybity na krzyżu jest jedynie niepotrzebnie epatującym przemocą, odrażającym przypomnieniem popularnego w Cesarstwie Rzymskim sposobu egzekucji wykonanych na tysiącach, często niewinnych ludzi.Dla mnie również z bóstw przyjemniejszy jest uśmiechnięty Budda.

Co innego umartwienie i śmierć na krzyżu , a co innego dziecko na widłach jak wspaniały kąsek na widelcu. Tak się konsumuje młodych Lachów. Ten pomnik to ani przypomnienie morderstw , ani zwycięstw ale raczej gloryfikacja naszej bezsilności i słabości ,bezsilności i słabości Polaków.Znowu strzelamy sobie w łeb jako słabeusze i "chłopcy do bicia".Lepiej postawmy pomnik ku czci oficera KGB , który otruł cjankiem Stepana Banderę , albo żołnierzom KBW , ktorzy rozprawiali się z UPA w latach 1945-1947.

"Andrzej Pityński, wybitny polski rzeźbiarz mieszkający na stałe w USA".
Niech sobie przy swoim domu w Ameryce postawi!!!!!!!!!!!

Tak pomnik budzi kontrowersje, jest nieestetyczny w pojęciu tutaj obecnych na forum. Śmierć Polaków wg. Was była estetyczna. Może właśnie dlatego ten pomnik powinien stanąc abyście sobie przypomnieli o tym jak zginęli Wasi rodacy, że nikt nie osądził ich oprawców a teraz próbuje się to wymazać z pamięci bo jest niewygodnie o tym mówic. Teraz przyjmójemy potomków tych oprawców jak najlepszych przyjaciół. Może ktoś kto ma z nimi kontakt bezpośredni wypowie się gdzie oni nas mają i jak nas traktują. Będąc gośćmi czują się naszymi panami. Obyśmy sami sobie nie sprawili nowego Wołynia na naszej ziemi. Potrzebny pomnik bo o tym należy pamiętać, bo zapomnienie to zdrada wodec tych ofiar.

Przestań się mazać! Pomnik to jest pomnik, a nie goowno z rozcapierzonymi skrzydłami i widłami w doopie...

Jak chcesz wrażeń estetycznych to jedź do Luwru. Może trzeby Wam przypomnieć co znaczy słowo "pomnik" Nazwa „pomnik” wywodzi się od staropolskiej formy słowa „pamiętać” – „pomnieć” i oznacza miejsce upamiętniające wydarzenie bądź osobę. wg. Wikipedii

"pomniec' - to nie znaczy stawiac kiczowate gowna, rzezbiarskich beztalenci, ktore beda szpecic miasto.

Wg Twojego staropolskiego rozumowania w Jeleniej jest to miejsce , które chcemy i musimy "pomnieć".

a co uważasz że nie musimy o tym pamiętać? I może jeszcze zmienić historię aby była bardziej przyjazna i poprawna politycznie. Jeżeli tak to nie mam z kim dyskutować.

Powiedziałem: przestań się mazać! Wysmarkaj nos w chusteczkę z logo ONR albo co tam w kieszeni i zamknij się jak starsi rozmawiają!

Proste pytanie: co ma Jelenia Góra wspólnego z Wołyniem? Gdzie Rzym, a gdzie Krym!!!. Radzę stawiać nie pomniki martyrologiczne, których mamy za dużo, a przyjazne rzeźby w miejscach publicznych, takie jak "Jelonek". Poprawi to walory turystyczne miasta.

Nie Pan Gierus nie wypowiada się w imieniu Jeleniogórzan !!!
Jak taki z niego kozak to niech sobie postawi na swoim podwórku i gapi się na to gówno do woli.
Zawalczcie o nowe ronda, lesze drogi i parkingi a nie wciskajcie temu miastu pomników nienawiści !!!!!!!!

O to to to, popieram absolutnie, pod dom, na podworko.
Mnie nikt nie zapytal, nie chce, nie podoba mi sie.

Ten pomnik w naszym mieście,turystycznym, stolicy Karkonoszy,pasuje jak...kolarzowi cylinder.

W Syrii codziennie w rzezi giną setki dzieci i co na to autor pomnika i jego poplecznicy. NIC bo g...o to ich obchodzi, tak jak historia rzezi wołyńskiej, bo nie o pamięć tu chodzi tylko o uwolnienie chorej wyobraźni i dewiacji umysłowej.

w sztuce to jest tak:najpierw piękno, potem prawda, na końcu rzeczywistość....

kto nie ukochał piękna ponad prawdę ten sztuki nie zrozumie.....

artysta wziął pod uwagę zbyt wiele aspektów politycznohistorycznych.....
pomnik nie powinien odrzucać widza formą.....nawet najprawdziwszą.....
przykro mi ale jest bardzo zły .....już się zdewaluował....a powinien być ponadczasowy...........

Kurde, jak oni wyliczyli wartość 200 000 USD?
Wchodzę w ten biznes :)

Domu wariatów c.d.

To jakas stanistyczna ochyda.

Lud który modli się pod szubienicą, nie widzi nic złego w takim pomniku. Oni nawet nie wiedzą pod czym się modlą. Pytanie po co jest modlitwa? Przez czas zużyty na modlitwy, można zrobić wiele dobrego, nawet dla bliźniego swego którego go masz kochać jak siebie samego. Widać że wielu nienawidzi samych siebie i taki ma stosunek do bliźnich, do braci mniejszych itd.

Prośba do Polonii i innych dezerterów. Łapy precz od Polski. W USA pomników wam nie stawiamy.

Pomnik jak z horroru! Wyobraźcie sobie dzieci jadące Karkonosze, które widzą nabite na trójząb małe zabite dziecko... Super wizytówka i promocja - gwarancja miłych wrażeń w Karkonoszach. Tylko chorzy ludzie mogą coś takiego wymyślić!!! Jednak nie ulega wątpliwości , że należy godnie upamiętnić ofiary tej straszliwiej rzezi. Ale nie w ten sposób

Zapytajcie może lepiej Ukraińców, jak oni mają "chorą wyobraźnię i dewiacje umysłową", że stawiają pomniki oraz nazywają ulice i place ku czci inspiratorów i katów tych "ohydnych i pełnych bestialstwa i nienawiści" aktów ludobójstwa, a władze naszego miasta usilnie zabiegają o współpracę z władzami tamtych ośrodków kultu ukraińskich nacjonalistów, którym mało było zabić. Dla dzikiej fantazji, na kilkaset udokumentowanych sposobów zadawali ból i cierpienie swoim ofiarom. Ten pomnik to zaledwie dobitna pamiątka tamtych okrutnych i bez precedensu wydarzeń XX wieku (żadnej innej masowej zbrodni nie charakteryzowało takie bestialstwo wobec ofiar, a w szczególności wobec dzieci, nawet niemieccy naziści mieli litość wobec dzieci), jak również przestroga przed tym, do czego prowadzi zakłamywanie rzeczywistości, które uskuteczniacie swoimi prymitywnymi wpisami. Szczególnie tymi, które odnoszą się do inicjatorów.

Fakt że Ukraińcy stawiają pomniki dewiantom, nie świadczy, że Polacy mają odpowiadać na to stawianiem kolejnych pomników.

200tysiecy DOLAROW......za takie szkaradzieństwo...strach na to spojrzeć.......czy miasto nie ma większych potrzeb na zainwestowanie tych pieniążków.....A swoja drogą na co nam ten "PREZENT"?