To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Będzie referendum w sprawie pomnika?

Stanisław Kańczukowski i Mariusz Gierus - przewodniczący i sekretarz społecznego komitetu budowy pomnika.

To była decyzja polityczna a nie merytoryczna – tak inicjatorzy budowy pomnika ofiar Rzezi Wołyńskiej oceniają decyzję miasta o nie uwzględnieniu ich wniosku w budżecie obywatelskim. Wystosowali oświadczenie z którego wynika, że... może dojść do referendum.

Uważają, że uzasadnienie odmownej decyzji miasta nie dotyczy ich wniosku. – Przedmiotem złożonego przez nas wniosku nie była bowiem – wbrew treści przedstawionych opinii Wydziału Architektury, Urbanistyki i Budownictwa oraz Wydziału Kultury i Turystyki – budowa pomnika na ocenianym obszarze, która – co oczywiste – wymaga uprzedniego podjęcia stosownej uchwały przez Radę Miasta – czytamy w oświadczeniu. – Nasz wniosek obejmował wyznaczenie terenu pod budowę, poprzez wskazanie przez Miasto Jelenia Góra możliwych pod względem faktycznym i prawnym lokalizacji dla określonego we wniosku pomnika i po dokonaniu właściwego wyboru spośród wskazanych lokalizacji, stosowne przygotowanie terenu pod budowę. Urząd Miasta Jeleniej Góry błędnie skupił się w przedstawionej analizie jedynie na przykładowo podanej propozycji lokalizacji.

Społeczny komitet budowy pomnika podkreśla, że nie został wezwany przez miasto do uzupełnienia braków, które skutkować mogą odstąpieniem od dalszej procedury. Takie rozwiązanie przewiduje regulamin Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego i było ono stosowane wobec innych wnioskujących.
Urząd w uzasadnieniu odmowy argumentował m.in., że dopuszczalna wysokość zabudowy na skwerze u zbiegu ulic Alei Solidarności i Sudeckiej, wynosi 12 metrów, podczas gdy pomnik jest wyższy. – Ma ona zastosowanie wyłącznie wobec obiektu, który posiada kalenicę, dach lub kondygnacje. Jak wiadomo, przedmiotowy pomnik nie posiada tego rodzaju elementów architektonicznych – piszą w oświadczeniu inicjatorzy budowy. Podejrzewają, że przyczyna odmowy leży gdzie indziej. – Wniosek (…) nie został dopuszczony pod głosowanie mieszkańców Jeleniej Góry jedynie ze względu na planowane w najbliższym czasie sformalizowanie współpracy pomiędzy Miastem Jelenia Góra a Tarnopolem, gdzie żywy jest kult Stepana Bandery oraz OUN-UPA oraz gdzie znajduje się m. in. pomnik Bandery, a on sam oraz Roman Szuchewycz są honorowymi obywatelami miasta – podejrzewają członkowie komitetu.
Zapowiadają, że będą prowadzić działania zmierzające do „zgodnego z przepisami obowiązującego prawa umożliwienia mieszkańcom wypowiedzenia się na temat zlokalizowania na terenie Jeleniej Góry Pomnika Wołyńskiego”. Mariusz Gierus w rozmowach z mediami wskazywał, że komitet rozważa możliwość przeprowadzenia referendum, by mieszkańcy mogli się wypowiedzieć, czy chcą pomnika, czy nie.
O sprawie pomnika pisaliśmy kilkakrotnie. Szeroko temat opisujemy także w aktualnym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 7 lutego 2017 roku. Pomysł wywołuje kontrowersje, głównie ze względu na ostrą formę przekazu: zawiera on m.in. martwe dziecko nabite na tryzub oraz obcięte ludzkie głowy ponabijane na sztachety. Niepochlebnie wypowiadają się o nim władze miasta, historycy, przedstawiciele środowiska kultury.
O powodach odmowy umieszczenia tego wniosku w budżecie obywatelskim pisaliśmy w poniedziałek (link poniżej).

Komentarze (48)

Kto zapłaci ? Znów temat zastępczy .Za kilkanaście lat będziecie te wszystkie "pomniki" przenosić jak pomniki po socrealiźmie tak jak w Kozłówce .

Dziękujemy za pomnik.

Ukraińcy na Wołyniu wymordowali w okrutny sposób 100 tys. Polaków. Dzieci Polskie przybijali do ściany, rozrywali, palili. Rozcinano brzuchy Polskich kobiet w ciąży.
Na Wołyniu jest pełno mogił zamordowanych Polaków, które nawet nie są oznakowane.

Ale wśród Ukraińców byli również wspaniali ludzie. Uratowali wielu Polaków. Pamiętajmy o tych wspaniałych Ukraińcach.

Czytać nie umieją ? Nikt praktycznie tego pomnika nie chce w naszym mieście. Decyzja polityczna ? Żart ! Dosyć paskudzenia przestrzeni miejskiej! Jeżeli chcą przeprowadzenia referendum, niech je sfinansują. W mieście jest wiele pilniejszych potrzeb niż referendum!

To się Pan/Pani zdziwi ; ) Po za tym odważna teza sugerująca, że pomnik może zapaskudzić naszą piękną (o zgrozo) przestrzeń publiczną : )

Nie taka odważna. Pomnik w takiej formie, wyglądający tak jak wygląda, jedynie zapaskudziłby przestrzeń publiczną. Gdyby wyglądał cywilizowanie - bez urwanych głów i innych okropności - można by było się zastanawiać gdzie go postawić. A na tę chwilę, to nie ma sensu.

Nawet jeśli byłby trochę ładniejszy i bardziej stonowany, to rozmiar i tak jest przesadzony. 15 metrów wysokości ma 4 piętrowa kamienica w centrum. Gdziekolwiek to nie stanie, przytłoczy wszystko dookoła i stanie się największym pomnikiem w mieście. Nie mamy nigdzie porządnego pomnika założycieli miasta, królów piastowskich, pomnika jakichś polskich bohaterów, pomnika upamiętniającego odzyskanie niepodległości albo przyłączenie tych ziem ponownie do Polski. Za to będziemy mieć pomnik rzezi, która miała miejsce prawie 1000 km stąd. Zarąbiście.

Panie Pityński ! Prosimy aby Pan zaproponował w ramaqch współpracy polsko-amerykańskiej (a może jest takie Towarzystwo ,które mogło by to zainicjować w Jeleniej Górze ) , nowemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych ustawienie w wielu miejscach Ameryki setki pomników (oczywiście tylko i wyłącznie Pana projektów) ,upamiętniających mordy i ludobójstwo :białych osadników na Indianach , Indian nad białymi osadnikami , białych nad czarnymi niewolnikami i rzezie na białych dokonane przez zbuntowanych czarnych niewolników , a także ku pamięci wszystkich białych którzy zginęli z rąk murzyńskich mafii .O uzyskanych zamówieniach prosimy poinformować społeczeństwo i obywateli Jeleniej Góry , może być za pośrednictwem inicjatora postawienia Pana dzieła w naszym mieście , który do tego pomysłu przekonał (grając na sentymentach)członków (nie wszystkich) Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Z tym pomnikiem to sie do jakiegos horroru zapiszcie a nie w miescie to wystawiac. Nie zycze sobie aby z moich podatkow takie cos bylo finansowane.

to po prostu strach przed prawdą i może wytyczne z warszawy aby pomnika nie stawiać w j.g. - niestety włodarze miasta mają stracha przed upa i chcą wymazać z pamięci tę wielką zbrodnię wykonaną na polakach - przez ostatnie 25lat w Polsce nieźle udawało się ukryć zbrodnię a tymczasem w Polsce coraz więcej ukraińców którzy podbierają polakom pracę i pracują za grosze a pracodawcy zamiast podnieść pensje polakom to zatrudniają upowców, nawet reklamy zaczynają być w języku ukraińskim - czy to jeszcze jest polska czy już prawie nie

[quote=pomnik jest potrzebny ]to po prostu strach przed prawdą i może wytyczne z warszawy aby pomnika nie stawiać w j.g. - niestety włodarze miasta mają stracha przed upa i chcą wymazać z pamięci tę wielką zbrodnię wykonaną na polakach - przez ostatnie 25lat w Polsce nieźle udawało się ukryć zbrodnię a tymczasem w Polsce coraz więcej ukraińców którzy podbierają polakom pracę i pracują za grosze a pracodawcy zamiast podnieść pensje polakom to zatrudniają upowców, nawet reklamy zaczynają być w języku ukraińskim - czy to jeszcze jest polska czy już prawie nie[/quote]

że piszesz o "ukraińcach" z małej litery,to może wynikać z osobistej animozji ale dlaczego nie lubisz "polaków" i "polski"?.No i "upowcy": albo nie żyją albo są w takim wieku,że do pracy się nie nadają.Twoją wypowiedzią Putin byłby zachwycony.

Kiedy powstanie pomnik ofiar pedofilii w Krk?

Proponuję referendum, w którym będziemy głosować za wydaleniem Pana Kańczukowskiego i Gierusa z naszego miasta. Niech sobie rozrabiają gdzieś indziej i tam tworzą komitety.

Jak to śpiewał kiedyś Kazik: "Brudne twarze z wąsikami, ci agresywni frustraci..." ...psuje do tej sytuacji.

Proponuje zamiast pomnika prezentującego dziecko nabite widłami, żeby autorzy tego pomysłu wzięli sprey i na jakimś łatwo widocznym murze napisali "Je... Ukrów" bo do tego ten pomnik się sprowadza, a i przy okazji jakaś gawiedź i kibicowski motłoch będzie zadaowolon.

Ten pomnik to badziewie ,badziewie siejące nienawiść do Ukraińców.Jak już to można obelisk,tablicę pamiątkową nie taki knot artystyczny .

Ten symbol to nad wyraz delikatne wspomnienie prawdy historycznej i zapomnieć nam nie wolno tych krwawych wydarzeń na Wołyniu! może lepiej jednak by było, aby jego miejsce ustawienia wkomponować gdzieś na wschodzie Polski chociażby w Bieszczadach.Tam również aktywnie działało UPA mordując niewinnych Polaków.

"Tam również aktywnie działało UPA" - również? To może jeszcze gdzie działało? Na Dolnym Śląsku?

Dlaczego za referendum mają płacić obywatele? Jakiś goguś ze Stanów chce ten szit upchnąć na siłę a jakichś dwóch kolesi z Jeleniej Góry chce to na siłę u nas postawić. Kto ma w tym interes???? Chcą panowie sobie postawić pomnik za 200 tysiaków i jakimiś koszmarnymi scenami , to żaden problem , bierzcie od amerykańca i sobie stawiajcie w ogródku albo balkonie

Ten symbol to nad wyraz delikatne wspomnienie prawdy historycznej i zapomnieć nam nie wolno tych krwawych wydarzeń na Wołyniu! może lepiej jednak by było, aby jego miejsce ustawienia wkomponować gdzieś na wschodzie Polski chociażby w Bieszczadach.Tam również aktywnie działało UPA mordując niewinnych Polaków.

To waldek, czy Piotrek w końcu? Jak już chcesz koniecznie stwarzać pozory, że ten pomnik popierają więcej, niż 2 osoby, to przynajmniej zmieniaj treść wypowiedzi, a nie tylko nick.

Ktos z komentatorow pisze aby z tym pomnikiem ...do horroru...zalosne...horror to mieli Ci niewinni ludzie ktorzy wtedy gineli...tylko dlatego ze byli Polakami...to nie byla wojna,walka ...to bylo niewyobrazalne okrocienstwo zabijania ,mordowania dzieci,kobiet ...w imie Wolnej Ukrainy...poprostu o tym nie wolno zapominac bez wzgledu na poglady...

Ukraińcy też ginęli, na dodatek z rąk własnych rodaków.

[quote=student]Ukraińcy też ginęli, na dodatek z rąk własnych rodaków.[/quote]

Mordowanie rodaków to również w Polsce się zdarzało.A kim byli
UBowcy, Marsjanami?

Horror mieli też żołnierze Westerplatte, powstańcy warszawscy, ofiary getta, ofiary obozów w Oświęcimiu, Majdanku lub bliżej patrząc w Rogoźnicy albo budowniczowie Drogi Sudeckiej. Dlaczego nie ma takich pomników w Jeleniej Górze, a ma być jakiś pomnik nawołujący do nienawidzenia Ukraińców po wieki? Dlaczego akurat Wołyń? Uparł się ktoś bez logicznego uzasadnienia i tyle. Durna moda się na to zrobiła, bo Ukraińcy zaczęli do nas masowo przyjeżdżać, a w kinie ktoś wyświetlił film o masakrze. Takich albo gorszych tragedii w naszej historii było mnóstwo. Dlaczego o nich nie mówicie? O Wołyniu mamy pamiętać, a o reszcie zapomnieć?

Niech sobie będzie referendum - finansowane z pieniędzy komitetu. Na karcie do głosowania powinien pojawić się obrazek przedstawiający pomnik, żeby było wiadomo, co chcą postawić w mieście. Tylko że jak zobaczą wynik - ponad 90% przeciwko pomnikowi - będą krzyczeć, że sfałszowano wyniki, źle głosy liczono itd.

Niech postawią sobie ten pomnik na specjalnie zakupionej pod niego działce za miastem - oczywiście też z ich pieniędzy. Oni będą zadowoleni, bo będą mieli pomnik, mieszkańcy też - bo go nie będzie.

Tylko nie za miastem.... ja tam mieszkam.

A KTO TO SĄ W OGÓLE TE CHŁOPCZYKI Z TEGO SPOŁECZNEGO KOMITETU?

Proszę przestać bredzić! Komu ten pomnik jest potrzebny? Komitetowi inicjującemu i autorowi.

Jak już jakimś cudem będzie to referendum, to nie zapomnijcie na nie pójść. W przeciwnym razie garstka oszołomów was przegłosuje i postawią ten pomnik gdzieś w centrum.

To była straszna wojna polska partyzantka też wyrżnęła pare wiosek ukraińskich,w odwecie ,mordy ukraińskie były straszne i o nich trzeba pamiętać ale nie takim obrzydliwym badziewiem artystycznym.

Skąd w "czerwonej kotlinie" tylu przeciwników pomnika Rzezi Wołyńskiej i obrońców UPAińców?

Pewnie stąd, że nie wszystko jest czarne albo białe. Jeśli ktoś jest przeciw pomnikowi w tej postaci, to nie znaczy, że jest za UPA. Nie manipuluj.

pomnik w tej formie to takie żałosne pitu, pitu

najpierw musi byc uregulowana sprawa wołyńska na szczeblu rządowym z Ukrainą, potem mozna sie zastanowic nad jakimś pomnikiem , i to takim pomnikiem który nie bedzie dzielił naszych narodów

Ten "pomnik" będzie straszył turystów. Przestaną przyjeżdżać do Kotliny lub będą ją omijać z daleka. Nasz piękny orzeł został brutalnie i okrutnie okaleczony. To "dzieło" zadziała antywychowawczo na nasze dzieci. Czym zawiniliśmy tym jegomościom ze Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Pamięci Ofiar Męczeństwa i Ludobójstwa Kresowian z siedzibą w Jeleniej Górze? Aż tak bardzo nas nienawidzicie? Chociaż wydaje mi się, że kombinujecie jak wypłynąć na szerokie wody w jakiejś partii politycznej a ten "pomnik" to wymarzona okazja. Będziecie ludziom mącić w głowach, pyskować, protestować aż was zapamiętają? Pomnik furtką do kariery politycznej kosztem wyglądu naszego pięknego miasta. A teraz żartem: postawmy pomnik Miśkowi, ulubieńcowi Macierewicza. Należy mu się jak parówa na śniadanie. To pomysł na pozbycie się z naszej armii Misia Misiewicza, zanim zdegraduje wszystkich generałów, albo doprowadzi nas wszechpotężny Misiu ze swoim wujkiem Antonim do wojny. Jak dostanie pomnik to odejdzie z MON?

Jak najbardziej jestem za referendum. Pod jednym tylko warunkiem - zorganizują imprezę i ZAPŁACĄ własnym sianem zainteresowani taka zabawą.

Rocznie tysiące samobójstw z przyczyn bytowych. Setki zamarzniętych bezdomnych każdej zimy. Prawie cała młodzież parobkami całego świata. Unicestwianie narodu poprzez spowodowanie niespotykanej w jego historii bezpowrotnej emigracji zarobkowej. Stworzenie państwa bezprawia. Większość narodu wdeptana w socjalne bagno, bez szans na lepsze jutro. Bezdenna pauperyzacja środowisk robotniczych. Już dziedziczna bieda. Kult śmietnika i żebraka. Może wreszcie zaczniemy stawiać pomniki ofiarom styropianowej transformacji!

Bieszczady to właściwe miejsce tam do dzisiaj pamiętają te straszne zbrodnie....

Ja proponuje postawić pomnik syryjskich sierot, których polski rząd nie chce przyjąć.

Ja proponuje postawić pomnik syryjskich sierot, których polski rząd nie chce przyjąć.

Pomnik Kaczyńskiego pod drzewem obleganym przez ptaki byłby interesujący.

A z ptakami ty mądralo , bez majtek , karmiony sld-owską grochówką i pojony po-owską nieprzegotowaną wodą .Efekt gotowy ! A ty opróżniać się będziesz do woli , aż się odwodnisz i zdechniesz .Karmiciele znajdą sobie innego "opróżniacza".Pomnik pod drzewem wyschnie i tyle.

Co ty łykasz? Recepty ci lekarz podmienił!

W jeleniej górze to winien widnieć symbol: stad srających gołębi i dokarmiających je starszych ludzi, tylko to kojarzy mi się z naszym miastem. Wyjdźmy z inicjatywą i postawmy tutaj zacny pomnik i nie żałujmy grosza na ten szczytny cel, wszak mamy dobrobyt.

A z ptakami ty mądralo , bez majtek , karmiony sld-owską grochówką i pojony po-owską nieprzegotowaną wodą .Efekt gotowy ! A ty opróżniać się będziesz do woli , aż się odwodnisz i zdechniesz .Karmiciele znajdą sobie innego "opróżniacza".Pomnik pod drzewem wyschnie i tyle.

Odczekałeś głąbie siedem minut, żeby swoje lęki znowu uzewnętrznić?

Przynajmniej mam się na kim wyżywać ty prymitywie , alęki to ty masz i dlatego moczysz się w nocy.

Projekt pomnika budzi emocje, szokuje. Nie ma w tym nic złego. To dzieło przemawia brutalnie wprost do świadomości człowieka. Artysta w swoim dziele, na tle nie tylko narodowych symboli/bo ja dostrzegam także dwa krzyżackie miecze/, ukazał okrutne morderstwo i tragedię która dotknęła Polaków kresów wschodnich w czasie II WŚ.
Pomnik upamiętnia pomordowanych na dawnych ziemiach polskich
Miejscem jego posadowienia winien być cmentarz w sąsiedztwie pomnika /tablicy/ upamiętniającej sybiraków.
Wszak do dziś nikt nie pokusił się z czyjej inspiracji dokonano mordu. Czy Ukraińcy sami wpadli na ten pomysł, a może inny naród posługujący się cyrylicą lub gotykiem /szwabachą/. Wszak niczego wykluczyć nie można.
Szkoda pieniędzy na referendum.