Przez całą sobotę kolejki chętnych do obejrzenia drogocennych kamieni ustawiały się przed wejściem na kuszącą wystawę „Wielka Czwórka w świecie biżuterii”, prezentującą diamenty, szmaragdy, szafiry i rubiny w efektownej oprawie jubilerskiej. Aby zachwycić się kosztownościami trzeba było trochę postać w ogonku nie tylko ze względu na ogromne zainteresowanie niezwykle kuszącą ekspozycją. Ze względu na szczególny charakter ekspozycji i względy bezpieczeństwa w sali mieszczańskiej lwóweckiego ratusza jednocześnie przebywać może ograniczona ilość osób. Warto jednak uzbroić się w odrobinę cierpliwości. Dziś, w niedzielę 15 lipca, ostatnia szansa na obejrzenie wystawy, czynne tylko przez trzy dni LLA!
Dużym zainteresowaniem cieszą się nie tylko wystawy pięknych kamieni i stoiska ze skarbami natury w najróżniejszej postaci.
Wielkie wzięcie ma też punkt bezpłatnej wyceny minerałów i kamieni szlachetnych oraz zawierającej je biżuterii.
- Przychodzi do nas mnóstwo osób ciekawych, jaką wartość mają ich domowe skarby i czy rzeczywiście są w posiadaniu cennej biżuterii zawierającej prawdziwe kamienie, czy tylko ładnych błyskotek o niewielkiej wartości rynkowej – mówi Przemysław Nieradka, jeden z organizatorów głównej wystawy tematycznej tegorocznego LLA, pracujący także w punkcie wyceny biżuterii. - Ogromną radość sprawiło mi dziś przekazanie wiadomości pewnej pani, która przyniosła do nas niewielką rodzinną pamiątkę. Była zaszokowana, gdy dowiedziała się, że jej niewielki pierścionek wart jest 12 tys. zł.
Głównym wydarzeniem sobotniej części dorocznego spotkania poszukiwaczy skarbów natury było rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszą kolekcję minerałów XXI Lwóweckiego lata Agatowego. Podczas tegorocznej imprezy we wnętrzach lwóweckiego ratusza prezentowanych jest osiem prywatnych wystaw kolekcjonerskich.
Komisja pod przewodnictwem prof. Michała Sachanbińskiego przyznała nagrody w trzech kategoriach. W kategorii „Minerały Polski” pierwszą nagrodę otrzymał Bartłomiej Kułakowski za „Minerały Górnego Śląska” (II miejsce - Ireneusz Niemczyk „Kwarce z Dolnego Śląska”, III miejsce – Piotr Łużny „Agaty z Płóczek Górnych”). W kategorii „Kolekcja tematyczna” zwyciężyły „Agatowe fantazje Krzysztofa Polońskiego”. Na początku był agat” (II miejsce - „Siła wyobraźni. Nowość z Polski” Pawła Andrzejewskiego, III- miejsce „Bursztynowy sen” Anny Machnikowskiej). W kategorii „Minerały świata” przyznano dwa wyróżnienia – Robertowi Zawadzkiemu za prezentację „Minerały – moja pasja” oraz Andrzejowi Bobrowskiemu za „Agaty z różnych stron świata”.
Tradycyjnie już przyznano nagrodę specjalną „Nowin Jeleniogórskich” - za najpiękniejszy agat XXI LLA. Otrzymał ją Krzysztof Sadowski za zjawiskowy, zachwycający fakturą i kolorystyką, okazały agat z Nowego Kościoła.
Solidna dawka wrażeń podczas sobotniego popołudnia czekała nie tylko pasjonatów zachwycających minerałów. Emocje uczestników imprezy rozpaliła wielka parada motocykli, która przejechała przez lwówecki rynek. Wieczorem eksplodowało wakacyjne szaleństwo podczas plenerowych koncertów Camasutry i Czadomana.
W niedzielę wieczorem, na finał XXI LLA na głównej scenie imprezy wystąpi Maciej Maleńczuk. Więcej o wydarzeniach XXI LLA i szczegółowy program imprezy w publikacjach, do których odnośniki znajdują się poniżej.
Komentarze (3)
Ciekawe czy byl w dyspozycji czy na fali
Byłem na fali: XXI - go Lwóweckiego Lata Agatowego :). Najlepszej i najbardziej klimatycznej imprezie mineralogicznej w Polsce.
Fajnie było.....