To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Lwóweckie Lato Agatowe 2018 to już!

Korona Wielkiej Czwórki - wykonana z pozłacanego srebra, wysadzana diamentami, szmaragdami, szafirami i rubinami.

Już w najbliższy piątek, 13 lipca, rozpoczyna się wielkie, doroczne święto poszukiwaczy, kolekcjonerów i miłośników skarbów natury, czyli XXI Lwóweckie Lato Agatowe. Na trzy dni do Lwówka Śląskiego zjadą tłumy gości, których przyciąga nie tylko magia wspaniałych kamieni. Słynne wakacyjne wydarzenie, stanowiące jedną w największych i najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych regionu, jest też okazją do znakomitej zabawy we wspaniałej atmosferze, o którą dba słynąca z gościnności lwówecka brać walońska. Bo LLA to także hucznie obchodzone święto miasta, z mnóstwem rozrywkowych atrakcji dla każdego – wielkim festynem, koncertami gwiazd estrady i jarmarkiem rozmaitości, wypełniającym ulice starego grodu nad Bobrem. W tym roku szczególnym magnesem dla gości będzie rozpalająca emocje, główna wystawa tematyczna imprezy, zatytułowana „Wielka czwórka w świecie biżuterii”, prezentująca piękno diamentów, szmaragdów, rubinów i szafirów! W bogatym zestawie estradowych atrakcji wydarzenia, obok drogocennych skarbów w kuszącej oprawie, będą m.in. koncerty Kamila Bednarka, Czadomana i Macieja Maleńczuka.

Największą atrakcją i osią programu Lwóweckiego Lata Agatowego, wokół której zbudowane jest całe wydarzenie, pozostaje oczywiście imponująca Międzynarodowa Giełda Minerałów i Wyrobów Jubilerskich, odbywająca się na lwóweckim rynku. To wydarzenie od wielu lat określane jest mianem największej kolekcjonerskiej imprezy w Polsce. Zjeżdżają na nią goście z całego świata.

O sukcesie lwóweckiej giełdy decyduje nie tylko rozmiar, nietuzinkowy charakter i spektakularna oprawa wydarzenia. Ważne jest też, co i jak prezentuje się tutaj. W żadnym innym miejscu w kraju nie pokazuje się jednak tylu zbiorów wspaniałych minerałów w ich naturalnej postaci! Tegoroczna giełdę tworzyć będzie około 200 stoisk wystawców z ponad 20 krajów. Znaleźć będzie można na niej kamienie szlachetne i półszlachetne z całego świata. W specjalnie wydzielonym i zabezpieczonym sektorze, w sercu giełdy, zgromadzone zostaną największe i najcenniejsze zbiory, wyłącznie z wspaniałymi kamieniami w naturalnej postaci. Drugą część giełdy stanowić będą natomiast stoiska z wyrobami z pięknych kamieni, głównie jubilerskimi, ale nie tylko.

Wielkim wydarzeniem każdego LLA agatowego są niezmiennie towarzyszące giełdzie atrakcyjne, tematyczne i kolekcjonerskie wystawy minerałów, cieszące się zawsze ogromnym powodzeniem wśród uczestników imprezy. Oprócz głównej wystawy, czyli „Wielkiej czwórki w świecie biżuterii” będącej prezentacją nie tylko cudów natury, ale i efektownej sztuki jubilerskiej (zorganizowanej także dzięki unijnemu dofinansowaniu szerszego projektu pod nazwą „Odkryj geologiczne skarby Górnych Łużyc i Dolnego Śląska!“), udostępnionej zwiedzającym w tylko przez tylko przez trzy dni LLA, w lwóweckim ratuszu obejrzeć będzie można także siedem wystaw kolekcjonerskich. Ireneusz Niemczyk zaprezentuje „Kwarce z Dolnego Śląska”, Paweł Andrzejewski „Siłę wyobraźni - Polski jaspis krajobrazowy”, Andrzej Bobrowski „Agaty z różnych stron świata”, Krzysztof Poloński „Agatowe fantazje Krzysztofa Polońskiego - Na początku był agat”, Bartłomiej Kułakowski „Minerały Górnego Śląska”, Piotr Łużny „Agaty z Płóczek Górnych”, a Anna Machnikowska „Bursztynowy Sen (Amber Dream by Anamir)”.

Szczegółowy program XXI Lwóweckiego Lata Agatowego w publikacji, do której odnośnik znajduje się poniżej.

Dajcie się oczarować magii zachwycających skarbów natury i porwać do wspólnej zabawy! Do zobaczenia w Lwówku Śląskim!

lla2018 (2).jpg
lla2018 (3).jpg
lla2018 (5).jpg
lla2018 (7).jpg
lla2018 (8).jpg
lla2018 (9).jpg
lla2018 (10).jpg
lla2018 (11).jpg
lla2018 (12).jpg
lla2018 (13).jpg
lla2018 (14).jpg
lla2018 (15).jpg
lla2018 (16).JPG
XXI LLA - ulotka - nj24.jpg
XXI LLA - wystawa główna - nj24.jpg
XXI LLA - afisz - nj24.jpg