To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Musisz zgłosić, że masz piec lub kominek. Inaczej grozi ci grzywna

Fot.: iStock

Od jutra trzeba będzie poinformować władze, czym ogrzewamy domy i mieszkania. Należy też zgłosić posiadanie zwykłego kominka.

Centralna Ewidencji Emisyjności Budynków od 1 lipca zaczyna zbierać dane o tym, czym ogrzewają się Polacy. Każdy właściciel lub zarządca domu czy kamienicy musi to zgłosić i powiadomić swoją gminę albo miasto, jakiego pieca używa. Taka ogólnopolska baza ma pomóc zewidencjonować źródła ciepła i dokładnie określić, w jakim stopniu zwykli mieszkańcy zanieczyszczają środowisko. Pozwoli to też ustalić, ile w Polsce jest przestarzałych instalacji, tzw. „kopciuchów”, które należałoby natychmiast wymienić.

Uwaga, te przepisy dotyczą również budynków niemieszkalnych, czyli np. siedzib firm. Termin to 14 dni dla budynków nowych, które powstaną po 1 lipca i rok dla wszystkich pozostałych. A kto powinien dopełnić tego obowiązku? Najprościej mówiąc - każdy, kto ogrzewa swój lokal w inny sposób, niż ciepłem systemowym. Czyli trzeba to zrobić jeśli w kamienicy jest piec węglowy, w domu gazowy (podgrzewający wodę do kaloryferów), a nawet wówczas gdy ktoś ma kominek na drewno i dzięki temu podnosi o kilka stopni temperaturę w pomieszczeniach.

Ważna sprawa - za brak zgłoszenia grozi kara. „Przepisy wprowadzające obowiązek złożenia deklaracji zostały wzmocnione przepisami sankcyjnymi, uwzględniającymi jednocześnie instytucję czynnego żalu. W art. 27h ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków wprowadza się sankcje karne, które mogą być nakładane w przypadku niezłożenia w ustawowym terminie ww. deklaracji.

Za brak złożenia deklaracji będzie grozić grzywna, która jest wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń. Jeżeli jednak zreflektujemy się, że nie złożyliśmy deklaracji zanim samorząd "poweźmie o tym informację", możemy uniknąć kary, przesyłając wymagane informacje do urzędu w ramach czynnego żalu.” – informuje CEEB. Taka kara to nawet 5 tys. zł. Jak złożyć deklarację? Jeśli ktoś posiada Profil Zaufany, może to zrobić na stronie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Pozostali powinni pobrać wniosek z witryny Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego i wypełniony złożyć w swoim urzędzie gminy lub miasta.

Komentarze (27)

Pieniążki się skończyły szukają jeleni teraz karać będą za ogrzewanie a sami mają w dupsko ciepło z sieci stałego!!!

Na zgłoszenie jest cały rok

można to było zrobić razem ze spisem powszechnym, ale co tam, kosztów nikt nie liczy, ważne aby zaspokoić biurokrację

W spisie powszechnym jest pytanie jakiego ogrzewania się używa

Może ci mądrzy ustawiliby sygnalizację świetlną tak, aby główny trakt komunikacyjny przebiegający przez to miasto można było przejechać z dozwoloną prędkością tzw. "zieloną falą", a nie co światła to postój. Na to niestety nie ma kary - kary są tylko na Kowalskiego i Nowaka.

A jak Larwa z Trutniem kradną prąd to też trzeba zgłosić ?

Ja nic nie zgłoszę. Póki co nie ma w Polsce obowiązku posiadania pieca w mieszkaniu.

No to sąsiad cię zgłosi. A wtedy będzie kwik, że kapuś i konfident. Ja zgłoszę kilku sąsiadów, bo mam dość smrodu z palenia opon, butów i innego śmiecia.

To będzie martwy przepis, bo nikt w gminie nie będzie bawił się w detektywa kto ma pięć czy kominek. Ale jak sąsiedzi podkablują to już będzie inna sprawa.

Ku..a tylko straszą karami ,nie spiszesz się zapłacisz karę,spiszesz się ale popełnisz błąd też zapłacisz itp. To jakiś absurd.

Coraz więcej "musów" wprowadza ta nazi narodowo socjalistyczna pisbolszewicka swalocza małego kulawego hitlera najszczalnika najjaśniejszej Wolski. Job ich mat'.

Swolocz pisoska niegotowa. Próbowałem zalogować się do systemu.

Komunikat.

"Brak dostępu dla urządzeń mobilnych."

Ta narodowo socjalistyczna pisbolszewia tkwi w średniowieczu mentalnym i dziejowym.

Na komputer cię nie stać? Wszystko musisz robić na małpich urządzeniach za złotówkę dla plebsu, gdzie paluchem po panelu dotykowym smyrasz?

Niedługo trzeba będzie zgłaszać ile kochanek się ma, ile razy dziennie się s..a i jakiego koloru ma się ściany w przedsionku

Musi to na rusi, olać.

Niewiele zaprawdę niewiele brakowało że miasto Lublin zostałoby Smoleńskiem 2.0 a pewien osobnik byłby zbieranych lyżeczką do kubeczka. Zaprawdę niewiele. Oj dana, dana, dana.

3 lipca. Powrót Donalda Tuska. Wraca największy współczesny mąż stanu.

Czemu tak słabo dziadu? To jest "KRUL" Europy i wszechświata.
Ale nie boi się wracać? Jest parę spraw do wyjaśnienia...

Sprawy obecnej władzy będą wyjaśniać jeszcze trzy pokolenia po nas.

Spokojnie, rok na to dali, rok minie w wlipcu 22, sezon grzewczy od października więc do tego czasu pewnie nic się niebędzie działo. Dlaczegoniechcę zgłosić kominka? Ano bomamgo nielegalnie..?

Mobilne trójki narodowych socjalistów pisbolszewików zgłoszą Ciebie. Job ich mat'

W Kanadzie płoną kościoły i niszczą pomniki Jana Pawła II. "Rozumiem ten gniew"

Zgłoszenie jest niemożliwe. Serwer "gunb" padł.
Nazi narodowo socjalistyczna pisbolszewia małego kulawego hitlera kakczynskuego spierd***** kolejny temat. Swalocza ze wschodu. Kim jest nowy ministru od cyfryzacji? Facetem ktory przelał 200milionow handlarzowi bronią na zakup nieistniejących respiratorów. Job ich mat'

I dobrze. Kominki z Jeżowa zanieczyszczają Zabobrze

Ja mam to w .... Trzy lata temu już zgłosiłem, jak robiłem odbiór nowego domu . Wszystkie stosowne informacje tam się znajdują. Niech leniwi urzędasy ruszą dupska i sprawdzą co mają.

za chwilę będziemy ważyć poranną kupę i wpisywać do książeczki, w ramach akcji "odciążmy naszą planetę"

Ja zgłosiłem prosiłem o podłączenie do sieci ale nie wyrażają zgody cóż przecież nie dam się zamrozić jak jakiś lump? Będę dalej musiał palić w piecu kaflowym.