To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Mnóstwo atrakcji w kalendarzu Września Jeleniogórskiego

Mnóstwo atrakcji w kalendarzu Września Jeleniogórskiego

58. Wrzesień Jeleniogórski zapowiada się szczególnie atrakcyjnie. Obfitość wydarzeń kulturalnych, sportowych oraz wspólnych zabaw daje szanse na to, aby każdy mieszkaniec i turysta znalazł coś dla siebie. Dzisiaj prezentujemy program pierwszej części Września Jeleniogórskiego. Omówienie drugiej połowy kalendarza imprez przedstawimy w późniejszym czasie. Pomożemy w ten sposób wybrać najciekawsze dla Państwa pozycje z przebogatego programu tegorocznego Września Jeleniogórskiego.

58. Wrzesień Jeleniogórski zostanie zainaugurowany w pierwszy weekend miesiąca (3-4 września). Na Placu Ratuszowym odbędzie się jarmark sztuki i szkła Art & Glass Festiwal „Vitrum - szkło w kulturze i historii polsko-czeskiego pogranicza” (w sobotę w godz. 12.00-22.00, w niedzielę w godz. 10.00-18.00). W programie przewidziano pokazy obróbki szkła nad palnikiem, wypału ceramiki raku oraz kamionki i porcelany, wytwarzania biżuterii z możliwością zakupu, wykonywania mozaiki szklanej, wydmuchiwania szkła przy przenośnym piecu szklarskim, pokazów i warsztatów odlewniczych z brązu i aluminium, produkcji koralików i wiele innych pokazów rzemieślniczych.

Inaugurację uświetnią koncerty. Najpierw wystąpi zespół „RAZ DWA TRZY” (godz. 18.00), a potem w ramach „Blues Symfonicznie” (godz. 20.00, Plac Ratuszowy) przypomniane zostaną bluesowe hity polskich i zagranicznych wykonawców w wykonaniu jeleniogórskich filharmoników, pod dyrekcją Mieczysława Ungera. Koncert ten będzie jednocześnie pierwszym wydarzeniem Festiwalu Silesia Sonans, imprezy o ugruntowanej już renomie.
Warto też wziąć udział w kolejnych wydarzeniach Festiwalu. I tak w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze odbędą się koncerty:
05.09.16 godz. 19.30 - The Festival Ensemble - muzyka z okresu wojny 30-letniej;
06.09.16 godz. 19.30 – Extempore i Marzena Lubaszka - muzyka baroku
07.09.16 godz. 20.30 - Robert Bachara - sonaty i partity J. S. Bacha;
09.09.16 godz. 19.00 – Filharmonicy Dolnośląscy pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego. Ludomira Różyckiego - Koncert skrzypcowy Gustav Mahler – V Symfonia cis-moll.
Miłośnicy literatury klasycznej z pewnością nie przegapią NARODOWEGO CZYTANIA „Quo vadis” (3 września, godz. 16.00, I piętro, Książnica Karkonoska, ul. Bankowa 27). W kolejnych dniach będzie można tanio kupić książki w ramach akcji „Książka za grosik” (godz. 10.00 - 16.00 Książnica Karkonoska, Filia nr 4, Plac Piastowski 32, 14-17 września godz. 10.00- 17.00, w sobotę
10.00-14.00).
8 września w kościele pw Podwyższenia Krzyża Świętego wystąpi Vladimir Brodski w programie Od Vivaldiego do Beatlesów - (godz. 19.30). To jeden z najbardziej oczekiwanych artystów tegorocznego Września Jeleniogórskiego. Ukraiński wirtuoz skrzypiec z polskim paszportem, potomek znakomitego Adolfa Brodskiego, pierwszego wykonawcy Koncertu skrzypcowego Piotra Czajkowskiego, został zwycięzcą VII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
Jest jednym z nielicznych skrzypków w historii, którzy mieli zaszczyt zagra na słynnym instrumencie Guarneri del Gesů, należącym do Niccolo Paganiniego. Na tym właśnie instrumencie grał podczas tournée po Włoszech z orkiestrą Simfonica di Savona w 1998 roku.
Zupełnie wyjątkowe wydarzenie będzie miało miejsce 9 września o godz. 16.30 na boisku przy ul. Stefana Okrzei 10. „Gotowanie zupy ze smakiem” oraz koncert Natalii Lubrano to imprezy współorganizowane przez jeleniogórskie koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. To popołudnie ma służyć nie tylko zabawie ale i refleksji. To część ogólnopolskiej inicjatywy Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta pod nazwą „Pomagamy ze Smakiem - Talerz Miłosierdzia”.
Ta kampania społeczna ma pomóc zmienić stereotypowe myślenie o bezdomności. Chodzi o to, abyśmy stali się bardziej wrażliwi i potrafili dzieli się tym, co mamy, z potrzebującymi.
W ramach przedsięwzięcia zaplanowano gotowanie zupy i jej wydawanie potrzebującym, występy lokalnych zespołów oraz koncert akustyczny Natali Lubrano.
Także 9 września, w ramach Festiwalu Młoda Polska im. Ludomira Różyckiego, odbędzie się koncert pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego. W programie: Ludomir Różycki - Koncert skrzypcowy, Gustav Mahler - V Symfonia cis-moll (godz. 19.00 - Kościół Łaski pod Krzyżem Chrystusa, ul. 1 Maja 45) 10-11 września (sobota – niedziela) to data, na którą czeka wielu amatorów kolarstwa. Wtedy właśnie zaplanowano Bike Maraton z udziałem Mai Włoszczowskiej.
W ramach rowerowego święta tradycyjnie odbędzie się Parada Rowerów (Wzgórze Paulinum – Plac Ratuszowy) wszelkie szczegóły imprezy na www.bikemaraton.com.pl
W sobotę 10 września odbędzie się XXVIX Kiermasz Ekologiczny z udziałem wielu producentów zdrowej żywności oraz gospodarstw oferujących usługi agroturystyczne (godz. 10.00-16.00 Plac Ratuszowy). Na dziesiątkach stoisk będzie można wybrać oryginalne, ciekawe, ekologiczne produkty oferowane przez lokalnych producentów.
Trzy dni potrwa VII Międzynarodowy Festiwal Folkloru (sala widowiskowa, MDK „Muflon”, ul. Cieplicka 172). Jest to działanie, które na trwałe wpisało się w jeleniogórski kalendarz imprez, dzięki swojej formule przyczynia się do wspierania wykorzystania niematerialnego dziedzictwa kulturowego, ze szczególnym uwzględnieniem lokalnych tradycji folklorystycznych.
W pierwszy dzień Festiwalu (15.09) zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym na warsztaty tańca ludowego. Podczas zajęć dzieci nauczą się kroków do tańców ludowych oraz zdobędą wiedzę dotyczącą tradycji i wiejskich obrzędów związanych z narodzinami.
17.09.2016, w drugi dzień festiwalu o godz. 16.00, w Galerii MDK „Muflon” odbędzie się wernisaż wystawy konkursu plastycznego dla dzieci pt. „Cuda wianki - kołysanki” oraz wystawy „Czary nad kołyską”. O godz. 17.00 w sali widowiskowej MDK „Muflon” zapraszamy na wykład „Tradycja ludowa w obrzędach narodzin i tekstach kołysanek” oraz warsztaty śpiewania tradycyjnych kołysanek, które poprowadzi Ewa Grochowska. 18.09, w trzeci dzień festiwalu odbędzie się Gala Finałowa.
O godz. 12.00 na zewnątrz budynku odbywać się będzie kiermasz rękodzieła artystycznego i ludowego, w środku zaś prowadzone będą warsztaty artystyczne zdobienia pierników, malowania drewnianych zabawek, ręczne wykonywanie laleczek oraz szklanych aniołków.
O godz. 14.00 zaplanowano uroczyste otwarcie Gali Finałowej VII MFF, w trakcie której zostaną wręczone nagrody główne i wyróżnienia laureatom konkursu plastycznego pt. „Cuda wianki - kołysanki”.
Galę Finałową uświetnią koncerty: Ewy Grochowskiej z zespołem, Anety Strzeszewskiej, prezentującej projekt „Kołysanki niedzisiejsze”, którego ideą jest ocalenie od zapomnienia ludowych usypianek i piosenek. Poza tym na Gali Finałowej wystąpi Zespołu Pieśni i Tańca „Jubilat” ze Świdnicy oraz czeski zespół TS Magdalena.
XVII Międzynarodowe Warsztaty Pszczelarskie (17-18 września od godz. 10.00, Plac Piastowski) to wydarzenie bardzo oczekiwane przez wielu mieszkańców. Stoiska z wyrobami z okolicznych i dalszych pasiek niezmiennie przyciągają tłumy. Warsztaty są ważną imprezą branżową, gdzie producenci sprzętu pszczelarskiego prezentują nowości w tej dziedzinie, szukając nowych kontaktów i możliwości zbytu.
VIII Wystawa Świeżych Grzybów to gratka dla grzybiarzy. Organizatorzy imprezy zaprezentują grzyby jadalne, niejadalne i trujące (18-19 września, godz. 10.00-17.00 Muzeum, ul. Cieplicka 11A, wstęp wolny). Zazwyczaj udaje się zebrać na ekspozycję od 150 do 200 gatunków. Wszystkie one są segregowane i opatrzone etykietkami o ich przydatności kulinarnej. Ich opracowaniem zajmuje się wybitny botanik-mykolog, zatrudniony w Muzeum, mgr Czesław Narkiewicz.
W niedzielę 18 września trudno będzie pozostać w domu, ponieważ atrakcyjnie wypada kulturalna oferta tej niedzieli. M.in. o godz. 15.00 zaplanowano premierę spektaklu autorstwa Krystyny Chołoniewskiej „JOHANNA” (Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna ul. Michałowicka 32).

 

Komentarze (2)

Super plakat!

Wrzesień w tym roku kończy się 18-go?