To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Sztuka z płomieni, czyli ART&GLASS FESTIVAL 2016

Sztuka z płomieni, czyli ART&GLASS FESTIVAL 2016

Pokazy wytapiania, zdobienia szkła, tworzenia naczyń i wiele innych atrakcji czeka na uczestników Art&Glass Festivalu, który odbędzie się w dniach 3-4 września w Jeleniej Górze. Będzie to zarazem inauguracja tegorocznego, 58. Września Jeleniogórskiego.

Przyjedzie wielu rzemieślników sztuki szklanej z regionu oraz z Czech. Na Placu Ratuszowym zostaną ustawione trzy piece ceramiczne, w których wypalane będą porcelana, kamionka i oczywiście szkło, w maksymalnej temperaturze 1350 stopni Celsjusza. Na chętnych czekają warsztaty szkliwienia lub wytapiania szkła.

Będzie można podpatrzeć mistrzów przy pracy. Stoiska wystawią dwie huty szkła ze swoimi plenerowymi piecami, obsługiwanymi przez zespoły hutników. Jedna to Florianova Huta z Czech, druga to huta Tomasza Gondka ze Szklarskiej Poręby.
Nowością tegorocznej edycji imprezy będą warsztaty odlewnicze z brązu i aluminium. Uczestnicy nie tylko będą mogli poznać proces wytapiania ozdób z tych materiałów, ale i wykonać własny amulet według wcześniej przygotowanego projektu.
Odlewy z brązu będą oparte o sepie, czyli wapienne szkielety stworzeń morskich. Cenną wiedzę na ten temat przekaże wrocławski artysta Michał Staszczak, który przyjedzie razem z ekipą w niedzielę.
W sobotę natomiast zostanie ustawiony piec do podgrzewania aluminium. – Uczestnicy przygotują projekt w specjalnych formach piaskowożywicznych o wymiarach 5x10 cm, które potem zostaną zalane płynnym aluminium. Po wystygnięciu i usunięciu odlewek autor otrzyma swój amulet na pamiątkę – wyjaśnia Mirosław Kula z Jeleniogórskiego Centrum Kultury – organizatora festiwalu.
Oprócz tego, na jeleniogórskim rynku swoje wyroby zaprezentuje wielu wystawców z regionu, którzy uprawiają rzadkie dyscypliny rzemieślnicze. Hitem może być stoisko z czarną biżuterią.
– W regionie jest tylko kilku rzemieślników, którzy się zajmują tego typu ceramiką – mówi Mirosław Kulla.
Co prawda, nie zaprezentują oni całego procesu tworzenia, ale będzie można podziwiać efekt końcowy. Inny artysta z Czech, Karel Sobotka, będzie tworzył figurki ze szklanych rurek za pomocą palnika gazowego. Nie zabraknie wyrobów znanej w regionie piechowickiej Huty Julia.
Oczywiście - co powinno ucieszyć zwłaszcza panie - będzie można obejrzeć i kupić szklaną biżuterię oraz ozdoby do domu. Należy spodziewać się także bogatej oferty ozdób... bożonarodzeniowych.
– Wiem – jest koniec lata, ale szklarze już tworzą ozdoby ze szkła na nadchodzące święta – mówi M. Kulla.
Organizatorzy pomyśleli także o najmłodszych. Przygotowano pięć warsztatów, m.in. tworzenia mozaiki szklanej oraz malowania na balonach. Każdy uczestnik na koniec otrzyma ozdobiony wcześniej balon, wypełniony helem. W ramach Art&Glass Festivalu zaplanowano dwa plenery. Jeden już się odbył: był to plener fotograficzny. Tematem były polskie i czeskie huty pogranicza. Efekty prac zostaną zaprezentowane w formie wystawy plenerowej na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze. To kilkadziesiąt zdjęć pokazujących pracę hutników oraz wnętrza warsztatów rzemieślniczych. Dokonania uczestników pleneru będzie można oglądać także w galerii Skene w Teatrze im. Norwida. Z kolei w poniedziałek (22 sierpnia) w Jeleniogórskim Centrum Kultury rozpoczął się kilkudniowy plener ceramiczny. Uczestniczą w nim rzemieślnicy z regionu. Tworzą wybory ceramiczne, które zostaną pokazane podczas festiwalu.

W sobotę, 3 września, o godz. 13.00. w Galerii BWA odbędzie się otwarty wykład "Historia szklarstwa na polsko – czeskim pograniczu", który poprowadzi Justyna Wierzchucka - pracownik Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, opiekunka największej i najpiękniejszej kolekcji szkła artystycznego im. Mieczysława Buczyńskiego.
Podczas prelekcji padną odpowiedzi na następujące pytania:
– czym właściwie jest szkło i jak powstaje?
– jak zaczęła się historia szkła w Karkonoszach i czym dla Karkonoszy było szkło?
– co ma wspólnego huta w Szklarskiej Porębie z włoską wyspą Murano słynącą z kunsztownych wyrobów szklanych?
– jakie były powiązania śląskiego szkła nowożytnego z odkryciami i eksperymentami technologicznymi tego czasu w Europie?
– jak na rozwój szkła na Śląsku wpłynęły wielkie osobowości projektantów i twórców?
– co wspólnego ma turystyka górska ze szkłem?
Prelekcja wzbogacona będzie o prezentację fotografii, dawnych rycin, map i fragmentów filmów.

 

Komentarze (2)

W Polsce wytapiają pacierzyki a w Niemczech części do wachadłowców kosmicznych