To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Mistrzostwa Polski w Rzeźbie ze Śniegu i w Lodzie 2020

Ikoną Wojtek Mann!

Niebywale efektownie i zgodnie ze wzorem wyrzeźbiona głowa dziennikarza Radiowej Trójki Wojciecha Manna została najwyżej oceniona podczas Mistrzostw Polski w Rzeźbie ze Śniegu i w Lodzie – jednej z największych atrakcji towarzyszących tegorocznemu festiwalowi Trójka Górom w Szklarskiej Porębie.

Rzeźba Wojciecha Manna doskonale nawiązywała do tematu przewodniego mistrzostw w kategorii profesjonalistów, którym było RADIO. Ich wykonawcą był zespół wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych: profesor - wybitny rzeźbiarz Maciej Abrzykowski z dwójką swoich studentów.
- Pomysł był wspólny – mój student też myślał o postaci Wojciecha Manna. Pan Wojciech jest w końcu ikoną radia i symbolem międzykoleniowym – mówił nam profesor Abrzykowski. - Zaczęliśmy tworzyć rzeźbę w piątek, zajmowaliśmy się tym aż do godziny 22, a potem w sobotę od rana do godziny 16, czyli do końca wynznacznego czasu.
- Rzeźba pana Wojtka zrobiła na mnie ogromne wrażenie – oceniał członek jury Maciej Wokan ze Szklarskiej Porębie. - Niesamowicie wiernie oddane anatomia twarzy i spojrzenie… Brawo!
Imponujące były także inne prace. Drużyna łódzkiej ASP wykonała wielką kaczkę (w zamyśle: dziennikarską), by zwrócić uwagę na zalewające przestrzeń medialną nie do końca prawdziwe bądź z gruntu fałszywe informacje.
- Tyle jest tych kaczek, półkaczek, ćwierćkaczek, które powodują, że opinia publiczna staje się zagubiona – mówiła nam Michał Matysiak z ASP w Łodzi. - Tutaj jednak - na miejscu, okazało się, że nasza kaczka zyskała w oczach niektórych widzów zupełnie inny sens. Zaczęto w nią rzucać śnieżkami. Musieliśmy ją odczarowywać od aspektów politycznych, gdyż nie wiadomo, po której stronie opowiada się nasza kaczka… Jest przecież dziennikarska.
Jej rzeźbienie zajęło dwanaście godzin. Forma – jak ocenili twórcy – w przeciwieństwie do zamierzonego przesłania, była łatwa i przyjemna.
W kategorii amatorów mistrzostwo zdobył zespół, ktory się nazwał: Ci Co Nigdy Zimy Nie Przeżyli. Ich dziełem była rzeźba Dom, nazwiązująca do tematu zadanego przez organizatorów: miłości do Szklarskiej Poręby.
Lokalnych organizatorów wszyscy chwalili nie tylko za kontynuację realizacji świetnego pomysłu mistrzostw, które zgromadziły na Skwerku Radiowej Trójki w centrum miasta setki widzów, ale też za to, że pomimo słabej zimy zdołali załatwić śnieg: wielkie bryły śniegu, umożliwiające rozegranie tych niezwykłych zawodów.

TG2020B (1).JPG
TG2020B (2).JPG
TG2020B (3).JPG
TG2020B (4).JPG
TG2020B (5).JPG
TG2020B (6).JPG
TG2020B (7).JPG
TG2020B (8).JPG
TG2020B (9).JPG
TG2020B (10).JPG
TG2020B (11).JPG
TG2020B (12).JPG
TG2020B (14).JPG
Festiwal Trójka Górom 2020 (3) - program.jpg