To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Trójka Górom dla Szklarskiej Poręby

Trójka Górom dla Szklarskiej Poręby

Fascynująca rozmowa na temat powodów wyboru Szklarskiej Poręby jako miejsca do życia była jednym z pierwszych akcentów tegorocznego festiwalu “Trójka Górom”, który w czwartek rozpoczął się w Szklarskiej Porębie.

W rozmowie uczestniczyli: Małgorzata Rychter-Urbańska, Sylwia Cybulska, Przemysław Wiater, Mirosław Graf, Rafał Wróblewski, Maciej Wokan, Stanisław Kornafel i prowadzący Piotr Słowiński.
Małgorzatę Rychter-Urbańską przyciągnęła nieuchwytna magia miejsca, która krąży po szklarskoporębskich ulicach, kolonia artystów – wciąż żywa – sięgająca czasów przedwojennych, a Rafała Wróblewskiego ludzie. Ich uśmiech i serdeczne zainteresowanie innymi. Ten uśmiech sprawił, że gdy po wielu latach w Grecji osiadł w Szklarskiej Porębie (w zamyśle, by tylko przezimować), pozostał na stałe.
Przemysław Wiater opowiadał o czasach, gdy Szklarska Poręba była wielka: rozpościerała się od osad położonych głęboko w Górach Izerskich. Dziś zresztą też taki jest jej obszar, sięga wysokich Karkonoszy, choć Śnieżne Kotły straciła na rzecz sąsiadów z Piechowic.
Historyczne tropy i odkrycia fascynują też pod Szrenicą Sylwię Cybulską, a sportowe i turystyczne – Stanisława Kornafela. Gdy ożywiał Orle, było położone za górami i lasami, a dziś – choć jego stacja turystyczna stoi tam, gdzie zawsze – dzięki rozwojowi narciarstwa biegowego, jest znacznie bliższe. Maciej Wokan zakochał się w Szklarskiej Porębie przez sztukę, co widać na ulicach, ozdabianych jego dziełami.
Mirosław Graf zauważył, że po wojnie w Szklarskiej Porębie zamieszkali tak różni ludzie, że trudno, by wykształciła się jakaś jednorodna kultura tego miasta. Jak wynikało z rozmowy, obserwowanej przez wielu mieszkańców, byli to przybysze z różnych stron kraju, z rozmaitymi doświadczeniami. Hutnicy, artyści, żołnierze pilnujący granicy, sportowcy. Pozostawali też nieliczni niemieccy autochtoni. Historia wciąż się toczy, a społeczeństwo Szklarskiej Poręby tworzy się i zmienia z każdym rokiem. Ale nie ma wątpliwości, że jest w tym rozwoju mnóstwo patriotyzmu lokalnego. Kiedyś go nie było, wszyscy myśleli, że są tu na chwilę. Teraz już nie… Teraz mówią: Tak, Szklarska Poręba to nasze miejsce na ziemi!
Festiwal “Trójka Górom” potrwa do niedzieli. Jego program znajdziecie TUTAJ

Trójka Górom 2020 - zaproszenie.jpg
Trójka Górom 13-02-2020  (1).JPG
Trójka Górom 13-02-2020  (2).JPG
Trójka Górom 13-02-2020  (3).JPG
Trójka Górom 13-02-2020  (4).JPG
Trójka Górom 13-02-2020  (5).JPG
Trójka Górom 13-02-2020  (6).JPG
Plakat-Trójka-Górom-program.jpg

Komentarze (7)

Niech się "trujka" nie zabiera za góry, niech ich nie spieprzy!

Panie burmistrzu Graf odejdź na emeryturę. Jesteś najgorszym burmistrzem w historii Szklarskiej Poręby.

Tendencyjne radio przejęte przez propagandę pślaków.

Może niech „trójka” sprawi, żeby sejm rozwiązał KPN? Wyszłoby górom na zdrowie.

Czy trójka górom jest dobrze napisane czy winno być górą.Tu nie chodzi o góry.Może mi ktoś wytłumaczy

Górom, czyli dla gór. Że takie proste rzeczy trzeba dorosłym tłumaczyć.

Ale jaja, Śnieżne Kotły nie należą do Szklarskiej P. a do płaskich, zapyziałych Piechowic... :/