To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Maja Kleszcz i Kwartet Prowincjonalny na Gali Srebrnych Kluczyków 2019!

Maja Kleszcz i Kwartet Prowincjonalny na Gali Srebrnych Kluczyków 2019!

Przed nami wspaniałe wydarzenie muzyczno – teatralne. W sobotę, 26 października, podczas tegorocznej Gali Srebrnych Kluczyków w jeleniogórskim Teatrze im. C.K. Norwida, po ceremonii wręczenia regionalnych nagród kulturalnych, wystąpi Maja Kleszcz i Kwartet Prowincjonalny ze znakomitym koncertem "Dudzie-Graczowi"! Początek tego wyjątkowego wieczoru o godz. 19.00. Bilety do nabycia w kasie teatru i w sprzedaży internetowej. Gorąco zapraszamy!

Maja Kleszcz uznawana jest za jedną z najlepszych polskich wokalistek. Kolejne odsłony jej twórczej osobowości pozwoliły poznać ją jako artystkę wszechstronną, poruszającą się swobodnie w różnych stylistykach - od muzyki pop, poprzez bluesa, aż do muzyki dawnej, i znakomicie odnajdującą się w przestrzeni teatralnej.
Maja Kleszcz to uznana kompozytorka, która razem z Wojciechem Krzakiem zrealizowała muzykę do ponad 20 spektakli. Coraz częściej obsadzana jest też w rolach aktorskich, gdzie w sposób wyjątkowy łączy wokalistykę i dramę. Za całokształt pracy na deskach w 2019 roku otrzymała Nagrodę im. A. Bardiniego i Dyplom Mistrzowski.
Koncertując na estradzie, komponując i grając na scenie, zawsze przyciąga charyzmą i unikalnym głosem. Karierę zawodową zaczynała w wieku 14 lat w Kapeli ze Wsi Warszawa, zdobywając nagrody (min. BBC Radio, 3 Fryderyki), występując w ponad 30 krajach świata. Po odejściu z Kapeli, od 2010 wraz z Wojciechem Krzakiem tworzy projekt incarNations, eksplorujący świat retro-brzmień z pogranicza jazzu i bluesa. Specjalnie dla niej teksty tworzy Bogdan Loebl znany wcześniej z legendarnej już twórczości grupy Breakout. I również ta aktywność została dostrzeżona przez publiczność i krytykę (nominacje do nagród Trójki, TVP Kultura czy Fryderyków). Oprócz działalności estradowej z powodzeniem zajmuje się również komponowaniem muzyki teatralnej (nagrody min: Festiwal Gombrowiczowski; Festiwal Teatralny „Boska Komedia”) oraz filmowej. Obdarzona talentem aktorskim, gra także w spektaklach m.in. Teatru Narodowego w Warszawie i Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Jej głos nie pozostawia obojętnym, wywołuje najgłębsze emocje i pozwala uwierzyć, że nawet dziś możliwa jest bezkompromisowa wiara w sztukę. 12 nagranych płyt, 20 realizacji teatralnych, setki koncertów i wiele nagród to jej najlepsza wizytówka.

Oryginalny projekt muzyczny „Dudzie-Graczowi” to jej kolejne, zaskakujące wcielenie. Program koncertowy i płyta zatytułowana „Dudzie-Graczowi” są wyjątkowym połączeniem wszystkich doświadczeń zaklętych w brzmienie głosu Mai i unikalnych, tradycyjnych instrumentów muzycznych. Składają się nań utwory skomponowane przez Maję Kleszcz do wyjątkowych tekstów uznanej reżyserki teatralnej - Agaty Dudy-Gracz, córki wybitnego polskiego malarza. Obrazy ojca cenionej artystki, Jerzego Dudy-Gracza, opowiedziały historie, które następnie zostały wyśpiewane przez Maję. Każda
kompozycja to wyprawa do wnętrza obrazu, kolejna narracja i kolejne emocje opisane słowami i muzyką. Oprawa graficzna niezwykłego wydawnictwa i zjawiskowych koncertów jest uzupełnieniem świata kreowanego przez Maję Kleszcz i Kwartet Prowincjonalny. Dołączona do płyty książeczka i koncertowe wizualizacje są bogato ilustrowane pracami malarza.

Muzyczny spektakl „Dudzie-Graczowi” kreuje Kwartet Prowincjonalny w składzie: Maja Kleszcz (głos, wiolonczela, basy, harfa), Wojciech Krzak (gitara barokowa, vihuela, skrzypce, baraban, bęben obręczowy), Marta Maślanka (cymbały, instrumenty perkusyjne), Bart Pałyga (fidel płocka, suka, lira korbowa, wspak).

Uczestników Gali Srebrnych Kluczyków 2019 czeka fantastyczny wieczór i niezwykłe spotkanie w ogrodzie sztuk. Tego wydarzenia nie można przegapić!

 

Maja Kleszcz śpiewa ekspresyjnie i operuje ogromną skalą głosu, a Kwartet tworzy oniryczne i przesycone baśniowością tło.
Newsweek
… album Mai Kleszcz i Kwartetu Prowincjonalnego to, w pełni zasługująca na uznanie, wysublimowana i wymagająca kontemplacji propozycja dla wszystkich miłośników sztuki: muzyki, malarstwa, poezji…
Jazzsoul.pl
Muzyka na "Dudzie-Graczowi" jest dla mnie jak jego malarstwo. Trochę bajkowa, niepokojąca, ludowa, wciągająca.
Dziennik - Gazeta Prawna.
Znakomite brzmienia, prowincja z jej niepodrabialną poetyką codzienności i koślawości, nieprzenikniony głos, tradycyjne brzmienia dawnych instrumentów polskich, literackie teksty z domieszką humoru i obcowanie z reprodukcjami jednego z ważniejszych malarzy XX wieku.
pik.wroclaw.pl


Bilety na Galę Srebrnych Kluczyków 2019 (w cenach: 45 zł - parter, 35 zł - I balkon, 30 zł - II balkon) do nabycia już od poniedziałku  w kasie otwartego już po remoncie Teatru im. C. K. Norwida w Jelenie Górze, Al. Wojska Polskiego 38. We wrześniu kasa teatru czynna jest od wtorku do piątku w godzinach 12.00-15.00. Rezerwacje, informacje: tel. 075 64 28 120, www.teatrnorwida.pl. Internetowa sprzedaż biletów na tiketto.pl.

Maja Kleszcz i Kwartet Prowincjonalny Dudzie-Graczowi.jpg
Koncert Dudzie-Graczowi.jpg
Maja Kleszcz Dudzie-Graczowi.jpg
Gala Srebrnych Kluczyków 2019.jpg
See video