To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Kto Człowiekiem Roku 2018? Zgłoszenia napływają

Kto Człowiekiem Roku 2018? Zgłoszenia napływają

Kto zostanie Człowiekiem Roku 2018 NJ i otrzyma nagrodę Kryształu Górskiego? Prezentujemy pierwsze kandydatury i czekamy na kolejne zgłoszenia naszych czytelników.

Kogo szukamy? Mieszkańców naszego regionu, którzy wyróżniają się z tłumu. Ludzi z charyzmą, pasją, liderów lokalnych społeczności, działających na rzecz innych. Zarażających swoją dobrą energią naokoło, inspirujących innych do aktywności.

Człowiekiem Roku może zostać działacz społeczny, lekarz, prawnik, ksiądz, menedżer, ale też osoba będąca nieaktywną zawodowo. Ma się jednak wyróżniać w swoim regionie. Przywracać wiarę w ideały i sens działania. Symbolem tych wyborów jest Kryształ Górski, czyli nagroda główna. Minerał szlachetny, piękny, niepospolity, przykuwający uwagę oraz zachwyt. Kumulujący i oddający dobrą energię. Słowem – skarb naszego regionu.

Uwaga! Jeżeli zgłoszenia chce dokonać pojedyncza osoba, powinna ona przekonać do tego dodatkowych dziewięć osób, tak aby pod zgłoszeniem widniało dziesięć podpisów (imię i nazwisko oraz kontakt telefoniczny bądź mailowy) – co nie powinno być być zbytnim utrudnieniem, kiedy dotyczy ono prawdziwego lidera danego środowiska. Kandydatów mogą także zgłaszać reprezentanci organizacji, stowarzyszeń, fundacji, samorządów, zgromadzeń religijnych O wskazanie swoich faworytów poprosimy także laureatów z poprzednich lat. Bardzo prosimy o krótkie uzasadnienie zgłoszenia.

Prosimy też o niezgłaszanie finalistów wyborów z ubiegłego roku. Mogą za to startować finaliści wyborów z poprzednich lat, którym nie udało zdobyć Kryształu Górskiego. Prosimy także nie zgłaszać osób, które w poprzednich latach otrzymały tytuł „Człowieka Roku”.

Zgłoszeń dokonujemy mailowo (a.buda@nj24.pl), bądź listownie!

Na kandydatów można głosować za pomoc kuponu bądź sms. Uwaga! Siła głosu oddanego za pomocą kuponu jest większa. Za każdy głos oddany na kuponie, kandydat otrzymuje 2 punkty, za pomocą sms – 1 pkt. SMS-y wysyłamy na numer 72051 o treści np. CR.55. Koszt jednego sms to 2,46 zł brutto. Pamiętajmy, aby po prefiksie cr a przed numerem kandydata wpisać kropkę!
Nie ma ograniczeń, co do ilości sms bądź kuponów przekazanych przez jedną osobę.

Lista kandydatów:

MAREK GOŁĘBIOWSKI sms na numer 72051 o treści: CR.1
Społecznik, który w swych działaniach przede wszystkim kultywuje wojskowe tradycje Jeleniej Góry i regionu. Współinicjator powstania pomnika „Wolność Krzyżami się Mierzy”, upamiętniającego bitwy, w których ginęli polscy żołnierze, a także pomysłodawca uczczenia pamięci lotników RAF-u – jeńców wojennych, zamordowanych w 1944 r. w ówczesnej Jeleniej Górze. Jest prezesem Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników „Radar”, ale działa też w wielu innych jeleniogórskich organizacjach społecznych, zachęcając otoczenie do aktywności społecznej. Z upodobaniem kolekcjonuje militaria. Zamiłowany turysta i narciarz.

ANDRZEJ MATEUSIAK sms na numer 72051 o treści: CR.2
Jest człowiekiem związanym przede wszystkim z turystyką. Wiceprezes jeleniogórskiego oddziału PTTK, przewodnik sudecki, pasjonat historii, geografii oraz kultury regionu. W perfekcyjny sposób łączy pracę zawodową i działalność społeczną, czego wynikiem jest np. sieć ścieżek rowerowych wokół Jeleniej Góry czy kompleksowy remont Zamku Chojnik. Potrafi efektywnie rozmawiać z urzędnikami! Bliżsi i dalsi znajomi znają jego zamiłowanie do kultury czeskiej, zainteresowania muzyczne oraz wypadkową tych pasji – uwielbienie twórczości Jaromira Nohavicy.

JANINA PEIKERT sms na numer 72051 o treści: CR.3
Dzięki niej seniorzy w Jeleniej Górze i okolicach prowadzą twórcze, aktywne życie, uczestnicząc w wykładach, seminariach i innych zajęciach Karkonoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pomysłodawczynią, twórczynią i primatorem tej instytucji jest właśnie pani Janina, a uniwersytet istnieje już 18 lat, oferując seniorom nie tylko zajęcia rozwijające intelektualnie czy artystycznie, ale też poczucie wspólnoty i przynależności do grupy. A wszystko to dzięki niespożytej energii Janiny Peikert, która znana jest także jako podróżniczka, odwiedzająca odległe zakątki świata, oraz utalentowana fotografka.

RAFAŁ FRONIA sms na numer 72051 o treści: CR.4
Człowiek Gór, od Karkonoszy i Sokolików po Himalaje i Karakorum. Członek Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego. Bez pośpiechu, właściwie w sposób bardzo naturalny stał się członkiem elity polskich himalaistów. Zdobywca ośmiotysięczników, uczestnik wielu wypraw wysokogórskich, w tym tegorocznej zimowej wyprawy na K2, przedsięwzięcia o niewyobrażalnym stopniu trudności. Również wybitny maratończyk. Współzałożyciel i współwłaściciel wydawnictwa PLAN. Rafał przykuł moją uwagą bardzo wiele lat temu, gdy wpadła mi w ręce jego książka „Studnia w Kamerunie – moje opowiadania z gór”. Zafascynował mnie styl podróżowania i sposób patrzenia na świat jako miejsce wspólnego bytowania ludzi i przyrody, często niełatwego. Szczęśliwie Autor nie porzucił swych literackich talentów i podobne walory ma wydany ostatnio bestseller „Anatomia Góry”, rozchwytywany przez czytelników. Mało jest książek, gdzie tak udatnie pasjonująca fizyczność Gór zespolona jest z równie ekscytująca metafizyką. Obywatel Świata, nierozerwalnie związany z Jelenią Górą. Świetny facet – tak uzasadnia swoje zgłoszenie Kazimierz Pichlak

DOROTA KORWIN-SZYMANOWSKA sms na numer 72051 o treści: CR.5
Dorotę Korwin-Szymanowską, przewodniczącą rady Fundacji Twoje Dziedzictwo, zgłasza nasz czytelnik doceniający starania fundacji dla ratowania zabytków w regionie. Twoje Dziedzictwo od kilku lat prowadzi odbudowę kościoła ewangelickiego w Żeliszewie, uchodzącego za jedną z najpiękniejszych świątyń w regionie. Zabytek przez lata był dewastowany i gdyby nie Fundacja prawdopodobnie ległby w gruzach. Fundacja pozyskała sponsorów i środki z instytucji publicznej i rozpoczęła już VI etap remontu. Nie poprzestaje na tym – właśnie przymierza się do objęcia opieką kolejnego zabytku – zamku Gryf. Reprezentująca Fundację Dorota Korwin-Szymanowska ratowanie zabytków uczyniła swoim powołaniem. W pełni angażuje się w realizację rozpoczętych projektów. Jej inną pasją są konie.

JANUSZ JĘDRASZKO sms na numer 72051 o treści: CR.6
„Zgłaszam kandydaturę przewodniczącego Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Osób Bezrobotnych i Biednych JSOB Pana Prezesa Janusza Jędraszko, który od lat pomaga ubogim ludziom. Na przestrzeni lat tysiące ludzi skorzystało z jego pomocy. Z jego inicjatywy do Jeleniej Góry przywieziono i rozdano biednym kilkaset ton żywności. Lubański Społeczny Komitet Obrony Biednych i Bezrobotnych też korzystał z pomocy pana Prezesa Janusza Jędraszko. Przewodniczący SKOB Lesław Hardziej”.

JAROSŁAW (JARO) SZCZYŻOWSKI sms na numer 72051 o treści: CR.7
To spełniony przewodnik sudecki, którego wycieczki cieszą się ogromną popularnością, lokalny patriota, pozytywnie zakręcony na punkcie Sudetów. Jest pomysłodawcą i założycielem teatru Korkontoi, który z gór naszych uczynił sobie wspaniałą plenerową scenę, Gildii Przewodników Sudeckich im. Will-Ericha Peuckerta, która podbija serca odwiedzających nasz region turystów, autorem nowatorskich przewodników emocjonalnych o Miedziance i Kowarach wydanych przez lokalne Wydawnictwo Ad Rem. Jego blog na facebooku Codziennik NieOsobisty, na którym każdego dnia zdradza kolejne ciekawostki dotyczące naszego regionu, cieszy się ogromną popularnością.
To człowiek o niespożytej energii, ogromnej pomysłowości i charyzmie, którą jedna sobie współtowarzyszy swoich projektów. Jarek Szczyżowski dzięki swojej pasji i zaangażowaniu położył ogromne zasługi dla realizacji spektaklu Miedzianka w Miedziance, potem sam zrobił grany zawsze przy pełnej publiczności spektakl Miedzianka. Przestrzeń czasu, niedawno zrobił spektakl o uranowych Kowarach, obecnie pisze trzy nowe książki, w tym i dwa kryminały… Wszystko o naszym regionie. Kandydaturę zgłosiła Regina Chrześcijańska.

SYLWIA MOTYL sms na numer 72051 o treści: CR.8
Wieloletni dyrektor Osiedlowego Domu Kultury na jeleniogórskim Zabobrzu. Główna organizatorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM-ZBLIŻENIA odbywającego się w Jeleniej Górze. Jej zaangażowanie w budowanie życia kulturalnego miasta wykracza daleko poza ramy obowiązków zawodowych. Kreowany przez nią festiwal filmowy błyskawicznie rozwinął się i wyrósł na jedno z największych i najważniejszych wydarzeń promujących kino niezależne organizowanych w Polsce oraz jedną z największych imprez kulturalnych Jeleniej Góry, promujących miasto oraz cały region w kraju i za granicą. Ceniony przez artystów i publiczność ZOOM ma klasę, jest kulturalną marką samą w sobie i wielkim sukcesem jego szefowej.