To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Anna Jurksztowicz gwiazdą Gali Nowin Jeleniogórskich!

Anna Jurksztowicz gwiazdą Gali Nowin Jeleniogórskich!

Przed nami wyjątkowy wieczór. Uczestników Gali Nowin Jeleniogórskich czeka także wspaniała uczta muzyczna. W niedzielę, 17 lutego, po uroczystości rozstrzygnięcia wyborów Człowieka Roku oraz plebiscytów na najpopularniejszego sportowca i trenera regionu, na scenie jeleniogórskiego Teatru im. C. K. Norwida wystąpi Anna Jurksztowicz! Znakomitej piosenkarce towarzyszyć będzie zespół w składzie: Andrzej Ballo (gitara), Arkadiusz Wiech (gitara akustyczna), Bartłomiej Stuchlik (kontrabas), Gertruda Szymańska (perkusja). Początek Gali o godz. 18.00. Bilety do nabycia w kasie Teatru Norwida. 

Na program recitalu Anny Jurksztowicz składają się jej najpiękniejsze piosenki oraz przeboje z filmów i seriali. Utwory, które specjalnie dla niej pisali Krzesimir Dębski i Jacek Cygan, już w latach osiemdziesiątych weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej i są wizytówką rodzimego show-biznesu. Anna Jurksztowicz nagrała także wiele piosenek do filmów i seriali, które zna i śpiewa z nią podczas koncertu cała widownia. Recital jest więc nie tylko sentymentalną okazją do wspomnień, jest także pokazem kunsztu wokalnego piosenkarki, wirtuozerii jej zespołu oraz piękna i ponadczasowości naszych rodzimych piosenek.

Anna Jurksztowicz karierę wokalną rozpoczęła w wieku szkolnym w Szczecinie, w amatorskim zespole wokalnym muzyki dawnej Musicus Poloniensis. Jej pierwszym nauczycielem muzyki był stypendysta Oliviera Messiaena, prof. Henryk Boskar. Uczyła się śpiewu klasycznego w Średniej Szkole Muzycznej w Szczecinie u prof. Haliny Paterak. Porzuciła jednak belcanto w wyniku fascynacji jazzem i muzyką pop. W wieku 16 lat występowała już na estradach zawodowo obok największych gwiazd polskiej estrady.
W latach 1980 – 1983 była solistką jazzowej grupy wokalnej Music Market specjalizującej się w muzyce gospel i spirituals, a w latach 1983 – 1985 współpracowała z poznańskim zespołem Spirituals and Gospel Singers. Z tymi zespołami dokonała nagrań dla archiwum PR, koncertowała w kraju i za granicą.
Po raz pierwszy solo wystąpiła na KFPP w Opolu w 1985 r. Zdobyła wówczas I nagrodę w konkursie premier za „Diamentowy kolczyk”, a także Nagrodę im. Karola Musioła. Później jeszcze wielokrotnie na opolskim festiwalu zdobywała nagrody i wyróżnienia za interpretację takich znanych piosenek jak „Stan pogody”, „Będzie tak jak jest”, „Muszelko ratuj” czy „Ja samba”. Reprezentowała polską piosenkę na międzynarodowych festiwalach w Sopocie (Polska 1985), Dreźnie (Niemcy 1987), Curaçao (Antyle Holenderskie 1988), Jurmala (Łotwa 1989), Karlshamn (Szwecja 1990), Siracusa (Włochy 1991), Istanbule (Turcja 1991) i w Kairze (Egipt 1995). Nagrała wiele piosenek do znanych filmów i seriali TV m.in.: „Kingsajz”, „VIP”, „Czułość i kłamstwa”, „Matki, żony i kochanki”, „Na dobre i na złe”, „Więzy krwi”, „Ranczo”, „W pustyni i w puszczy”, „Puchatkowego Nowego Roku”, „Prosiaczek i Przyjaciele”, „Kubuś i Hefalumpy”.
Anna Jurksztowicz jest także wydawcą i producentem muzycznym. W serii płytowej poświęconej muzyce współczesnej pt. „Modern Classics from Poland” jej firma wydawnicza Si Music promuje twórczość kompozytorską Krzesimira Dębskiego.  

Gala NJ 2019 - Organizatorzy - Partnerzy - Mecenasi.jpg