To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Piątka finalistów wyborów Człowieka Roku 2018

Piątka finalistów wyborów Człowieka Roku 2018

Tylko piątka pretendentów została w grze o tytuł Człowieka Roku 2018. Zdecydowała ilość punktów zdobytych w pierwszym etapie głosowania naszych Czytelników. Piątka finalistów to (w kolejności zgłoszeń): Marek Gołębiowski, Andrzej Mateusiak, Rafał Fronia, Sylwia Motyl, Edward Ostrowski. W drugim etapie liczyć będą się już tylko głosy oddane na nich. Głosowanie trwa do 15 lutego 2019 r.

Na kandydatów można głosować za pomoc kuponu bądź sms. Uwaga! Siła głosu oddanego za pomocą kuponu jest większa. Za każdy głos oddany na kuponie, kandydat otrzymuje 2 punkty, za pomocą sms – 1 pkt. SMS-y wysyłamy na numer 72051 o treści np. CR.55. Koszt jednego sms to 2,46 zł brutto. Pamiętajmy, aby po prefiksie cr a przed numerem kandydata wpisać kropkę!
Nie ma ograniczeń, co do ilości sms bądź kuponów przekazanych przez jedną osobę. Jednak według nowych rozporządzeń ministerialnych, ilość jednorazowo wysłanych tzw. sms premium jest ograniczona. Jeżeli ktoś chce poprzeć swojego faworyta wysyłając większą ilość sms, musi się skontaktować ze swoim operatorem, aby ten zdjął tę blokadę na jego numerze telefonu.

Warto jednak jednak kupić dwa najbliższe wydanie Nowin Jeleniogórskich (z 5 i 12 lutego), gdyż tam zostanie zamieszczony tzw. kupon jocker. Kupony należy dostarczyć do redakcji NJ do piątku 15 lutego, do godziny 16.00. Głosowanie sms-owe potrwa do piątku 15 lutego do północy.

Oto finaliści wyborów Człowiek Roku 2018:

MAREK GOŁĘBIOWSKI sms na numer 72051 o treści: CR.1 – społecznik, który w swych działaniach przede wszystkim kultywuje wojskowe tradycje Jeleniej Góry i regionu. Współinicjator powstania pomnika „Wolność Krzyżami się Mierzy”, upamiętniającego bitwy, w których ginęli polscy żołnierze, a także pomysłodawca uczczenia pamięci lotników RAF-u – jeńców wojennych, zamordowanych w 1944 r. w ówczesnej Jeleniej Górze. Jest prezesem Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników „Radar”, ale działa też w wielu innych jeleniogórskich organizacjach społecznych, zachęcając otoczenie do aktywności społecznej. Z upodobaniem kolekcjonuje militaria. Zamiłowany turysta i narciarz.

ANDRZEJ MATEUSIAK sms na numer 72051 o treści: CR.2 – jest człowiekiem związanym przede wszystkim z turystyką. Wiceprezes jeleniogórskiego oddziału PTTK, przewodnik sudecki, pasjonat historii, geografii oraz kultury regionu. W perfekcyjny sposób łączy pracę zawodową i działalność społeczną, czego wynikiem jest np. sieć ścieżek rowerowych wokół Jeleniej Góry czy kompleksowy remont Zamku Chojnik. Potrafi efektywnie rozmawiać z urzędnikami! Bliżsi i dalsi znajomi znają jego zamiłowanie do kultury czeskiej, zainteresowania muzyczne oraz wypadkową tych pasji – uwielbienie twórczości Jaromira Nohavicy.

RAFAŁ FRONIA sms na numer 72051 o treści: CR.4 – człowiek Gór, od Karkonoszy i Sokolików po Himalaje i Karakorum. Członek Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego. Bez pośpiechu, właściwie w sposób bardzo naturalny stał się członkiem elity polskich himalaistów. Zdobywca ośmiotysięczników, uczestnik wielu wypraw wysokogórskich, w tym tegorocznej zimowej wyprawy na K2, przedsięwzięcia o niewyobrażalnym stopniu trudności. Również wybitny maratończyk. Współzałożyciel i współwłaściciel wydawnictwa PLAN. Rafał przykuł moją uwagą bardzo wiele lat temu, gdy wpadła mi w ręce jego książka „Studnia w Kamerunie – moje opowiadania z gór”. Zafascynował mnie styl podróżowania i sposób patrzenia na świat jako miejsce wspólnego bytowania ludzi i przyrody, często niełatwego. Szczęśliwie Autor nie porzucił swych literackich talentów i podobne walory ma wydany ostatnio bestseller „Anatomia Góry”, rozchwytywany przez czytelników. Mało jest książek, gdzie tak udatnie pasjonująca fizyczność Gór zespolona jest z równie ekscytująca metafizyką. Obywatel Świata, nierozerwalnie związany z Jelenią Górą. Świetny facet – tak uzasadnia swoje zgłoszenie Kazimierz Pichlak.

SYLWIA MOTYL sms na numer 72051 o treści: CR.8
Wieloletni dyrektor Osiedlowego Domu Kultury na jeleniogórskim Zabobrzu. Główna organizatorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM-ZBLIŻENIA odbywającego się w Jeleniej Górze. Jej zaangażowanie w budowanie życia kulturalnego miasta wykracza daleko poza ramy obowiązków zawodowych. Kreowany przez nią festiwal filmowy błyskawicznie rozwinął się i wyrósł na jedno z największych i najważniejszych wydarzeń promujących kino niezależne organizowanych w Polsce oraz jedną z największych imprez kulturalnych Jeleniej Góry, promujących miasto oraz cały region w kraju i za granicą. Ceniony przez artystów i publiczność ZOOM ma klasę, jest kulturalną marką samą w sobie i wielkim sukcesem jego szefowej.

EDWARD OSTROWSKI sms na numer 72051 o treści: CR.9
„Na miano Człowieka Roku 2018 zasługuje z pewnością Edward Ostrowski od lat propagujący wśród jeleniogórzan piękny sport – golf. W 2018 roku po latach starań udało się sporą część dawnego wysypiska śmieci przy ulicy Wolności zamienić na pole golfowe. To dzięki uporowi Edwarda Ostrowskiego zaniedbany dotąd fragment Jeleniej Góry ma szansę stać się atrakcyjnym terenem sportowym i rekreacyjnym.
Gotowa jest strzelnica, gdzie można ćwiczyć uderzenia na odległość ponad 200 metrów. Kształtowane są miejsca pod trzy pierwsze golfowe „dołki” o numerach 1, 6 i 9. Urządzono parking oraz miejsce do grilla. Przygotowano teren pod budową domku klubowego.
Pierwsze prace wykonano rok temu jesienią. Teren o powierzchni ponad 2,5 hektara był niwelowany, przeorywany, kilkakrotnie bronowany z użycie agregatu podobnego do ratraka i obsiewany. Gotowa jest strzelnica gdzie można trenować uderzenia na odległość i kierunek oraz doskonalić patowanie czyli uderzenie piłki do końcowego dołka.
Edward Ostrowski, inicjator całego przedsięwzięcia, prezes Golf Clubu Jelenia Góra podkreśla, że całe życie mieszka w tej okolicy i widział na własne oczy jak ten teren od początku lat sześćdziesiątych był dewastowany. Z jednej strony dokuczała Celwiskoza, a z drugiej śmierdzące śmietnisko.
Przywrócenie do porządku tego pięknego niegdyś zakątka i jeszcze dla gry w golfa, którego od lat jestem entuzjastą to mój cel – podkreśla Edward Ostrowski. Trzeba zaznaczyć, że całe to przedsięwzięcie jest inicjatywą społeczną finansowaną ze środków członków Golf Clubu Jelenia Góra.”

Rozstrzygnięcie wyborów odbędzie się 17 lutego 2019 roku podczas uroczystej Gali Nowin Jeleniogórskich. Wówczas dowiemy się kto został Człowiekiem Roku 2018 oraz poznamy nazwiska najpopularniejszych sportowców i trenerów regionu. W drugiej części wieczoru wystąpi Anna Jurksztowicz.

Więcej o tym wydarzeniu w publikacji, do której odnośnik znajduje się poniżej.

Sylwetki finalistów wyborów Człowieka Roku 2018 przestawimy w „Nowinach Jeleniogórskich” z 5 lutego 2019 r.

Gala NJ 2019 - Organizatorzy - Partnerzy - Mecenasi.jpg