To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Pełna lista kandydatów do tytułu Człowieka Roku 2018

Pełna lista kandydatów do tytułu Człowieka Roku 2018

W niedzielę, 17 lutego 2019 roku, odbędzie się Gala Nowin Jeleniogórskich, podczas której dowiemy się kto został Człowiekiem Roku 2018 oraz poznamy nazwiska najpopularniejszych sportowców i trenerów regionu. W drugiej części wieczoru wystąpi niezwykła artystka, Anna Jurksztowicz, która powszechnie znana jest z wielu przebojów. Koneserzy cenią ją także za niezwykłą muzykalność i kulturę muzyczną, którą najlepiej ocenić podczas występów na żywo. Artystka oczywiście wystąpi z zespołem przyjaciół. Szykuje się więc niezwykłe wydarzenie. Bilety do nabycia w kasie Teatru Norwida. Tymczasem coraz bardziej emocjonująca staje się walka o tytuł Człowieka Roku 2018. Lista kandydatów jest już zamknięta (publikujemy ją poniżej). Trwa głosowanie.

Na kandydatów można głosować za pomoc kuponów drukowanych w "Nowinach Jeleniogórskich" bądź sms-ami. Uwaga! Siła głosu oddanego za pomocą kuponu jest większa. Za każdy głos oddany na kuponie, kandydat otrzymuje 2 punkty, za pomocą sms – 1 pkt. SMS-y wysyłamy na numer 72051 o treści np. CR.55. Koszt jednego sms to 2,46 zł brutto. Pamiętajmy, aby po prefiksie cr a przed numerem kandydata wpisać kropkę!
Nie ma ograniczeń, co do ilości sms bądź kuponów przekazanych przez jedną osobę.

Plebiscyt jest dwuetapowy. Na wszystkich kandydatów głosować można do końca stycznia. Pięciu kandydatów, którzy w tym czasie zdobędą najwięcej punktów, awansuje do finałowej rozgrywki. W drugim etapie liczyć będą się już tylko głosy oddane na kandydatów z piątki finalistów.

Lista kandydatów do tytułu Człowieka Roku 2018:

MAREK GOŁĘBIOWSKI sms na numer 72051 o treści: CR.1 – społecznik, który w swych działaniach przede wszystkim kultywuje wojskowe tradycje Jeleniej Góry i regionu. Współinicjator powstania pomnika „Wolność Krzyżami się Mierzy”, upamiętniającego bitwy, w których ginęli polscy żołnierze, a także pomysłodawca uczczenia pamięci lotników RAF-u – jeńców wojennych, zamordowanych w 1944 r. w ówczesnej Jeleniej Górze. Jest prezesem Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników „Radar”, ale działa też w wielu innych jeleniogórskich organizacjach społecznych, zachęcając otoczenie do aktywności społecznej. Z upodobaniem kolekcjonuje militaria. Zamiłowany turysta i narciarz.

ANDRZEJ MATEUSIAK sms na numer 72051 o treści: CR.2 – jest człowiekiem związanym przede wszystkim z turystyką. Wiceprezes jeleniogórskiego oddziału PTTK, przewodnik sudecki, pasjonat historii, geografii oraz kultury regionu. W perfekcyjny sposób łączy pracę zawodową i działalność społeczną, czego wynikiem jest np. sieć ścieżek rowerowych wokół Jeleniej Góry czy kompleksowy remont Zamku Chojnik. Potrafi efektywnie rozmawiać z urzędnikami! Bliżsi i dalsi znajomi znają jego zamiłowanie do kultury czeskiej, zainteresowania muzyczne oraz wypadkową tych pasji – uwielbienie twórczości Jaromira Nohavicy.

JANINA PEIKERT sms na numer 72051 o treści: CR.3 – dzięki niej seniorzy w Jeleniej Górze i okolicach prowadzą twórcze, aktywne życie, uczestnicząc w wykładach, seminariach i innych zajęciach Karkonoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pomysłodawczynią, twórczynią i primatorem tej instytucji jest właśnie pani Janina, a uniwersytet istnieje już 18 lat, oferując seniorom nie tylko zajęcia rozwijające intelektualnie czy artystycznie, ale też poczucie wspólnoty i przynależności do grupy. A wszystko to dzięki niespożytej energii Janiny Peikert, która znana jest także jako podróżniczka, odwiedzająca odległe zakątki świata, oraz utalentowana fotografka.

RAFAŁ FRONIA sms na numer 72051 o treści: CR.4 – człowiek Gór, od Karkonoszy i Sokolików po Himalaje i Karakorum. Członek Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego. Bez pośpiechu, właściwie w sposób bardzo naturalny stał się członkiem elity polskich himalaistów. Zdobywca ośmiotysięczników, uczestnik wielu wypraw wysokogórskich, w tym tegorocznej zimowej wyprawy na K2, przedsięwzięcia o niewyobrażalnym stopniu trudności. Również wybitny maratończyk. Współzałożyciel i współwłaściciel wydawnictwa PLAN. Rafał przykuł moją uwagą bardzo wiele lat temu, gdy wpadła mi w ręce jego książka „Studnia w Kamerunie – moje opowiadania z gór”. Zafascynował mnie styl podróżowania i sposób patrzenia na świat jako miejsce wspólnego bytowania ludzi i przyrody, często niełatwego. Szczęśliwie Autor nie porzucił swych literackich talentów i podobne walory ma wydany ostatnio bestseller „Anatomia Góry”, rozchwytywany przez czytelników. Mało jest książek, gdzie tak udatnie pasjonująca fizyczność Gór zespolona jest z równie ekscytująca metafizyką. Obywatel Świata, nierozerwalnie związany z Jelenią Górą. Świetny facet – tak uzasadnia swoje zgłoszenie Kazimierz Pichlak.

DOROTA KORWIN-SZYMANOWSKA sms na numer 72051 o treści: CR.5
Dorotę Korwin-Szymanowską, przewodniczącą rady Fundacji Twoje Dziedzictwo, zgłasza nasz Czytelnik doceniający starania fundacji dla ratowania zabytków w regionie. Twoje Dziedzictwo od kilku lat prowadzi odbudowę kościoła ewangelickiego w Żeliszewie, uchodzącego za jedną z najpiękniejszych świątyń w regionie. Zabytek przez lata był dewastowany i gdyby nie fundacja, prawdopodobnie ległby w gruzach. Fundacja pozyskała sponsorów i środki z instytucji publicznej i rozpoczęła już VI etap remontu. Nie poprzestaje na tym – właśnie przymierza się do objęcia opieką kolejnego zabytku – zamku Gryf. Reprezentująca fundację Dorota Korwin-Szymanowska ratowanie zabytków uczyniła swoim powołaniem. W pełni angażuje się w realizację rozpoczętych projektów. Jej inną pasją są konie.

JANUSZ JĘDRASZKO sms na numer 72051 o treści: CR.6
„Zgłaszam kandydaturę przewodniczącego Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Osób Bezrobotnych i Biednych JSOB Pana Prezesa Janusza Jędraszko, który od lat pomaga ubogim ludziom. Na przestrzeni lat tysiące ludzi skorzystało z jego pomocy. Z jego inicjatywy do Jeleniej Góry przywieziono i rozdano biednym kilkaset ton żywności. Lubański Społeczny Komitet Obrony Biednych i Bezrobotnych też korzystał z pomocy pana Prezesa Janusza Jędraszko. Przewodniczący SKOB Lesław Hardziej”.

JAROSŁAW (JARO) SZCZYŻOWSKI sms na numer 72051 o treści: CR.7 - to spełniony przewodnik sudecki, którego wycieczki cieszą się ogromną popularnością, lokalny patriota, pozytywnie zakręcony na punkcie Sudetów. Jest pomysłodawcą i założycielem teatru Korkontoi, który z gór naszych uczynił sobie wspaniałą plenerową scenę, Gildii Przewodników Sudeckich im. Will-Ericha Peuckerta, która podbija serca odwiedzających nasz region turystów, autorem nowatorskich przewodników emocjonalnych o Miedziance i Kowarach wydanych przez lokalne Wydawnictwo Ad Rem. Jego blog na facebooku Codziennik NieOsobisty, na którym każdego dnia zdradza kolejne ciekawostki dotyczące naszego regionu, cieszy się ogromną popularnością.
To człowiek o niespożytej energii, ogromnej pomysłowości i charyzmie, którą jedna sobie współtowarzyszy swoich projektów. Jarek Szczyżowski dzięki swojej pasji i zaangażowaniu położył ogromne zasługi dla realizacji spektaklu „Miedzianka w Miedziance”, potem sam zrobił grany zawsze przy pełnej publiczności spektakl „Miedzianka. Przestrzeń czasu”, niedawno zrobił spektakl o uranowych Kowarach, obecnie pisze trzy nowe książki, w tym i dwa kryminały… Wszystko o naszym regionie. Kandydaturę zgłosiła Regina Chrześcijańska.

SYLWIA MOTYL sms na numer 72051 o treści: CR.8
Wieloletni dyrektor Osiedlowego Domu Kultury na jeleniogórskim Zabobrzu. Główna organizatorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM-ZBLIŻENIA odbywającego się w Jeleniej Górze. Jej zaangażowanie w budowanie życia kulturalnego miasta wykracza daleko poza ramy obowiązków zawodowych. Kreowany przez nią festiwal filmowy błyskawicznie rozwinął się i wyrósł na jedno z największych i najważniejszych wydarzeń promujących kino niezależne organizowanych w Polsce oraz jedną z największych imprez kulturalnych Jeleniej Góry, promujących miasto oraz cały region w kraju i za granicą. Ceniony przez artystów i publiczność ZOOM ma klasę, jest kulturalną marką samą w sobie i wielkim sukcesem jego szefowej.

EDWARD OSTROWSKI sms na numer 72051 o treści: CR.9
„Na miano Człowieka Roku 2018 zasługuje z pewnością Edward Ostrowski od lat propagujący wśród jeleniogórzan piękny sport – golf. W 2018 roku po latach starań udało się sporą część dawnego wysypiska śmieci przy ulicy Wolności zamienić na pole golfowe. To dzięki uporowi Edwarda Ostrowskiego zaniedbany dotąd fragment Jeleniej Góry ma szansę stać się atrakcyjnym terenem sportowym i rekreacyjnym.
Gotowa jest strzelnica, gdzie można ćwiczyć uderzenia na odległość ponad 200 metrów. Kształtowane są miejsca pod trzy pierwsze golfowe „dołki” o numerach 1, 6 i 9. Urządzono parking oraz miejsce do grilla. Przygotowano teren pod budową domku klubowego.
Pierwsze prace wykonano rok temu jesienią. Teren o powierzchni ponad 2,5 hektara był niwelowany, przeorywany, kilkakrotnie bronowany z użycie agregatu podobnego do ratraka i obsiewany. Gotowa jest strzelnica gdzie można trenować uderzenia na odległość i kierunek oraz doskonalić patowanie czyli uderzenie piłki do końcowego dołka.
Edward Ostrowski, inicjator całego przedsięwzięcia, prezes Golf Clubu Jelenia Góra podkreśla, że całe życie mieszka w tej okolicy i widział na własne oczy jak ten teren od początku lat sześćdziesiątych był dewastowany. Z jednej strony dokuczała Celwiskoza, a z drugiej śmierdzące śmietnisko.
Przywrócenie do porządku tego pięknego niegdyś zakątka i jeszcze dla gry w golfa, którego od lat jestem entuzjastą to mój cel – podkreśla Edward Ostrowski. Trzeba zaznaczyć, że całe to przedsięwzięcie jest inicjatywą społeczną finansowaną ze środków członków Golf Clubu Jelenia Góra.”

DAMIAN DROBYK sms na numer 72051 o treści: CR.10 - Towarzystwo Izersko-karkonoskie zgłasza kandydata na Człowieka Roku 2018, Damiana Drobyka, podróżnika, który właśnie przemierza na rowerze Amerykę Południową. Jego relacja jest dokumentowana na Facebooku. Damian Dobry od wielu lat na rowerowych wyprawach zdobywa najwyższej położone i najtrudniejsze drogi oraz przełęcze drogowe świata. Jego największym projektem jest zdobycie najwyższych dróg poszczególnych kontynentów, czyli Rowerowej Korony Świata. Ameryka Południowa jest już szóstym kontynentem przez który podróżuje. Jeleniogórzanin odwiedził już przeszło 60 krajów. Trwająca wyprawa na rowerze i zdobycie dróg powyżej 6000 metrów n.p.m. bardzo przybliży Damiana Drobyka do zdobycia upragnionej Korony Ziemi.

DAMIAN KUCHARSKI sms na numer 72051 o treści: CR.11 - właściciel firmy Empanada, który według zaczarowanej receptury wybawia wiele kobiet i mężczyzn ze stresu karmiąc ich rodziny wspaniałymi, ręcznie lepionymi pierogami oraz krokietami i naleśnikami. Damian Kucharski swoją formę tworzył od podstaw, jest wzorowym szefem i znakomitym organizatorem pracy. Jego wigilijne uszka pałaszują goście w wieli karkonoskich hotelach i pensjonatach. To zgłoszenie napłynęło od grupy czytelników.

O tym, kto aktualnie przewodzi stawce, przeczytają Państwo w aktualnym wydaniu Nowin Jeleniogórskich.