To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Krokus Jazz Festiwal 2015 to już!

Adam Bałdych & Helge Lien Trio

Tradycyjnie już jazz będzie jednym z głównych motywów jesiennego życia kulturalnego Jeleniej Góry. XIV Międzynarodowy Krokus Jazz Festiwal im. Tadeusza „Errolla” Kosińskiego rozpocznie się w najbliższy piątek. W sprawdzonej przez lata formule okazję do prezentacji będą mieli początkujący jazzmani w ramach konkursu „Powiew Młodego Jazzu”, będą też gwiazdy, występy na scenie klubowej oraz imprezy towarzyszące.

Organizatorzy festiwalu zadbali o różnorodność doznań w kolejne trzy jazzowe wieczory. Bilety na koncerty gwiazd festiwalu są już prawie wyprzedane. Ale miłośnicy jazzu mogą cieszyć się muzyką na przesłuchaniach konkursowych. 

- Gościmy w tym roku znakomitych wykonawców, mających już swoje osiągnięcia, zauważonych i docenionych w środowisku. Warto być na przesłuchaniach – mówi Jarosław Gromadzki, dyrektor Jeleniogórskiego Centrum Kultury.

W piątek, na scenie głównej Jeleniogórskiego Centrum Kultury wystąpią Adam Bałdych&Helge Lien Trio. Znakomity skrzypek i kompozytor jest doskonale znany nie tylko koneserom jazzu. Błyskotliwą karierę Adam Bałdych rozpoczął już w wieku 16 lat, kiedy to do wspólnego koncertowania zaczęli zapraszać go najlepsi wykonawcy. Muzyk jest laureatem niezliczonej ilości konkursów jazzowych. Dwa lata temu został nagrodzony w prestiżowym niemieckim ECHO Jazz 2013, gdzie honorowani są najwybitniejsi twórcy światowego jazzu. Muzyka Adama Bałdycha to dziedzina niełatwa do jednoznacznego zakwalifikowania. Twórca porusza się w rejonach muzyki poważnej, jazzu, poddaje się inspiracjom dźwięków świata, który nas otacza. Współpracując z wieloma muzykami, wzbogaca swoją muzyczną wyobraźnię, odkrywa dla swojej twórczości nowe możliwości.

W Jeleniej Górze Adam Bałdych zaprezentuje program „Bridges”, który powstał przy współpracy z norweskim Helge Lien Trio w składzie: Helge Lien (fortepian), Frode Berg (kontrabas) i Per Oddvar Johansen (perkusja).

Jeremy Pelt to gwiazda sobotniego wieczoru. Ten amerykański trębacz od lat grywa w najlepszych jazzowych składach, zdobywa nagrody, a prestiżowy magazyn jazzowy „Down Beat” nadaje mu regularnie tytuł najlepszego muzyka. Jeremy Pelt przyznaje, że w jego kompozycjach można odnaleźć wyraźne odniesienia do wielkich świata jazzu, zwłaszcza Milesa Davisa. To z pewnością może być duża zachęta, aby sobotni wieczór spędzić w sali koncertowej JCK. Dodajmy jeszcze, że amerykańskiemu muzykowi towarzyszyć będą Simona Premazzi (fortepian), Josh Ginsburg (kontrabas) i Darrell Green (perkusja).

Ostatni wieczór festiwalu wypełni spotkanie z muzyką Moniki Borzym. Młoda wokalistka zachwyca wyjątkowym głosem - czasem mocnym stanowczym, innym razem delikatnym, nastrojowym. Jej kariera nabrała tempa, kiedy 17-latka otrzymała stypendium w University of Miami Frost School of Music w 2008 roku. Podczas Jazz Jamboree w 2009 roku była jedynym polskim wykonawcą i jedyną kobietą zaproszoną przez Michała Urbaniaka na koncert w Sali Kongresowej. Dotąd wokalistka wydała dwie płyty („Girl Talk”, „My place”), które zyskały uznanie i świetnie się sprzedały, zyskując status platynowych krążków. Bywalcy jej koncertów zapewniają, że nastrojowe kompozycje młodej artystki na żywo robią nieporównywalnie większe wrażenie. Wokalistce w niedzielny wieczór towarzyszyć będą: Nikola Kołodziejczyk (fortepian), Krzysztof Kawałko (gitara), Krzysztof Pacan (bas), Sebastian Frankiewicz (perkusja).

Żelaznym punktem jazzowego święta w Jeleniej Górze jest Międzynarodowy Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych „Powiew Młodego Jazzu”. Przez dwa dni (24 – 25 .10.)przewinie się przez główną scenę 16 młodych zespołów jazzowych. Oprócz Polaków zagrają muzycy z Czech, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Najlepsi jazzmeni dostana główna nagrodę festiwalu - „Złotego Krokusa”.
Miłośnicy jazzu, tradycyjnie już, będą mogli cieszyć się muzyką w klubie festiwalowym „Kwadrat”. Przez trzy wieczory i noce muzycy jazzowi będą występować także w kameralnym, klubowym klimacie. Będzie można posłuchać kwintetu pianisty Kamila Piotrowicza (niedziela 25.10.), Charlie Green & Krzysztof „Puma” Piasecki 4 set (piątek 23.10.) oraz Mike Parker’s Theory Trio(sobota 24.10.) Atrakcją koncertów klubowych będą też nocne jam session.
Festiwalowi towarzyszyć będzie interesująca wystawa fotograficzna pn. „Jazz Live” autorstwa Jana Bebela. Rolę konferansjera pełnić będzie Tomasz Tłuczkiewicz, który poprowadzi wszystkie imprezy festiwalowe, zarówno te na scenie głównej, jak i w klubie festiwalowym „Kwadrat”.

POWIEW MŁODEGO JAZZU

Sobota 24.10.2015
Próby akustyczne zespołów godz. 9.00 – 12.00
Przesłuchania konkursowe od godz. 12.00
MAŁGORZATA ZUBER QUINTET
MATEUSZ SOBIECHOWSKI TRIO
MIŁOSZ BAZARNIK TRIO
THE FRIENDSTONES TRIO
KĄDZIELA/ZAGÓRSKI QUARTET
SKICKI – SKIUK
GOYA JAZZ QUARTET (D)
HORACY SEXTET

Niedziela 25.10.2015
Próby akustyczne zespołów godz. 9.00 – 11.00
Przesłuchania konkursowe od godz. 11.00
CHĘCKI / ZIENKOWSKI QUARTET
PATRYCJA KAMOLA PROJECT
KRZYSZTOF PIŁATYK SEXTET
GLOBAL SCHWUNG QUINTET
OSTRICH QUARTET (CZ)
TOMEK SOŁTYS TRIO (PL/D)
EMPYREAN SEXTET (CZ)
TARAS BAKOVSKYI QUARTET
Na przesłuchania konkursowe wstęp wolny! 

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy po dwa dwuosobowe zaproszenia na każdy z koncertów gwiazd tegorocznego Festiwalu Krokus Jazz! Informacja, jak je otrzymać, znajduje się w aktualnym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich”. Zapraszamy!