To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Kontrowersyjny "mural" PSL-u. Ładny?

Kontrowersyjny "mural" PSL-u. Ładny?

Działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego w Jeleniej Górze pomalowali elewację swojej siedziby w... koniczynki. – Wygląda to strasznie – narzekają przechodnie. Okazuje się, że malowidło powstało nielegalnie. Sprawą zajął się konserwator zabytków.

– Kto to widział, żeby tak oszpecić elewację – mówi pani Iwona, która skontaktowała się z naszą redakcją. – Wygląda to obrzydliwie. I nie chodzi o to, że nie lubię PSL-u, tylko o to, że malowidło jest po prostu brzydkie.
Chodzi o elewację budynku przy Alei Wojska Polskiego w Jeleniej Górze. Na białym tle namalowano zielone koniczynki. Sięgają do okien siedziby PSL-u.
Sprawa oburzyła innych użytkowników tego budynku. Na pierwszym piętrze mieści się siedziba Sojuszu Lewicy Demokratycznej. – Szkoda, że nie skonsultowali tych prac z nikim – przyznaje sekretarz SLD Robert Obaz.
– To była inicjatywa Wojciecha Smolińskiego, naszego kandydata na prezydenta Jeleniej Góry – mówi z kolei Artur Janas, rzecznik prasowy zarządu grodzkiego PSL-u w Jeleniej Górze. – Chciał, żeby był tu taki mural.
Zdaniem A. Janasa, wszystko jest zgodne z prawem. – Budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków. Poza tym, właścicielem pomieszczeń na parterze jest fundacja PSL – mówi.
Budynek ma trzech właścicieli. Jednym z nich jest miasto, czyli Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jeleniej Górze.
– Taka decyzja powinna zapaść w porozumieniu ze wszystkimi właścicielami. PSL o nią nie wystąpił – przyznaje Lucyna Januszewska, zastępca dyrektora ZGKiM. – To prawda, że elewacja była w fatalnym stanie, ale jesteśmy w trakcie ustalania zakresu remontów na najbliższe lata.
O sprawie dowiedział się już Krzysztof Kurek, starszy inspektor do spraw ochrony zabytków. – Budynek znajduje się w gminnej ewidencji zabytków i wszelkie prace zewnętrzne powinny uzyskać opinię albo nawet pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków – mówi. – Jest też położony na obszarze wpisanym do rejestru zabytków jako układ urbanistyczny tzw. południowego przedmieścia Jeleniej Góry. W związku z tym wszelkie prace również powinny uzyskać pozwolenie konserwatora zabytków. W ani jednym ani w drugim wypadku nikt się do nas nie zwracał o taką opinię czy zezwolenie. Jest to więc działanie nielegalne.
Co grozi zlecającemu te prace? – Jeżeli obiekt byłby wpisany do rejestru zabytków to sprawa byłaby prosta, bo ustawa daje mechanizm, który nakazuje natychmiastowe usunięcie tych malowideł – mówi K. Kurek. – Jako, że obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków, będzie z tym kłopot. Można wszcząć postępowanie o usunięcie tych samowolnie przeprowadzonych prac, ale będzie ono długo trwało.
Jak mówi, temu, który podjął decyzję o pomalowaniu elewacji, w najgorszym wypadku grozi grzywna. – Mam nadzieję, że wezwanie zarządcy nieruchomości do usunięcia tych malowideł i poinformowanie go o skutkach prawnych wystarczy, żeby podjął właściwą decyzję. Takie samowolne działania uważam za naganne.
– Przed wyborami każdy chce zaistnieć. Szkoda, że w taki sposób – westchnął mężczyzna, który przechodził obok, kiedy robiliśmy zdjęcie.

mural2.jpg
mural3.jpg

Komentarze (62)

jak rozumiem, jest to twórczy wkład PSL w projekt rewitalizacji Al. Wojska Polskiego... Żenada. Pomysłodawcy estetyczne wzorce czerpali pewnie z małomiasteczkowego obyczaju wiosennego malowania na biało wygryzionych krawężników. Brakuje jeszcze ogrodzenia z wkopanych do połowy zużytych opon.

Dobrze, że pomysłodawca nie namalował tam portretów własnej teściowej, bo raz, że natychmiast umieszczono by ten obiekt w rejestrze zabytków, a dwa, to na pewno teściowa natychmiast by z niego zrobiła zabytek, pozbawiając go męskich atrybutów.

kandydat na prezydenta lepiej niech się nie ubiera w golf i marynarkę, bo go pomylą z premierem Ukrainy

Szanowni Państwo!!!!!!! PSL dąży do przejęcia miasta z wielkim Hukiem. A jak Prezydentem Miasta zostanie kandydat PSL Wojciech Smoliński będzie tak wyglądał Ratusz \miasta \jeleniej Góry. Słyszałem że ARIMR założy siedzibę bydła w Ratuszu a w koło Ratusza będą biegać krowy

Nie głosuj na Frajerów jak to mówi Minister Sawicki z PSL

Z Ludowym Pozdrowieniem. Kabaret przedwyborczy PSL!!!!!!!!!!! HAHAHAH

MASAKRA, JAK TAKIM LUDZIOM MOŻNA ZAWIERZYC W WYBORACH SKORO ROBIĄ TAKIE RZECZY. POWINNI DOSTAC TAKA KARĘ ZA ZNISZCZENIE ELEWACJI ZABYTKOWEJ KAMIENICY ŻEBY ODECHCIAŁO IM SIE NAWET MYŚLEC O RÓWNIE g****CH RZECZACH

Niema to jak zamach na Miasto jeleniej góry z wielkim HUKIEM!!!!!!! Czyżby napadli nas separatyści poprzebierani w koniczynki???????????????

To trzeba mieć zajoba żeby takie graffiti odpierniczyć w centrum Miasta!!!!!

Psychiatra się kłania

Rolnik jesleśmy z tobą :-) Swoja drogą Smoliński z HUKIEM muszą odejść !!!Debilizm nie zna granic !Pozdrawiam

na chłopski rozum... jest ładnie

bandytyzm... demokracja po polsku, czyli anarchia.

Ale JAJA - kabaret - a jak wygra PIS to będziemy sie potykać o pomniki - ha ha a mieszkańcy pospiszą dekalarację sumienia.

Jakość estetyczna tego "muralu" adekwatna do jakości tej partii. A co na to SM i konserwator zabytków?

Budynek znajduje się na obszarze wpisanym do państwowego rejestru zabytków pod numerem A/5836 z dnia 6. 07. 2012 i wszelkie prace mające wpływ na kształt i wygląd budynków wymagają pozytywnej decyzji Konserwatora Zabytków.

Ciekawe, jakby zareagowały krowy, gdyby tak ozdobił własną oborę?

http

Jak Wojtuś wygra wybory na Prezydenta to konserwatorem zabytków w Jelenie górze zostanie tatuś Adaś i cała aleja Wojska Polskiego będzie w ten sposób zrewitalizowana.

Wygląda to o wiele gorzej niz na zdjęciach. Masakra jakaś! powinni natychmiast to usunąć i odmalować całą elewację budynku!

bardzo fajna reklama - przynajmniej nie muszę patrzeć na setki tych wstrętnych plakatów i bilbordów.

Tak wygląda rewitalizacja miasta Jeleniej Góry w wykonaniu pana "S... "
ale to nie jest rewitalizacja to jest wandalizm! Ciekawe, kiedy spłynie.

Wiadomo kto podszywa się pod moje imię. Jednak moim zdaniem to żadna reklama tylko wandalizm budynku. Jakość budynku i elewacji oraz jego zniszczenie świadczy o zleceniodawcy, czy pomysłodawcy zniszczenia elewacji. Jaka będzie elewacja w Jeleniej Górze jak zleceniodawca zostanie Prezydentem tego miasta?

Odczepcie się od koniczynek - inne kamienice są ładniejsze czy co? Dobrze, że pomalowali - szkoda tylko, że nie cały. Ja rozumiem, że jak jest ciąg odnowionych kamienic (na przykład jak kawałek Okrzei) to byłoby zniszczenie wizerunku, a tak- co Wam szkodzi - i tak trzeba będzie to odmalować! lepiej wygląda pomalowana po wiejsku niż pozaciekana i odrapana!

Żeby to jeszcze było po wiejsku to pół biedy...
Takiego badziewia na żadnej zapadłej wsi nie widziałem jak żyję...

Budynek przy Al. Wojska Polskiego 15 nie jest prywatnym folwarkiem pana
Smolińskiego, znajdują się w nim inne organizacje i stowarzyszenia o czym
informują wywieszone na budynku tablice. Budynek ma również swoje otoczenie
w którym żyją mieszkańcy miasta Jeleniej Góry. Zawsze trzeba mieć na uwadze dobro mieszkańców panie kandydacie.

Lepiej wyglądał odpadający całymi płatami tynk?Rzeczywiście był bardzo estetyczny :) "Wandale" zniszczyli wspaniale odrestaurowaną elewację.
Ciekawe,jakie to "dobro mieszkańców" zostało naruszone przez koniczynki?

Wszyscy prawie piszą, że budynek został oszpecony jak na niego patrzę to on ładny nie był a teraz przynajmniej się ożywił a "zielona czterolistna koniczynka" to symbol szczęścia a któż go nie pragnie.

Budynek był z odpadającym tynkiem i jest, wystarczy spojrzeć powyżej 150 cm i nic geniusz propagandy wyborczej nie zrobił. Dalej tynk się sypie na głowę, i to mu nic nie przeszkadza. Żałosna kampania wyborcze Pana W.S. warta tyle co i on sam.

[quote=ALE ZAISTNIAŁ WOJTUŚ]Budynek był z odpadającym tynkiem i jest, wystarczy spojrzeć powyżej 150 cm i nic geniusz propagandy wyborczej nie zrobił. Dalej tynk się sypie na głowę, i to mu nic nie przeszkadza. Żałosna kampania wyborcze Pana W.S. warta tyle co i on sam.[/quote]

Taaaa,powinien ustawić rusztowanie i zrobić remont elewacji w prezencie właścicielom,może jeszcze dach i instalacje elektryczne i wodociągowe? ;)

POGONIĆ WANDALA Z JELENIEJ GÓRY, NIECH BAZGROŁY UPRAWIA WE WROCŁAWIU LUB ŻMIGRODZIE. JAKI UPIĘKSZYŁ WOJTUŚ JELENIĄ GÓRĘ, TYLKO TAKICH ZMIAN NAM TRZEBA. WTEDY TYLKO ZAORAĆ JELENIĄ DZIURĘ.

Ojciec Wojciecha Smolińskiego (kandydata z Wrocławia na Prezydenta Jeleniej Góry) rozpoczął rewitalizację miasta Jeleniej Góry przy Alei Wojska Polskiego 15. Warto zobaczyć jaki pomysł i fachowość wykonania ma Smoliński na Jelenią Górę. Już konserwator zabytków nawet wziął się za ocenę dzieła. Jeśli chcecie, żeby Jelenia Góra wyglądała jak elewacja wyremontowana na Alei Wojska Polskiego 15, to głosujcie na zleceniodawcę Pana Smolińskiego PSL.

Masakrycznie to wygląda!

popatrzcie jak wygląda WP i to jest żałosne i nikt nie przejmuje się że na wielu nieruchomościach są grafitti

Ktoś kiedyś powiedział, że w Polsce nie jest potrzebna wojna, wystarczy oddać władzę Polakom i sami się wytłuką. PSL jeleniogórski właśnie dokonał samounicestwienia.

Teraz rozumiem, dlaczego Pan Roman Kuty zrezygnował z PSL. Sama też nie chciałaby mieć nic wspólnego z tym towarzystwem - bo to chyba chore i nieobliczalne?

no to zrobił sobie kampanię...... dałeś d....y facet

Proponuję pierwsze piętro pomalować na różowo i dorobić drewniane okiennice z wyciętymi serduszkami. Jak w sraczu na wsi.

Co ten Prezydent Wojciech S. znowu zmalował? Co za talent, za co się nie weźmie to spieprzy.

NIKT WIĘKSZEJ KRZYWDY NIE ZROBIŁ MIESZKAŃCOM JELENIEJ GÓRY, JAK PAN SMOLIŃSKI. TERAZ CAŁA JELENIA GÓRA MUSI SIĘ WSTYDZIĆ ZA GOŚCIA Z WROCŁAWIA, KTÓRY OSZPECIŁ ELEWACJĘ BUDYNKU W JELENIEJ GÓRZE. POMYŚLCIE CO NAS CZEKA POD JEGO RZĄDAMI? NIE GŁOSUJĘ NA WOJCIECHA S. NIGDY!!!

O ja pier...le !!!!!

Sprawce nalezy potraktowac tak jak traktuje sie kazdego kapturka z puszka farby. Widze, ze zaczyna sie matactwo.

Panie Bustowski nie mam juz sił czytać beznadziejnych Pana komentarzy ! Jest pan oszustem który dostał prawomocny wyorok za lapówki. Jak ma pan czelnośc tak oczerniać ludzi i pisać bajki , najpierw trzeba zacząc od oceny siebie. Nie wiem jak tacy ludzie mogą sie obudzić rano i spojrzeć w lustro. Ten jad jaki Pan wylewa jest smieszny. I Pan się uważa za rolnika ??? To co Pan nawyprawiał , chciał nawułudzać jest żałosne. Ale tak jest jak Pana niecne uczynki wyszły na jaw, teraz wszyscy są źli ale niestety Przebalowało się pieniądze to trzeba je oddac. Pozdrawiam

Panie Bustowski nie mam juz sił czytać beznadziejnych Pana komentarzy ! Jest pan oszustem który dostał prawomocny wyorok za lapówki. Jak ma pan czelnośc tak oczerniać ludzi i pisać bajki , najpierw trzeba zacząc od oceny siebie. Nie wiem jak tacy ludzie mogą sie obudzić rano i spojrzeć w lustro. Ten jad jaki Pan wylewa jest smieszny. I Pan się uważa za rolnika ??? To co Pan nawyprawiał , chciał nawułudzać jest żałosne. Ale tak jest jak Pana niecne uczynki wyszły na jaw, teraz wszyscy są źli ale niestety Przebalowało się pieniądze to trzeba je oddac. Pozdrawiam

Niech Janas przemaluje na liście gandzi i będzie ok

Ja baluje za swoje a nie za kasę z ARIMR!!!!!! Lub innych źródeł niewiadomego pochodzenia. Dawno już pisali że kampanie PSL robi w niektórych przypadkach z kasy publicznej jak spoty telewizyjne!!!

Prawda Was kole w Oczy że Wam się prawdę mówi!!!!!

Co do wyroku to masz kiepskie informacje Rolniku!!!! Ja łapówek nie dałem nikomu i nie wziąłem a ludzie z PSL chcieli je ode mnie za spokój i możliwość funkcjonowania!!!!! Taka jest dewiza niektórych ludzi w PSL. Długo pracowaliście na swoje ale Wam to dopiero majątki pozabierają!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zresztą Pan Senior Smoliński stwierdził do mnie pod ARIMR że moje problemy można rozwiązać!! Gdybym tylko wstąpił do PSL i sprawę uciszył.

To skandal

Z ludowym Pozdrowieniem Rolniku ale ja nie głosuje na Frajerów jak mówi Wasz Minister Rolnictwa.
Ja frajerem nie jestem i z Wami nie chce mieć nic wspólnego

TAKICH FRAJERÓW TO JESZCZE ŚWIAT NIE WIDZIAŁ? HA, HA, HA!!!

CAŁA JELENIA GÓRA NIE GŁOSUJE NA KOLESI Z PSL, CO ROZDAJĄ JABŁKA OD FRAJERÓW I MALUJĄ JELENIĄ GÓRĘ W KONICZYNKI.

A ta ściana od strony NETTO .chodzi o Parking. Ten budynek jest Fundacji przy PSL. Jak tak będą brali się do roboty to RATUNKU przed PSL-em. Na pewno dostali kasę za utracone mieszkania ? i co i nic się nie dzieje. Mogli by zarabiać na reklamach z tej pięknej ściany. Widać ,że nie ma komu w PSL się tym zająć !!

Kompromitacja PSL w Jeleniej Górze i na konwencji w Szklarskiej Porębie?

"mural" na poziomie sklepiku wiejskiego w najgorszej wsi

zamalowano bezmyślnie skrzynkę energetyczną, czy to nie jest co najmniej wykroczenie, ciekawe co na to TAURON