To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Koncertowa inauguracja sezonu

Koncertowa inauguracja sezonu

Filharmonia Dolnośląska zaprasza na koncertową inaugurację 49. Sezonu Artystycznego 2012/2013.Już w najbliższy piątek 21 września o godz. 19.00 jeleniogórska orkiestra symfoniczna zagra we własnej sali pierwszy po wakacyjnej przerwie koncert pod batutą   nowego, pierwszego dyrygenta Filharmonii Dolnośląskiej.

Funkcję tę powierzono doskonale znanemu naszym melomanom Tomaszowi Bugajowi. Ceniony dyrygent, kierownik Katedry Dyrygentury Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie wymieniany jest w gronie czołowych przedstawicieli powojennej generacji dyrygentów polskich. Tomasz Bugaj ponownie wraca na stanowisko szefa artystycznego orkiestry FD. Blisko 20 lat temu pełnił już bowiem obowiązki I Dyrygenta jeleniogórskiej filharmonii. Później kierował wieloma znakomitymi polskimi instytucjami muzycznymi. Nie porzucił przy tym współpracy z naszą orkiestrą, z którą wielokrotnie koncertował na przestrzeni ostatnich dwóch dekad.      
Da dobry początek rozpoczynającego się sezonu przygotowuje szalenie atrakcyjnie zapowiadający się koncert z mocnym programem.  Podczas uroczystego wieczoru inauguracyjnego zabrzmi I Koncert fortepianowy Des-dur op. 10 Sergiusza Prokofiewa, Fantazja polska op. 13 Fryderyka Chopina oraz IV Symfonia G-dur Gustava Mahlera.  
Jako soliści wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną FD wystąpi jeden z najwybitniejszych polskich pianistów Janusz Olejniczak. Jego dorobek artystyczny jest ogromny. W 1970 roku był najmłodszym uczestnikiem Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie i został jednym z jego laureatów. Janusza Olejniczak nieprzerwanie koncertuje na całym świecie. Znany jest jako wybitny interpretator dzieł Chopina. Grał w najbardziej prestiżowych salach z  wieloma znakomitymi zespołami orkiestrowymi. Jest też świetnym kameralistą i pedagogiem oraz wziętym jurorem konkursów pianistycznych. W dorobku ma mnóstwo nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Zasłynął też nagraniem ścieżek dźwiękowych do wielu obrazów kinowych, w tym do filmów „Chopin, pragnienie miłości” w reż. J. Antczaka oraz „Pianista” w reż. R. Polańskiego. Zdaniem krytyków muzycznych obecnie jest życiowej formie. Jego koncerty nieustannie zachwycają publiczność.
Tego samego wieczoru w roli solistki wystąpi również jeleniogórska śpiewaczka Anna Patrys.