To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Karkonoska kąpiel leśna z Grażyną Dobroń

Ogród Japoński Siruwia w Przesiece do wyjątkowe miejsce w krajobrazie Karkonoszy

Ogród Japoński SIRUWIA w Przesiece zaprasza w niedzielę, 5 sierpnia, na zmysłową kąpiel leśną pod okiem znanej dziennikarki radiowej Trójki i propagatorki zdrowego stylu życia Grażyny Dobroń. Niezwykłe, terapeutyczne spotkanie z przyrodą, zakorzenione w kulturze Japonii, trwać będzie od godz 16.00 do 18.00. 

- Kąpiele leśne to znakomity sposób na niezbędny dla zdrowia relaks i przywracający równowagę powrót do zmysłów – wyjaśnia Grażyna Dobroń. - Dziś nawet na wakacje często wyjeżdża się z laptopem, który cały czas wiąże nas z pracą, od której nie potrafimy się uwolnić. Zmęczeni, zestresowani, zniewoleni natrętnymi myślami, nie potrafimy pozbyć się złych nawyków mających zły wpływ na nasze zdrowie. Nieustanny zgiełk w głowie wpływa na budowany przez lata życiowych doświadczeń układ tożsamości człowieka, w którym się zamykamy, blokuje swobodny przepływ myśli, życiowej energii, generuje ograniczenia wynikające z braku połączenia między ciałem i umysłem. Kąpiele leśne pomagają uwolnić się od świata, jaki budujemy sobie w głowie, oderwać od natrętnych myśli i pokonać własne ograniczenia, złagodzić stres, włączyć tryb refleksyjny oraz przywrócić połączenia między ciałem i umysłem poprzez bliski, bezpośredni, terapeutyczny kontakt z naturą. Ogród japoński jest znakomitym miejscem by się tego nauczyć, ponieważ to właśnie Japończycy opanowali tę sztukę do perfekcji, a od 1989 roku mają narodowy program kąpieli leśnych wpisany w ich system ochrony zdrowia i filozofię życia! W Japonii jest 66 certyfikowanych obszarów leśnych, w których dwugodzinny pobyt, przy odpowiednim zaangażowaniu oczywiście, pozwala właśnie pokonać napięcie ciała, otworzyć się, zrelaksować, odstresować i odzyskać wewnętrzną równowagę.

Grażyna Dobroń wyjaśnia, że istotą terapeutycznego kontaktu z naturą jest przeniesienie uwagi na elementy przyrody - drzewo, liść, kamień, szum strumyka, wiatr. Chodzi o to, by prawdziwie zanurzyć się w przyrodzie, poczuć z nią kontakt, dostroić się do otoczenia i w ten sposób dostroić się do siebie, uwolnić nasz układ tożsamości, poszerzyć świadomość, rozluźnić się i dzięki temu zdrowieć.

Dwugodzinna kąpiel leśna w Ogrodzie Siruwia ma pozwolić jej uczestnikom na uwolnienie się od toksycznych myśli, autentyczny relaks, złagodzenie stresu, obniżenie wewnętrznego napięcia i odzyskanie kontaktu z własnym ciałem. Ma być także instrukcją, jak zażywać kąpieli w naturze we własnym ogrodzie, lesie, czy parku.

Jak przygotować się do tego niezwykłego spotkania? Wystarczy luźny strój, wygodne do zdjęcia buty i gotowość do otwarcia się na niezwykłe doznania.

Uwaga! Na kąpiel leśną w Siruwii obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne. Zapraszamy!

Więcej na ten temat w aktualnym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 31 lipca 2018 r.

Ogród Japoński SIRUWIA w Przesiece, ul. Brzozowe Wzgórze 8B, www.siruwia.pl, tel.+48 509 789 426