To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Fort BS i goście zagrają w JCK

Fort BS i goście zagrają w JCK

Legenda polskiej sceny punkrockowej, pochodzący z Jeleniej Góry zespół Fort BS wystąpi w najbliższą sobotę (14 marca) z nietypowym, akustycznym programem. Koncert odbędzie się w Jeleniogórskim Centrum Kultury. Gościnnie wystąpią także: Paihivo i Tiriba.

Grupa Fort BS powstała w 1983 roku w Jeleniej Górze. W 1984 roku po kilku lokalnych koncertach - prowadzony przez charyzmatycznego wokalistę Cichego zespół zadebiutował na Festiwalu w Jarocinie. Inspirował się wtedy jeszcze klasykami gatunku punk. Ich utwór „Rozhulantyna” trafił na składankową płytę „Jeszcze młodsza generacja”, prezentującą czołowych „nowofalowych” artystów tego gatunku w tamtym czasie.
Po kilku latach przerwy w działalności, Fort BS powrócił na scenę w 1992 roku i wydał kasetę „Punk'N'Roll” a rok później koncertowy materiał „Tutaj jest wszystko inaczej”. W 1994 roku Fort BS wydał trzecią kasetę „Hooligans” i kolejny raz zagrał w Jarocinie. Po kolejnej przerwie, spowodowanej m.in wyjazdem Tomka „Cichego” Cichockiego do Anglii, zespół ponownie zaczął grać. W 2006 roku został zaproszony do udziału w nowej edycji jarocińskiego festiwalu. Ich występ spotkał się wówczas z bardzo dobrym przyjęciem publiczności. Wkrótce później Fort BS zagrał krótką trasę po Polsce południowo-zachodniej (m.in z grupą Farben Lehre).
Rok 2015 zespół FORT BS zaczyna od promocji nowej płyty i to płyty akustycznej o której sami muzycy mówią tak: w konsekwencji wydanej, długo nieoczekiwanej, winylowej płyty z archaicznymi już wersjami demo nie wypadało nie ukończyć raz zaczętej pracy... Tak więc wracamy z zupełnie innym, nowym brzmieniem. Zauważyliśmy, że nasze numery zagrane dzisiaj mają swoją wymowę i odbicie w życiu współczesnym. Zagrane po latach, przy użyciu innych elektronarzędzi, żyją znowu i słychać to nieźle. Na ukończeniu mamy materiał na płytę, na której znajdą się rzeczy przywołane z mrocznej niepamięci peerelu do życia wiecznego. Mamy nadzieję, że tym razem te dźwięki zostaną z Wami na zawsze. Pozdrawiamy wszystkich starych znajomych z tamtego świata i serdecznie witamy wszystkich nowych!

 

Aktualnie w Forcie grają:
Tomasz „Cichy Tom” Cichocki – wokal
Sławek „Mozes” Mozolewski - wokal, bas
Mariusz „Maniek” Raźny - rytm, bębny afrykańskie
Ivo Hajdam – gitara
Ryszard „Ryś” Jaworski – gitara

 

W sobotni wieczór zagrają także Paihivo i Tiriba. Koncert odbędzie się w Sali Widowiskowej JCK przy ul. Bankowej 28/30. Początek o godz. 19. Bilety (30 zł) do nabycia w kasie JCK przy ul. Bankowej 28/30 oraz na www.bilety.jck.pl. Kasa czynna od wtorku do piątku w godzinach 13.00 - 18.00 oraz na 2 godziny przed koncertem.