To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Festiwal Muzyki Teatralnej – przed finałem

Festiwal Muzyki Teatralnej – przed finałem

Zapis video wybranych fragmentów spektakli Teatru Cinema oraz minimalistyczna, improwizowana muzyka elektroniczna Andrzeja Kopera, wzbogacona  odgłosami maszyn i miasta, wypełniły wieczór czwarty Festiwalu Muzyki Teatralnej, zatytułowany „Chór przechodniów”. 

- Słowo choreografia pochodzi  od ruchu  chóru w teatrze antycznym. Teatr Cinema, powołując się na ten ruch chóru, opracował choreograficzny zapis do muzyki Andrzeja Kopera – mówił o inspiracjach do „Chóru przechodniów” Zbigniew Szumski, twórca i reżyser Teatru Cinema.   

W sobieszowskim „Muflonie” muzyka na żywo (muzyka elektroniczna plus kontrabas) towarzyszyła  projekcji filmu opracowanego przez Teatr Cinema specjalnie na ten wieczór. Większość scen zarejestrowano w czerwcu tego roku podczas prezentacji Teatru Cinema w Austrii.
Festiwal Muzyki Teatralnej zbliża się do finału. Motywem przewodnim tegorocznej - dziewiątej - edycji był... chór: od  chóru śpiewającego o Gilgameszu poszukującego nieśmiertelności, przez  chór przekrzykujący się teoretyków w traktacie o „Sztuce hałasu”, po „Chór przechodniów” Teatru Cinema.  
- Poprzednio prezentowaliśmy muzykę w teatrze, przyszedł czas na chór. Choć sporo było tym razem również muzyki improwizowanej – zauważył Zbigniew Szumski.
Rozpoczynając festiwal, Zbigniew Szumski zadał publiczności pytanie: „według jakiego mitu żyję?”
- To indywidualne pytania i indywidualne odpowiedzi. Pytanie, według jakiego mitu żyję, jest wciąż otwarte – mówił twórca Teatru Cinema tuż po projekcji „Chóru przechodniów” - Podczas festiwalu przedstawiliśmy różne propozycje mitów, z różnych okresów dziejów.  Staraliśmy się prześledzić mity od starożytności  po mit maszyny  przełomu wieku dziewiętnastego, dwudziestego.  
W październiku, w ramach Festiwalu Muzyki Teatralnej, zaplanowano jeszcze dwa wydarzenia: 6 października o godz. 19 w kościele św. Antoniego w Piechowicach chór męski i dziecięcy - Polskie Canti Firmi - zaśpiewa renesansowe pieśni,  a 7 października o godz. 19 w sobieszowskim "Muflonie" Teatr Cinema zaprezentuje "Kabaret Olbrzymów".
- Wieczór z chórem w kościele w Piechowicach będzie ku pokrzepieniu serc, z muzyką dawną, łagodzącą naszą nieumiejetność odpowiedzi na pytanie, według jakiego mitu żyję – zaprasza na finał Festiwalu Muzyki Teatralnej Zbigniew Szumski.