To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Festiwal Fotografii Górskiej

Laureat Grand Prix tegorocznego konkursu - Piotr Grochala

Trwa XVII Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze. Tegoroczna edycja jednej z najsłynniejszych jeleniogórskich imprez  kulturalnych i jednocześnie prestiżowe wydarzenie środowiskowe   współdecydujące o fotograficznej marce Jeleniej Góry zyskała rozmiar rozbudowanego Festiwalu Fotografii Górskiej.

Tradycyjny konkurs będący fundamentem biennale wzbogacony został dodatkowym programem dwóch międzynarodowych projektów fotograficznych realizowanych w tym samym czasie przez Jeleniogórskie Centrum Kultury. Na festiwal złożyło się więc aż sześć odrębnych wystaw tematycznych, które przez miesiąc prezentowane będą równolegle w kilku miejscach Jeleniej Góry.    
Zasadnicze wydarzenia biennale rozgrywały się w ubiegłym tygodniu. W piątek miały miejsce wernisaże wszystkich festiwalowych wystaw.   Największa uroczystość odbyła się Muzeum Karkonoskim, gdzie oglądać można główna wystawę pokonkursową oraz powarsztatową wystawę „Karkonosze 2012”. Tutaj też rozdano nagrody laureatom konkursu, który cieszył się rekordowym zainteresowaniem. Jurorzy do ocenienia mieli aż 720 prac 90 autorów. Na pokonkursową wystawę zakwalifikowano 215 prac, 85 fotografów.
Zdaniem jurorów tegoroczny konkurs stał wyrównanym, wysokim poziomie. Dlatego też wyjątkowo trudny był podział nagród. Werdykt, jak zwykle był dyskusyjny, co wyraźnie podkreślało wielu gości  oglądających prezentowane prace. Bezdyskusyjny jest przy tym fakt, że na konkurs nadesłano wiele świetnych prac fotografów    spoglądających na góry okiem kamery. Najlepszym tego dowodem jest  bogata i różnorodna wystawa, z wieloma znakomitymi akcentami, nie tylko w części prezentującej prace laureatów. Wyraźnie przy tym czuć tendencję powrotu do klasycznej górskiej fotografii krajobrazowej.    
Wystawa powarsztatowa to zbiór prac wybranych autorów z Polski i Czech zaproszonych do fotografowania polsko-czeskich Karkonoszy.     
Warto zajrzeć też do Galerii „Pod Brązowym Jeleniem” JCK przy ul. 1 Maja gdzie prezentowane są Karkonosze po czesku, czyli  interesujący zestaw czeskich artystów zgromadzonych w środowisku twórczym Trutnova. W Galerii Korytarz JCK przy ul. Bankowej oglądać można natomiast indywidualną wystawę znanego czeskiego fotografa Jiriego Havla także w całości poświęconą Karkonoszom.
Obie wystawy godne są uwagi choćby dlatego, że ilustrują nieco inną sposób fotograficznego patrzenia na Karkonosze niż reprezentowany przez naszych rodzimych twórców. Wystawa w Korytarzu jest jednocześnie lekcją historii fotografii. Jiri Havel, który obecny był na wernisażu, zapracował już na miano klasyka fotografii Karkonoskiej. A poza tym ta ekspozycja jest najlepszą z wystaw składających się na biennale.  
Całości dopełniają  wystawa „Schroniska karkonoskie” złożona ze starych pocztówek pochodzących ze zbiorów Jaroslava Drtiny i Muzeum w Trutnovie pokazywana w Książnicy Karkonoskiej oraz zestaw wybranych prac laureatów Grand Prix z dotychczasowych edycji Biennale Fotografii Górskiej organizowanych w latach 1980 – 2010 eksponowany w holu jeleniogórskiego ratusza.
Więcej na ten temat w „Nowinach Jeleniogórskich”.

biennale (1).JPG
biennale (2).JPG
biennale (3).JPG
biennale (4).JPG
biennale (5).JPG
biennale (6).JPG
biennale (7).JPG
biennale (8).JPG
biennale (9).JPG
biennale (10).JPG
biennale (11).JPG
biennale (12).JPG
biennale (13).JPG
biennale (14).JPG
biennale (15).JPG
biennale (16).JPG
biennale (17).JPG
biennale (18).JPG
biennale (19).JPG
biennale (20).JPG
biennale (21).JPG
biennale (22).JPG
biennale (23).JPG
biennale (24).JPG
biennale (25).JPG