To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Dla mięsożerców i łasuchów

Dla mięsożerców i łasuchów

W cieplickiej restauracji Hotelu Polonia stołują się kuracjusze i turyści, którzy odwiedzają uzdrowisko. Dla tych, którzy do wód przyjeżdżają się leczyć, Dariusz Skupin (na zdjęciu) gotuje dania typowo polskie lub lekkostrawne. Natomiast w restauracyjnej karcie dań proponuje kuchnię polską z... innowacjami.

 Stąd zupa borowikowa po polsku, żur na białej kiełbasie, golonka duszona w piwie i warzywach albo udko kurczaka faszerowane... boczkiem i porem. Oprócz ryb grillowanych lub pieczonych („w tym gustują turyści niemieccy”) i najchętniej zjadanego przez Polaków schaboszczaka z zasmażaną kapustą, hitem restauracji jest...

PIERŚ INDYKA zapiekana z mozzarellą i suszonymi pomidorami, podawana z blanszowanymi brokułami w sosie maślano-ziołowym (przepis na 1 porcję)
Produkty: 2 kawałki piersi z indyka (około 150g), ser mozzarella (pół kulki), 3-4 paski suszonych pomidorów z zalewy, zioła i oliwa do marynaty.

Przygotowujemy mieszankę ziół (np. sól, pieprz, curry, przyprawa do kurczaka, ulubione zioła) i oprószamy nimi mięso z indyka, zalewamy oliwą z oliwy, zostawiamy na 2-3 godziny. Mięso wyjmujemy z marynaty, obsmażamy na patelni z obu stron na rumiano. Na jednym kawałku mięsa układamy obok siebie (w paskach) ser mozzarella, pomidory, ser. Przykrywamy drugim kawałkiem mięsa, na wierzch nakładamy jeszcze ser i suszone pomidory. Zapiekamy około 6 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 200 stopni. Do tego świetnie pasują ziemniaczki zapiekane i warzywa z wody.

Przebojem tego kulinarnego miejsca jest ciasto, które „od zawsze” w domu piekła mama Dariusza Skupina. Specjałem mamy zajadał się personel restauracji i hotelu, aż sernik Danusi (od imienia mamy pana Darka) umieszczono w karcie dań.

SERNIK Danusi
Ciasto: pół kostki margaryny, trzy czwarte szklanki cukru, garść wiórek kokosowych oraz 1,5 szklanki mąki i 1 łyżeczkę proszku do pieczenia mieszamy i wyrabiamy jak kruszonkę. Można dodać 2 łyżki kakao naturalnego.

Masa serowa: 8 żółtek ucieramy z 1 szklanką cukru, 1 kg sera (z wiaderka - nie trzeba mielić) i 1,5 opakowania budyniu waniliowego lub śmietankowego. Na koniec dodajemy ubitą pianę z białek, delikatnie mieszamy.

Blachę smarujemy tłuszczem, posypujemy bułką tartą lub mąką i wsypujemy trzy czwarte ciasta-kruszonki (nie ugniatamy ciasta!). Następnie wlewamy masę serową i posypujemy resztą kruszonki. Sernik Danusi pieczemy 40-50 minut w temperaturze 180 stopni (sernik najpierw rośnie, później nieco opada - ale w smaku doskonały).

Nowiny Jeleniogórskie nr 36/09.

Komentarze (1)

Sernik jest smaczny, polecam gorąco:)Ale....jest w przepisie mała nieścisłość...mam na myśli wiórki kokosowe- garść , garści nie jest równa.Zapewne im więcej tym lepiej.Raz jeszcze polecam ten smakowity sernik