To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Czas młodych wirtuozów

W konkursie wystartuje tylko jeden jeleniogórzanin – Aureliusz Miszczyk

Rusza VI Międzynarodowy Konkurs Chopinowski dla Dzieci w Jeleniej Górze. O prestiżowe nagrody walczyć będą utalentowani pianiści z Polski, Rosji i Chin.

To ważne i bardzo ciekawe wydarzenie muzyczne promujące młodych, wielce utalentowanych pianistów, cieszące się ogromnym zainteresowaniem nie tylko w środowisku muzycznym, będące jednocześnie nie lada gratką dla melomanów. Szósta edycja prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Dzieci, organizowanego przez Filharmonię Dolnośląską w Jeleniej Górze, trwać będzie od 14 do 21 listopada. Współorganizatorami wydarzenia są Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie i jeleniogórska Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki.

Jeleniogórski konkurs odbywa się co trzy lata. O jego renomie decyduje wyśrubowany poziom rywalizacji, będący wypadkową bardzo trudnego programu, jaki opanować muszą uczestnicy, oraz umiejętności niezbędnych do jego wykonania. Nietuzinkowa wartość wydarzenia i konkursowych nagród bierze się też z unikalnej formuły organizacyjnej. Konkurs, rozgrywany w dwóch kategoriach wiekowych (do lat 12 i do lat 15), podzielony jest na trzy etapy. Podczas każdego z nich uczestnicy prezentują się podczas przesłuchań otwartych dla publiczności. W dwóch pierwszych występują solo. W trzecim, unikatowym etapie finałowym startujący w obu kategoriach muszą wykonać część koncertu fortepianowego wspólnie z orkiestrą symfoniczną! Dla wielu dzieci, zmierzających dopiero w stronę progu kariery artystycznej, to zazwyczaj pierwszy w życiu, wspólny występ z zawodowym zespołem orkiestrowym. Takiemu wyzwaniu podołać są w stanie tylko najlepsi, znakomicie przygotowani i zdolni do osiągnięcia najwyższego poziomu koncentracji, pozwalającego na udany występ przed publicznością. Obserwatorzy konkursu zgodnie podkreślają, że słuchając popisów uczestników konkursu, zazwyczaj trudno uwierzyć, że tak fantastycznie grają dzieci.

Do tegorocznej walki o konkursowe trofea zgłoszonych zostało sześciu uczestników w kategorii A i ośmiu w starszej grupie wiekowej, czyli w kategorii B. W gronie startujących są reprezentanci kilku regionów Polski oraz młodzi pianiści z Rosji i Chin. Wśród konkursowiczów, jest tylko jeden reprezentant naszego regionu – niespełna 14-letni jeleniogórzanin Aureliusz Miszczyk, który był jednym z laureatów poprzedniej edycji konkursu, w młodszej grupie wiekowej.

Popisy młodych wirtuozów fortepianu oceniać będzie znakomite, międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Kazimieraz Gierżoda - wybitnego pianisty i pedagoga, wieloletniego rektora warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, a obecnie Prezesa Zarządu Towarzystwa im. F. Chopina, który od 9 lat jest dyrektorem artystycznym jeleniogórskiego konkursu.

Zasadnicza, konkursowa część wydarzenia rozpocznie się 15 listopada i potrwa blisko tydzień. Jej wyniki ogłoszone zostaną 20 listopada późnym wieczorem. Zanim jednak na estradzie pojawią się młodzi pianiści, walczący o prestiżowe nagrody, melomanów czekają dwa bardzo atrakcyjne koncerty towarzyszące konkursowej rywalizacji.

W czwartek, 13 listopada, o godz. godz. 19.00, w sali Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze – Cieplicach mistrzowski recital fortepianowy zagra jeden z najsłynniejszych polskich pianistów – Piotr Paleczny. Ten wieczór muzyczny w całości wypełni muzyka Fryderyka Chopina: Fantazja f-moll op. 49, Nokturn fis-moll op. 48 nr 2, Scherzo h-moll op. 20, Preludium h-moll op. 28 nr 6, Scherzo b-moll op. 31, Preludium Des-dur op. 28 nr 15, Scherzo cis-moll op. 39.

Dzień później, w piątek, 14 listopada, o godz. 19.00, już w sali koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej, Piotr Paleczny wspólnie z jeleniogórską orkiestrą symfoniczną pod batutą Tomasza Bugaja wykona II Koncert c-moll op. 18 Sergiusza Rachmaninowa. Podczas tego samego, piątkowego koncertu, uroczyście inaugurującego konkurs, przy fortepianie zasiądzie również laureat I nagrody poprzedniej edycji jeleniogórskiego konkursu w kategorii B, 16-letni Piotr Pawlak, który wspólnie z naszymi filharmonikami zagra Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. W programie wieczoru ponadto Uwertura do opery Monbar, czyli Flibustierowie op. 30 Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego.

Przesłuchania konkursowe I etapu kategorii A i B w sobotę, 15 listopada, w godz. 9.30 – 11.00 i 14.00 – 16.40. Przesłuchania konkursowe II etapu kategorii A i B w poniedziałek, 17 listopada, w godz. 9.30 – 11.30 oraz 15.30 – 18.30. Przesłuchania konkursowe III etapu kategorii A i B z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Mieczysława Gawrońskiego, w czwartek, 20 listopada, od godz. 18.00. Uroczystość wręczenia nagród i koncert laureatów konkursu, w piątek, 21 listopada, o godz. 18.00. Wszystkie konkursowe wydarzenia w sali koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej prowadzić będzie Elżbieta M. Terlega.

Uwaga! Dla czytelników NJ mamy dwa dwuosobowe zaproszenia na recital fortepianowy Piotra Palecznego w cieplickim Zdrojowym Teatrze Animacji oraz po trzy dwuosobowe zaproszenia na koncert inauguracyjny, przesłuchania konkursowe III etapu z udziałem jeleniogórskiej orkiestry oraz koncert laureatów tegorocznego Konkursu Chopinowskiego w jeleniogórskiej filharmonii. Rozdamy je osobom, które najszybciej zatelefonują na redakcyjny numer 757524781 w najbliższy poniedziałek, 10 listopada, po godz. 13.00. Jedynym warunkiem odbioru zaproszenia jest posiadanie egzemplarza „Nowin Jeleniogórskich” z zapowiedzią konkursowych wydarzeń muzycznych Filharmonii Dolnośląskiej. Zapraszamy!

 

Komentarze (7)

Ten Chińczyk to wyćwiczona @.

Ty Aurel nie prdl tylko ćwicz!

Niestety nastąpiła dobra zmiana ,konkurs na dyrektora wygrał niejaki Janczak ,pół amator tenor i ten najważniejszy konkurs chopinowski dla dzieci NIE ODBĘDZIE SIĘ.Ale pisowskie gówno!

ja mam samych geniuszy i swietnych uczniow ,tylko sama nie potrafie grac i wszyscy ode mnie spierdalaja.

piotr bezjajeczny i jego kochanica z umfc to nie sa artyscie tylko rzemieslnicy.piter gdyby nie dostawal hajsu z ministerstwa i nie zasiadfal w jury chopinowskiego to bylby nikim.Kazdy to wie,ze z niego zaden artysta.

Nauczyciele ze wsi,mający o sobie mniemanie Master of Marta Argerich plus Aurel równa się wielka klapa

Na zdjęciu mistrz AUREL,ktorego już nie ma-zaginął w akcji!!!buahahahha