To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Grają imponująco

Pierwszy etap konkursu sukcesem zakończył m.in. Xiaozhen Yu z Chin.

Dziesięciu uczestników zakwalifikowali jurorzy do drugiego etapu VI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Dzieci trwającego w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. O udział w finałowym - trzecim etapie rywalizacji walczyć będzie w poniedziałek po pięciu młodych pianistów w każdej z dwóch konkursowych kategorii wiekowych (do lat 12 i do lat 15). W II etapie zagra m.in. jedyny reprezentant naszego regionu – jeleniogórzanin Aureliusz Miszczyk.

W ocenie przewodniczącego jury prof. Kazimierza Gierżoda uczestnicy konkursu już na starcie zaprezentowali się imponująco. Ich dalsza rywalizacja zapowiada się więc szalenie interesująco.
- Podczas pierwszego etapu wydarzyło się wiele. Ten etap jest bardzo ważny, ponieważ każdy z kandydatów przedstawia się w nim jako osoba grająca, przygotowana pod względem manualnym i jako osoba odczuwająca muzykę w ogóle, a w szczególności muzykę Fryderyka Chopina – wyjaśnia przewodniczący jury. - Dzieci w młodszej grupie spisały się dzielnie, były bardzo dobrze przygotowane. Pokazały, że nie mają problemów z tremą, z wychodzeniem na estradę. Kryje się za tym ogromna praca dzieci i ich nauczycieli. Jeśli chodzi o sprawę wyrazu artystycznego, tu rysują się już jednostki rokujące lepiej i mniej ciekawe, ale wszystkim chcemy dać szansę. W starszej grupie jest już znacznie większa odpowiedzialność, bo tu jest znacznie trudniejszy program, i tu już wyraźnie rysuje się, kto ma predyspozycje do interpretacji muzyki Fryderyka Chopina, a kto ich nie ma. Podkreślić należy, że i w tej grupie wszyscy byli przygotowani bardzo dobrze, nie było problemów z opanowanie materiału. U tych, których jurorzy dopuścili do kolejnego etapu zdecydowanie rysowała się perspektywa wyrazu, odczuwania muzyki. Jeśli ktoś gra przyzwoicie, ale bardzo niedojrzale, to szans na dalszy udział w konkursie nie ma. Od kogoś, kto ma lat 14 oczekujemy już pewnej dojrzałości – podkreśla Kazimierz Gierżod przypominając, że jeleniogórski konkurs chopinowski dla dzieci jest zawsze na wysokim poziomie. Skala trudności programowej jest na tak wyśrubowanym poziomie, że w tej rywalizacji nie ma miejsca dla słabszych, przypadkowych uczestników. Dowodem tego może być fakt, że po pierwszym etapie z walki o nagrody odpadała tylko dwójka uczestników.

- W porównaniu do poprzednich konkursów średnia poziomu wyraźnie się podnosi. To są imponujące wykonania. Nie ma takich sytuacji, że ktoś ledwie dźwiga program. Ale mu szukamy jeszcze tego wnętrza, błysku. Po pierwszych przesłuchaniach przedwcześnie jeszcze na dalej idące oceny. W kolejnym etapie dajemy szansę pokazania się szerszym repertuarze sporej grupie młodszych i starszych uczestników. Przed finałem będziemy mogli z większą precyzją powiedzieć o tych, których dopuścimy do trzeciego etapu, w którym uczestnicy wystąpią z orkiestrą – dodaje przewodniczący jury.

Otwarte dla publiczności przesłuchania II etapu konkursu trwać będą w jeleniogórskiej filharmonii w poniedziałek, 17 listopada, od godz. 9.30. Tego samego dnia wieczorem ogłoszone zostaną ich wyniki. Ostatni, III etap koncertowej rywalizacji, w którym finaliści grać będą z Orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej, w czwartek, 20 listopada, o godz. 18.00. Ceremonia wręczenia nagród i koncert laureatów konkursu w piątek, 21 listopada, o godz. 18.00.

Uwaga! Dla naszych czytelników mamy trzy dwuosobowe zaproszenia na piątkowy koncert laureatów konkursu w jeleniogórskiej filharmonii. Rozdamy je osobom, które najszybciej zatelefonują na redakcyjny numer 757524781 w czwartek, 20 listopada, po godz. 14.00. Jedynym warunkiem odbioru zaproszenia jest posiadanie aktualnego wydania „Nowin Jeleniogórskich” z zapowiedzią tego muzycznego wydarzenia.
 

Komentarze (4)

Bez wątpienia najtrudniejszy i najlepiej zorganizowany konkurs w Polsce i jeden z najlepszych w Europie!

Tak całkowicie się zgadzam.W innych trzeba zagrać 2,3 utwory różnych epok,tutaj mają ponad 10 utworów!No i występ z prawdziwą orkiestrą.Moim zdaniem młodsza grupa była znacznie ciekawsza,cała trójka to zadatki na prawdziwych muzyków.Mam nadzieję ,że w 2017 roku konkurs będzie równie ciekawy i emocjonujący!

Dowiedziałam sie przed chwilą,że konkursu nie bedzie!!!Szok,jaka promocja dla regionu,jakie młode talenty.Czy ktoś wie dlaczego?:(Czyżby spowodowane to było zmianą dyrektora?Jezeli tak,nowy dyrektor strzelił sobie w stopę,to najwazniejszy i konkurs mający największą renomę:(

aurela już nie ma!!!