To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Konkurs Chopinowski rozpoczęty!

Piotr Paleczny wybornie zagrał Rachmaninowa

Trwa VI Międzynarodowy Konkurs Chopinowski dla Dzieci zorganizowany przez Filharmonię Dolnośląską w Jeleniej Górze. Wydarzenie oficjalnie otworzył 14 listopada koncert inauguracyjny z udziałem jeleniogórskiej orkiestry symfonicznej oraz dwóch pianistów: młodziutkiego Piotra Pawlaka oraz wielkiego wirtuoza fortepianu - Piotra Palecznego.

Biletów na ten koncert w kasie filharmonii nie było już od wielu dni. Nic dziwnego. Randa wydarzenia, atrakcyjny program i słynne nazwisko na afiszu robią swoje. W piątkowy wieczór jeleniogórska sala koncertowa po brzegi wypełniona była publicznością. I chyba nikt, kto zasiadł na widowni nie żałował tak spędzonego czasu. To była wspaniała, ponad dwugodzinna uczta dla melomanów. „Przystawką” do głównych dań wieczoru była Uwertura do opery Monbar, czyli Flibustierowie Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego w wykonaniu jeleniogórskich symfoników, grających tego dnia pod batutą Tomasza Bugaja - I Dyrygenta Filharmonii Dolnośląskiej. Chwilę później na scenie pojawił się 16-letni dziś laureat poprzedniej edycji jeleniogórskiego konkursu – Piotr Pawlak, by pięknie zagrać Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. Gorąco przyjęty przez publiczność na dokładkę zaserwował jeszcze Chopina na solowy już bis.

Po przerwie na scenę wyszedł mistrz – Piotr Paleczny, który wspólnie z orkiestrą wybornie zagrał wspaniały II Koncert c-moll op. 18 Sergiusza Rachmaninowa, za co zebrał długie owacje na stojąco. Także jemu publiczność nie pozwoliła zejść ze sceny bez równie pięknego, „tematycznego” bisu.

W sobotę rozpoczęły się otwarte dla widzów przesłuchania konkursowe. Podczas tegorocznej edycji konkursu o prestiżowe nagrody w dwóch kategoriach wiekowych (do lat 12 i do lat 15) walczy łącznie dwunastu młodych pianistów z Polski, Rosji i Chin. Dwóch zgłoszonych wcześniej uczestników nie dojechało do Jeleniej Góry. Wyniki pierwszego z trzech etapów bardzo trudnej, muzycznej rywalizacji znane będą już 15 listopada wieczorem. Przesłuchania II etapu w poniedziałek 17 listopada. Finał w czwartek, 20 listopada.
Szczegółowy program wydarzenia znaleźć można w publikacji, do której odnośnik znajduje się poniżej.
Więcej o konkursie oraz informacja o tym, jak zdobyć można zaproszenia na piątkowy koncert laureatów w najbliższym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich”, który trafi do punktów sprzedaży 18 listopada.

kch2014ki (1).JPG
kch2014ki (2).JPG
kch2014ki (3).JPG
kch2014ki (4).JPG
kch2014ki (5).JPG
kch2014ki (6).JPG
kch2014ki (7).JPG
kch2014ki (8).JPG
kch2014ki (9).JPG
kch2014ki (10).JPG
kch2014ki (11).JPG
kch2014ki (12).JPG
kch2014ki (13).jpg
kch2014ki (14).JPG
kch2014ki (15).JPG
kch2014ki (16).JPG

Komentarze (6)

Świetnie dzieci grają ,świetnie ,nie wiem czy coś zdobędziesz-ciesz się jak zdobędziesz wyróznienie,bardzo dużo jest takich zdolnych dzieci jak ty i nawet lepiej gamy grają.Tak motywowała przed i podczas konkursu jedna z nauczycielek.Niezłe ,nie?:)

Aurel ty żyjesz???odezwij się prosze.

przestań się tak zachowywać ty wariacie!

zobaczcie ,co wyprawia Janczak.Konkurs zlikwidował i śmieją się z nas ,ostatnio byliśmy na warsztatach i profesorowie fortepianu bardzo krytycznie wypowiadali się o braku konkursu.Miał już swoją renomę i praktycznie wszyscy najlepsi Polacy się przez niego przewineli:Kociuban,Nehring ,Blechacz ,Świtalski i ostatnio Rosjanie ,naprawde przyszłe gwiazdy swiatowej pianistyki.Szkoda,ale ze Janczakowi nikt nie wytłumaczył,czym jest ten konkurs dla Jeleniej Góry ,recitale rozpoczynajace i kończace.Szkoda.

Aurel był na tym konkursie najwiekszym leszczem,buahahahaha!!!

Aurel był na tym konkursie najwiekszym leszczem,buahahahaha!!!