![Fot. Jacek Maksimowicz / Zdrojowy Teatr Animacji](https://old.nj24.pl/sites/default/files/imagecache/szczegolowy_opis_zdj_glowne_220/article/main/53094/_m5a2288.jpg)
Trudno jest opowiedzieć dzieciom historię z przesłaniem bez natrętnego dydaktyzmu i moralizowania – jak bowiem przekazać pewne prawdy i nauki bez belferskiego patosu? Dziecko nie lubi nakazów i zakazów, zadaje proste pytania: po co, dlaczego i najczęściej upiera się, że czegoś nie zrobi. Rodzic chce postawić na swoim, dziecko na swoim – no i bądź tu mądry!
I taki jest właśnie Jasiu – nie chce myć zębów i już. Mama przypomina, on potakuje i udaje, że jest posłuszny, ale gdzie tam! Gapi się w telewizor i zajada słodycze. Tymczasem w jego jamie ustnej zagnieździły się dwie bakterie, które urządziły sobie w szczęce całkiem przyjemne mieszkanko i żyły spokojnie, zajadając pralinki, batoniki i inne ciągutki, których dostarczał im Jasiu w dużych ilościach. Czym to się skończyło? Wiadomo – gigantycznymi dziurami w zębach, próchnicą i długa wizytą u dentysty.
Taką oto prostą historyjkę opowiada nam pięcioro aktorów Zdrojowego Teatru Animacji. Największy ciężar spoczywa, oczywiście na dwójce głównych bohaterów – Kariusie i Baktusie czyli złośliwych bakteriach (Sylwester Kuper i Radosław Binek), ale także pozostali aktorzy (Diana Jonkisz, Sławomir Mozolewski i
Rafał Ksiądzyna), którzy wcielają się w pozostałych bohaterów spektaklu, wykonują swoje zadania znakomicie. Spektakl ma bardzo dobre tempo, jest dynamiczny, aktorzy nawiązują znakomity kontakt z widownią. Muzyka, skomponowana przez Joannę Sówkę-Sowińską jest prosta, łatwo wpada w ucho i widownia łatwo podchwytuje fragmenty, klaszcząc w rytm z aktorami. Scenografia (Michał Dracz) – prosta, wsparta rekwizytami nadnaturalnej wielkości, nie pozostawia wątpliwości co do przedstawianych przedmiotów, jest mocnym elementem przedstawienia.
Proste, dydaktyczne przesłanie powiastki znalazło w tej realizacji atrakcyjną formę przekazu pełną czytelnych odniesień do naszej rzeczywistości, które dzieci doskonale wychwytują. Najmłodsi widzowie znajdą w spektaklu pouczającą lekcję wychowawczą opowiedzianą w sposób dowcipny, barwny, wsparty sugestywnymi środkami wyrazu scenicznego. To propozycja dla dzieci i rodziców.
Więcej na temat spektaklu w „Nowinach Jeleniogórskich” z 7 czerwca 2016 r.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...