To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Awangarda na scenie, czyli Pestka 2017

Awangarda na scenie, czyli Pestka 2017

Przed nami jeden z najciekawszych polskich festiwali teatralnych i zarazem jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Jeleniej Góry - Międzynarodowy Festiwal Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA 2017, prezentujący dokonania artystyczne polskich i niemieckich twórców teatralnych.

Festiwal rozpocznie się oficjalnie już 28 kwietnia. Poprzedzi go seria wydarzeń towarzyszących - projekcja filmu prod. francuskiej pt. ”Maria Skłodowska-Curie” (25 kwietnia, godz. 18.00 w DKF Klaps JCK), spektakl Teatru Odnalezionego pt. „Pierwszy raz” Michała Walczaka w reżyserii i scenografii Łukasza Dudy (26 kwietnia) oraz najnowsza premiera grupy STA ART, czyli „Domówka” w reż. Łukasza Dudy (27 kwietnia, godz. 18.00)

Festiwal oficjalnie zainauguruje 28 kwietnia wałbrzyski Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego spektaklem pt. „Zapolska Superstar” (czyli jak przegrywać, żeby wygrać) w reżyserii Anety Groszyńskiej. Warto dodać, że spektakl został zakwalifikowany do finału 22. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Bogata w wydarzenia będzie sobota, 29 kwietnia, bowiem już o godz. 15.00 w Książnicy Karkonoskiej będzie można wysłuchać wykładu prof. zw. dra hab. Mirosława Kocura pt. „Kobieta w teatrze”. Mirosław Kocur, to antropolog teatru i reżyser, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i PWST im. L. Solskiego w Krakowie. Publikuje m.in. w miesięcznikach „Teatr” i „Dialog”. Prowadzi własne poszukiwania artystyczne i naukowe, zajmuje się również popularyzacją nowych idei w sztuce i nauce oraz prowadzi warsztaty teatralne. Po wykładzie trzeba szybko przemieścić się na jeleniogórskie lotnisko, gdzie o godz.17.00 w Hangarze zaprezentuje się wrocławski Wydział Lalkarski PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie ze spektaklem „01001” (reż. Wojciech Brawer). Projekt „01001” oscyluje wokół poszukiwań nowych środków wyrazu w teatrze formy. W widowisku pozbawionym słów i linearnej fabuły, młodzi twórcy skupiają się na budowaniu tożsamości scenicznej w oparciu o formę plastyczną jaką jest maska – informują jego twórcy.
O godz. 18.30 w Sali Novej JCK spektakl zespołu Merlin Puppet Theater z Grecji „Ziemia niczyja”, reż. Dimitris Stamou, a o godz. 20.00, w Sali Widowiskowej JCK - Teatr Amareya ze spektaklem pt. „Nomadka” w reżyserii Katarzyny Pastuszak. Jest to projekt performatywny dotykający problemu przesiedlenia, migracji i dyskryminacji. Biorą w nim udział artystki z Polski i Grenlandii, reprezentujące różne dziedziny sztuki, co nadaje projektowi głębię i unikalny charakter artystyczny i badawczy - zapowiadają artyści.

W niedzielę, 30 kwietnia, kolejne spektakle: godz.17.00 (Hangar, Lotnisko) - Teatr Dada von Bzdülöw z Gdańska, spektakl pt. ”Why don’t You Like Sadnes?” - koncept i wykonanie Katarzyna Chmielewska. Dada von Bzdülöw to grupa tańca współczesnego, założona w 1992 roku w Gdańsku przez choreografa i reżysera Leszka Bzdyla oraz tancerkę i choreografkę Katarzynę Chmielewską, absolwentkę gdańskiej szkoły baletowej i szkoły tańca współczesnego w Brukseli.
O godz.18.30 w Sali Novej Teatr Politechniki Warszawskiej przedstawi „Lamentacje” (reżyseria, opracowanie muzyczne i wokalne - Hanna Klepacka). Teatr powstał w 2005 roku jako Koło Naukowe Miłośników Teatru, od 2008 roku są już jednostką organizacyjną Politechniki Warszawskiej. Spektakl „Lamentacje” został zrealizowany na podstawie dramatu Krzysztofa Bizio pt. ”Lament”, premiera odbyła się 1 kwietnia 2016 r.
Godz.20,00, Sala Widowiskowa JCK – Teatr Realistyczny, Skierniewice – „Bum” według scenariusza i reżyserii Zespołu. Spektakl został zrealizowany w ramach konkursu Teatru Ósmego Dnia – OFF: Premiery Prezentacje 2016.
1 maja o godz. 17.30 w Hangarze na Lotnisku zaprezentuje się PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie Wydział Teatru Tańca w Bytomiu ze spektaklem „Polonez Alla Polacca na niemiecką nutę” w reżyserii Seba Majewskiego. Spektakl jest inspirowany twórczością Heinera Müllera, przede wszystkim dramatu „Germanie”. Młodzi tancerze próbują spojrzeć na polską historię lat 1944-1989 ze swojej perspektywy.
Godz.19.00, w Sali Widowiskowej JCK - Teatr Współczesny w Szczecinie pokaże „Mad Women” Natalii Mołodowiec, reż. Barbary Wiśniewskiej. Jest to spektakl o współczesnych kobietach postawionych wobec codziennych problemów zawodowych i osobistych.

2 maja, godz.17.30 w Sali Novej performance niemieckiej grupy Theaterkollektiv Sanierte Altbauten pt. „Toodrytocry”, a o godz.19.00 „Ojcze nasz” Artura Pałygi Teatru Kombinat z Wrocławia, w reżyserii Katarzyny Baranieckiej. Teatr funkcjonuje od 2014 roku, a „Ojcze nasz” jest jego pierwszą realizacją, swoistą wizytówką, ukazującą dążenia do poszukiwania ciekawych form ekspresji.

3 maja w Sali Novej o 14.00 pokaz warsztatowy - Czytanie Konstytucji 3 Maja. O 16.00 w Klubie Kwadrat spotkanie z bożyszczem kobiet, Mikołajem Roznerskim „Z off-u do mainstreamu - kobiety rządzą!”, które poprowadzi Kamil Radomski, zaś o godz.18,00 w Sali Widowiskowej odbędzie się ostatni spektakl tegorocznej Pestki - Teatr Porywacze Ciał zaprezentuje monodram Kasi Pawłowskiej w reżyserii Macieja Adamczyka pt. ”Pięknie ładnie”. Teatr Porywacze Ciał to jedna z najważniejszych niezależnych grup teatralnych w Polsce.

Po spektaklach w Kwadracie odbywać się będą panele dyskusyjne z zespołami uczestniczącymi, które poprowadzi Kamil Radomski.
Bogaty program teatralny PESTKI uzupełniają także koncerty, które odbywać się będą w Klubie Kwadrat (o godz. 22.00) po spektaklach i panelach dyskusyjnych. Wystąpią: SALK, GOORAL i ROSALIE.

Uwaga! Na wszystkie wydarzenia Pestki 2017 obowiązują bezpłatne wejściówki, które odbierać można już od 28 marca w kasie biletowej JCK przy ul. Bankowej 28/30. Kasa czynna od wtorku do piątku w godzinach 13.00 - 18.00 oraz na 2 godziny przed wydarzeniami.