Filip Springer przejechał całą Polskę od Słupska po Krosno i od Suwałk do Wałbrzycha, żeby zobaczyć, jak żyje się dziś w miastach, które w 1999 roku utraciły status stolicy województwa. Poznawał ich historię, rozmawiał z mieszkańcami. Spotykał przedsiębiorców, artystów, aktywistów i bezrobotnych. Zaglądał do lokalnych warsztatów i kafejek, odwiedzał upadłe fabryki i prężnie rozwijające się firmy, dworce i McDonald'sy. Pytał ludzi o to, z czego są w swoim mieście dumni, co ich cieszy, a co chcieliby zmienić.
Książka Filipa Springera to finalna część szeroko zakrojonego projektu dokumentalnego opisującego życie mieszkańców 31 byłych miast wojewódzkich, które swój status utraciły w 1999r. na mocy nowej reformy administracyjnej. Projektu czynnie współtworzonego przez studentów oraz mieszkańców miast. Efekt? Dość zaskakujący. Okazuje się bowiem, że – wbrew obiegowym opiniom – w mniejszych miastach można żyć na wielką skalę. Gdy mowa o byłych miastach wojewódzkich – od Koszalina po Krosno, od Suwałk po Jelenią Górę – pojawia się pewien schemat. Najpierw, w 1975 r., awans na stolicę województwa, przyrost ludności, rozwój przemysłu, potem rok 1989, przemiana ustrojowa, prywatyzacja, upadek kolejnych fabryk, wreszcie rok 1999 i ostateczna degradacja, której efektem jest rosnące bezrobocie.
Jelenia Góra w najnowszej książce Springera, znalazła się w rozdziale „Ucieczka”. Razem z Sieradzem, Siedlcami i Skierniewicami.
O książce i tym, co się w niej nie zmieściło, oraz o dalszych planach przedsięwzięcia „Miasto Archipelag” będzie można porozmawiać z Filipem Springerem podczas spotkania autorskiego w jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej, które odbędzie się w poniedziałek, 17 października o godz. 17.00.
O książce „Miasto Archipelag” Filipa Springera piszemy w najnowszym wydaniu "Nowin Jeleniogórskich" z 11 października 2016 r. Tam też informacja o tym, jak można otrzymać ją od nas. Zapraszamy do lektury!
Komentarze (1)
Świetne książki! ważny temat, super autor!