W Jeleniej Górze 18 maja można będzie wybrać się do Muzeum Karkonoskiego, Muzeum Przyrodniczego, Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna”, Zamku Chojnik i Karczmy Chojnik, Biura Wystaw Artystycznych, kościoła ewangelicko – augsburskiego oraz Otwartej Papierni. Noc jak Malowana w Muzeum Karkonoskim
Tajemnice warsztatu malarza można będzie poznać podczas Nocy Muzeów w Muzeum Karkonoskim. Placówka będzie czynna od godz.16 do 24. W tym czasie poza darmowym zwiedzaniem stałych i czasowych wystaw zostanie rozstrzygnięty konkurs plastyczny„Stanisław Moniuszko - Polski Patriota” w 200 –setną rocznicę urodzin.
W programie są także warsztaty plastyczne oraz spotkania z twórcami. Wiktor Staszak, malarz, kopista, plastyk Muzeum przybliży proces tworzenia obrazów. O swojej twórczości opowie Lucyna Czyszczoń – Witkowska, malarka obrazów na szkle. O godz. 19:00 zaplanowano finisaż jubileuszowej wystawy malarstwa Andrzeja Woźniaka „Moje malowanie”. Interesująco zapowiadają się wykłady o twórczości Gertrud Staats (1859 – 1938), najwybitniejszej malarki śląskiego pejzażu XX wieku (wykład Anny Szczodrak,kuratorki wystawy) oraz prelekcja Henryka Dumina, specjalisty ds. dziedzictwa niematerialnego „Kufry pamięci”. Jak zawsze nie zabraknie muzycznych impresji. Z koncertem o godz. 21.30 wystąpią uczniowie Sekcji Wokalnej i Instrumentalnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze.
W skansenie o odznaczeniach
Wojskowa Noc Muzeów poświęcona będzie odznaczeniom, odznakom i medalom wojskowym z okresu II Rzeczpospolitej. 18 maja zwiedzanie w Muzeum Historii i Militariów trwać będzie od godz. 17.00 do 21.00. Rozpocznie się wernisażem wystawy „Odznaczenia wojskowe II Rzeczpospolitej z kolekcji Wojciecha Łebka". Zaplanowano także wykład pt. „Falerystyka wojskowa II Rzeczpospolitej w zbiorach jeleniogórzan", prof. dr hab. Adolf Stachula Na zwiedzani cieszą się szczególnie najmłodsi. To dla nich okazja do zaglądnięcia do wnętrza czołgu czy wyrzutni rakiet. W ramach zwiedzania wystaw plenerowych udostępnione zostaną wnętrza legendarnego czołgu T34-85, wyrzutni rakiet przeciwlotniczych KUB, śmigłowca Mi-2 i stacji radiolokacyjnych.
Pszczoły w Muzeum Przyrodniczym
Bohaterami tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach będą pszczoły, ule i pszczelarstwo. Darmowe zwiedzanie zaplanowano od godz. 17.00 do 24.00. Można będzie oglądać wystawy stałe oraz wziąć udział w otwarciu nowej ekspozycji stałej pt. „Pszczoły i pszczelarstwo".
- Do wnętrza muzeum przenieśliśmy ule figuralne, które do tej pory eksponowaliśmy na zewnątrz – mówi Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego. To była konieczność, bo zabytkowe, drewniane budowle szybko ulegały zniszczeniu. Powstała w ten sposób nowa ekspozycja, bowiem wystawę uzupełnią plansze o pszczołach i pszczelarstwie. Ekspozycję przygotował Leszek Kośny, entomolog i pasjonat pszczelarstwa.
- Noc Muzeum cieszy się u nas ogromna popularnością – mówi dyrektor Firszt. W poprzednich latach w tym dniu Muzeum Przyrodnicze odwiedziło około dwóch tysięcy osób.
W Cieplicach do kościoła
Kto przyjedzie do Cieplic na Noc Muzeów, może od razu wybrać się na zwiedzanie kościoła ewangelicko - augsburskiego w Jeleniej Górze na placu Piastowskim. 18 maja od godz. 18:30 do godz. 22:30 przygotowano zwiedzanie kościoła z przewodnikiem, recitale organowe oraz prezentację starych ksiąg parafialnych.
Galeria, kino i teatr w Muzeum Dom Gerharta Hauptmanna
Wycieczkę po muzeach można kontynuować i z Cieplic podjechać do Jagniątkowa. Tam Noc Muzeów potrwa dwa dni. W Muzeum Miejskim Dom Gerharta Hauptmanna zaplanowano wystawy i przedstawienia. Muzeum będzie czynne 18 maja od godz. 17.00 do 23.00, zaś 19 maja od godz. 19.00 do 21.00. W programie między innymi otwarcie wystawy malarstwa grupy „Pi-Art” z Piechowic (18.04, godz. 18.00) . Zaprezentowane będą wybrane przez autorów prace pt. „Światy równoległe”, nie pokazywane wcześniej na innych wystawach. Prace w różnych technikach malarskich, o tematyce dowolnej i dowolnym formacie.
Wernisaż kolejnej wystawy zaplanowano o godz. 20.00. Obejrzymy ekspozycję „Kałamarze i akcesoria literackie z przełomu XIX i XX wieku” (ze zbiorów Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu). Między wernisażami zwiedzający mogą obejrzeć polskie filmy dokumentalne Roberta Stando i Kingi Wołoszyn o Gerharcie Hauptmannie i jego domu.
Następnego dnia o godz. 19.00 w ramach Nocy w Muzeum rozpocznie się „Wyspa czyli Hala Rajska według Avenariusa”- spektakl teatralny w wykonaniu Jacka Paruszyńskiego. (obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc). Po spektaklu o godz. 20.00 Teatralne postscriptum, czyli wernisaż wystawy pt. „Hala Rajska uratowana!” - w 100 rocznicę urodzin Prof. Ferdynanda Justa (Bonn) oraz 25. Rocznicę renowacji przez niego malowideł Avenariusa.
Ważna informacja dla zwiedzających: Bezpośredni dojazd do muzeum autobusem linii nr 15 podczas Nocy Muzeum jest bezpłatny. Autobus zatrzymuje się naprzeciwko Muzeum.
Nocą na Chojnik z „czołówką”
To nie koniec zwiedzania w okolicy Cieplic i Jagniątkowa. Kto będzie miał jeszcze siły i ochotę, może wybrać się na zamek Chojnik. To może być świetna wycieczka, pod warunkiem, że nie zapomni się o latarkach.
18 maja od godz. 18.00 do 24.00 zaplanowano nocne zwiedzanie z przewodnikiem. Na dziedzińcu będzie płonąć ognisko i można będzie upiec kiełbaski. Kto ich nie będzie miał, może skorzystać z jadła w karczmie.
O godz. 18.30 zaplanowano tam spotkanie „Gwiazdy ekranu PRL na Chojniku". Szymon Wrzesiński, autor książki „Zamek Chojnik, skarby, afery, propaganda PRL" opowie o powstawaniu powieści i ciekawostkach zamkowych.
W programie Nocy Muzeów na Chojniku jest także opowieść „Śladami uczestników" 40 lat po pierwszej jeleniogórskiej wyprawie w Himalaje Annapurna South i spotkanie z Maciejem Pietrowiczem, pomysłodawcą przedsięwzięcia oraz o godz. 21.00 koncert zespołu Castle Dreams. Duet (skrzypce elektryczne i gitara) wykonuje muzykę rockową z elementami folku. Na Noc Muzeów zapraszają kasztelan Andrzej Ciosański oraz karczmarz Bartosz Podkański.
Artystycznie w BWA
Biuro Wystaw Artystycznych czeka na zwiedzających18 maja od godz. 18:00 do godz. 23:00. W programie: Performance Izabeli Chamczyk. Coś tu nie GRA. 18 maja (Noc Muzeów), godz. 19.00. Po performance odbędzie się spotkanie z artystką, które poprowadzi Janina Hobgarska. Artystka podejmie problem rozdwojenia i rozbicia, rozterek moralnych i niezgody na kompromisy.
Izabela Chamczyk tworzy sztukę procesualną. Pracuje w wielu mediach, konfrontuje się i angażuje w żywy kontakt z odbiorcą.
W BWA można będzie ponadto oglądać wystawę „Janusz Wincenty Lipiński. Nieposkromiona wolność i frywolność linii”. Na ekspozycji pokazano rysunki i malarstwo jednego z najważniejszych twórców mieszkających w Jeleniej Górze.
Noc Muzeów odbędzie się w Otwartej Papierni w Jeleniej Górze. Przygotujcie się na moc wrażeń 18 i 19 maja 2019 w godz. od 20.00 do 1.00. Zaplanowano wernisaż fotografii „Perygrynacje” oraz spektakl „Strzępy” . Wstęp wolny.
W Karpaczu Muzeum Sportu i Turystyki 18 maja zaplanowano „Noc z bobsleistami i bobslejem”. Program: godz. 17.00 kuratorskie zwiedzanie Muzeum Sportu i Turystyki, ze szczególnym uwzględnieniem sportów zimowych, oprowadza mgr Mariusz Sawicki, kustosz muzealny. Godz. 17. 45 zwiedzanie nowej wystawy czasowej z Polskiego Komitetu Olimpijskiego „XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w PyeongChang 2018”. Prezentacja dawnego i współczesnego sprzętu bobslejowego w muzeum i na posesji muzealnej. Prezentacja kolekcji medali uczestnictwa z zimowych igrzysk olimpijskich z lat 1928 -2018. Godz. 18:00 - spotkanie z bobsleistą Mateuszem Lutym, uczestnikiem XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w PyeongChang 2018. Bezpłatne nocne zwiedzanie muzeum do godz. 21. 00.
Noc Muzeów to jedna z najpopularniejszych kulturalnych imprez, polegająca na bezpłatnym udostępnianiu muzeów, galerii, instytucji kulturalnych i zabytkowych obiektów w wybranym dniu w godzinach nocnych. W 2019 roku Noc Muzeum zaplanowana została na sobotę 18 maja. Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w Berlinie w 1997. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 200 europejskich miast.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...