To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

18 maja zaplanujcie nocne zwiedzanie

18 maja zaplanujcie nocne zwiedzanie

Na Noc Muzeów czeka specjalnie wielu mieszkańców naszego regionu. Nocne zwiedzanie ekspozycji ma niespotykany urok, a placówki kultury przygotowują na ten dzień wiele dodatkowych atrakcji. Tak będzie także i w tym roku.Noc Muzeów przypada na 18 maja.

W Jeleniej Górze 18 maja można będzie wybrać się do Muzeum Karkonoskiego, Muzeum Przyrodniczego, Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna”, Zamku Chojnik i Karczmy Chojnik, Biura Wystaw Artystycznych, kościoła ewangelicko – augsburskiego oraz Otwartej Papierni. Noc jak Malowana w Muzeum Karkonoskim

Tajemnice warsztatu malarza można będzie poznać podczas Nocy Muzeów w Muzeum Karkonoskim. Placówka będzie czynna od godz.16 do 24. W tym czasie poza darmowym zwiedzaniem stałych i czasowych wystaw zostanie rozstrzygnięty konkurs plastyczny„Stanisław Moniuszko - Polski Patriota” w 200 –setną rocznicę urodzin.

W programie są także warsztaty plastyczne oraz spotkania z twórcami. Wiktor Staszak, malarz, kopista, plastyk Muzeum przybliży proces tworzenia obrazów. O swojej twórczości opowie Lucyna Czyszczoń – Witkowska, malarka obrazów na szkle. O godz. 19:00 zaplanowano finisaż jubileuszowej wystawy malarstwa Andrzeja Woźniaka „Moje malowanie”. Interesująco zapowiadają się wykłady o twórczości Gertrud Staats (1859 – 1938), najwybitniejszej malarki śląskiego pejzażu XX wieku (wykład Anny Szczodrak,kuratorki wystawy) oraz prelekcja Henryka Dumina, specjalisty ds. dziedzictwa niematerialnego „Kufry pamięci”. Jak zawsze nie zabraknie muzycznych impresji. Z koncertem o godz. 21.30 wystąpią uczniowie Sekcji Wokalnej i Instrumentalnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze.

W skansenie o odznaczeniach

Wojskowa Noc Muzeów poświęcona będzie odznaczeniom, odznakom i medalom wojskowym z okresu II Rzeczpospolitej. 18 maja zwiedzanie w Muzeum Historii i Militariów trwać będzie od godz. 17.00 do 21.00. Rozpocznie się wernisażem wystawy „Odznaczenia wojskowe II Rzeczpospolitej z kolekcji Wojciecha Łebka". Zaplanowano także wykład pt. „Falerystyka wojskowa II Rzeczpospolitej w zbiorach jeleniogórzan", prof. dr hab. Adolf Stachula Na zwiedzani cieszą się szczególnie najmłodsi. To dla nich okazja do zaglądnięcia do wnętrza czołgu czy wyrzutni rakiet. W ramach zwiedzania wystaw plenerowych udostępnione zostaną wnętrza legendarnego czołgu T34-85, wyrzutni rakiet przeciwlotniczych KUB, śmigłowca Mi-2 i stacji radiolokacyjnych.

Pszczoły w Muzeum Przyrodniczym

Bohaterami tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach będą pszczoły, ule i pszczelarstwo. Darmowe zwiedzanie zaplanowano od godz. 17.00 do 24.00. Można będzie oglądać wystawy stałe oraz wziąć udział w otwarciu nowej ekspozycji stałej pt. „Pszczoły i pszczelarstwo".

- Do wnętrza muzeum przenieśliśmy ule figuralne, które do tej pory eksponowaliśmy na zewnątrz – mówi Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego. To była konieczność, bo zabytkowe, drewniane budowle szybko ulegały zniszczeniu. Powstała w ten sposób nowa ekspozycja, bowiem wystawę uzupełnią plansze o pszczołach i pszczelarstwie. Ekspozycję przygotował Leszek Kośny, entomolog i pasjonat pszczelarstwa.

- Noc Muzeum cieszy się u nas ogromna popularnością – mówi dyrektor Firszt. W poprzednich latach w tym dniu Muzeum Przyrodnicze odwiedziło około dwóch tysięcy osób.

W Cieplicach do kościoła

Kto przyjedzie do Cieplic na Noc Muzeów, może od razu wybrać się na zwiedzanie kościoła ewangelicko - augsburskiego w Jeleniej Górze na placu Piastowskim. 18 maja od godz. 18:30 do godz. 22:30 przygotowano zwiedzanie kościoła z przewodnikiem, recitale organowe oraz prezentację starych ksiąg parafialnych.

Galeria, kino i teatr w Muzeum Dom Gerharta Hauptmanna

Wycieczkę po muzeach można kontynuować i z Cieplic podjechać do Jagniątkowa. Tam Noc Muzeów potrwa dwa dni. W Muzeum Miejskim Dom Gerharta Hauptmanna zaplanowano wystawy i przedstawienia. Muzeum będzie czynne 18 maja od godz. 17.00 do 23.00, zaś 19 maja od godz. 19.00 do 21.00. W programie między innymi otwarcie wystawy malarstwa grupy „Pi-Art” z Piechowic (18.04, godz. 18.00) . Zaprezentowane będą wybrane przez autorów prace pt. „Światy równoległe”, nie pokazywane wcześniej na innych wystawach. Prace w różnych technikach malarskich, o tematyce dowolnej i dowolnym formacie.

Wernisaż kolejnej wystawy zaplanowano o godz. 20.00. Obejrzymy ekspozycję „Kałamarze i akcesoria literackie z przełomu XIX i XX wieku” (ze zbiorów Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu). Między wernisażami zwiedzający mogą obejrzeć polskie filmy dokumentalne Roberta Stando i Kingi Wołoszyn o Gerharcie Hauptmannie i jego domu.

Następnego dnia o godz. 19.00 w ramach Nocy w Muzeum rozpocznie się „Wyspa czyli Hala Rajska według Avenariusa”- spektakl teatralny w wykonaniu Jacka Paruszyńskiego. (obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc). Po spektaklu o godz. 20.00 Teatralne postscriptum, czyli wernisaż wystawy pt. „Hala Rajska uratowana!” - w 100 rocznicę urodzin Prof. Ferdynanda Justa (Bonn) oraz 25. Rocznicę renowacji przez niego malowideł Avenariusa.

Ważna informacja dla zwiedzających: Bezpośredni dojazd do muzeum autobusem linii nr 15 podczas Nocy Muzeum jest bezpłatny. Autobus zatrzymuje się naprzeciwko Muzeum.

Nocą na Chojnik z „czołówką”

To nie koniec zwiedzania w okolicy Cieplic i Jagniątkowa. Kto będzie miał jeszcze siły i ochotę, może wybrać się na zamek Chojnik. To może być świetna wycieczka, pod warunkiem, że nie zapomni się o latarkach.

18 maja od godz. 18.00 do 24.00 zaplanowano nocne zwiedzanie z przewodnikiem. Na dziedzińcu będzie płonąć ognisko i można będzie upiec kiełbaski. Kto ich nie będzie miał, może skorzystać z jadła w karczmie.

O godz. 18.30 zaplanowano tam spotkanie „Gwiazdy ekranu PRL na Chojniku". Szymon Wrzesiński, autor książki „Zamek Chojnik, skarby, afery, propaganda PRL" opowie o powstawaniu powieści i ciekawostkach zamkowych.

W programie Nocy Muzeów na Chojniku jest także opowieść „Śladami uczestników" 40 lat po pierwszej jeleniogórskiej wyprawie w Himalaje Annapurna South i spotkanie z Maciejem Pietrowiczem, pomysłodawcą przedsięwzięcia oraz o godz. 21.00 koncert zespołu Castle Dreams. Duet (skrzypce elektryczne i gitara) wykonuje muzykę rockową z elementami folku. Na Noc Muzeów zapraszają kasztelan Andrzej Ciosański oraz karczmarz Bartosz Podkański.

Artystycznie w BWA

Biuro Wystaw Artystycznych czeka na zwiedzających18 maja od godz. 18:00 do godz. 23:00. W programie: Performance Izabeli Chamczyk. Coś tu nie GRA. 18 maja (Noc Muzeów), godz. 19.00. Po performance odbędzie się spotkanie z artystką, które poprowadzi Janina Hobgarska. Artystka podejmie problem rozdwojenia i rozbicia, rozterek moralnych i niezgody na kompromisy.

Izabela Chamczyk tworzy sztukę procesualną. Pracuje w wielu mediach, konfrontuje się i angażuje w żywy kontakt z odbiorcą.

W BWA można będzie ponadto oglądać wystawę „Janusz Wincenty Lipiński. Nieposkromiona wolność i frywolność linii”. Na ekspozycji pokazano rysunki i malarstwo jednego z najważniejszych twórców mieszkających w Jeleniej Górze.

Noc Muzeów odbędzie się w Otwartej Papierni w Jeleniej Górze. Przygotujcie się na moc wrażeń 18 i 19 maja 2019 w godz. od 20.00 do 1.00. Zaplanowano wernisaż fotografii „Perygrynacje” oraz spektakl „Strzępy” . Wstęp wolny.

W Karpaczu Muzeum Sportu i Turystyki 18 maja zaplanowano „Noc z bobsleistami i bobslejem”. Program: godz. 17.00 kuratorskie zwiedzanie Muzeum Sportu i Turystyki, ze szczególnym uwzględnieniem sportów zimowych, oprowadza mgr Mariusz Sawicki, kustosz muzealny. Godz. 17. 45 zwiedzanie nowej wystawy czasowej z Polskiego Komitetu Olimpijskiego „XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w PyeongChang 2018”. Prezentacja dawnego i współczesnego sprzętu bobslejowego w muzeum i na posesji muzealnej. Prezentacja kolekcji medali uczestnictwa z zimowych igrzysk olimpijskich z lat 1928 -2018. Godz. 18:00 - spotkanie z bobsleistą Mateuszem Lutym, uczestnikiem XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w PyeongChang 2018. Bezpłatne nocne zwiedzanie muzeum do godz. 21. 00.

 

Noc Muzeów to jedna z najpopularniejszych kulturalnych imprez, polegająca na bezpłatnym udostępnianiu muzeów, galerii, instytucji kulturalnych i zabytkowych obiektów w wybranym dniu w godzinach nocnych. W 2019 roku Noc Muzeum zaplanowana została na sobotę 18 maja. Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w Berlinie w 1997. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 200 europejskich miast.