To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Melanie JB Charles International Quartet, jazzowy koncert, Bukowiec

Termin: 19 sierpień, 2017 (Cały dzień)

Melanie JB Charles International Quartet

 

Park Bukowiec Ornamental Farm

Godz. 18:00

Wstęp wolny

   

Światowej sławy artyści wystąpią dla Państwa w składzie:

Melanie J-B Charles – urodzona na Brooklyn’ie, piosenkarka, autorka tekstów, multi - instrumanetalistka, aranżerka, producentka, aktorka i nauczycielka. Melanie uczęszczała do Szkoły LaGuardia zdobywając wiedzę w zakresie gry na flecie. Tam odkryła swój talent do pisania. Podróżowała do Niemiec i Rosji z chórem brooklyńskim jako wokalistka i w czasie tej trasy koncertowej była laureatką wielu międzynarodowych konkursów. Następnie uczęszczała do New School for Jazz gdzie uzyskała dyplom w wokalu jazzowym. W tym czasie studiowała m.in. z: Carla Cook, Miles Griffith, Richard Harper, Billie Harper, Reggie Workman, Charles Tolliver i Bobby Sanabria. Od czasu uzyskania dyplomu podpisała kontrakt z Tokyo Disney i spędziła sporo czasu w Paryżu. Nagrała dwie płyty studyjne m. in. Z Gregory Porterem i Jose Jamesem. Jej ostatni projekt GUNS THAT SHOOT BUBBLES jest dostępny na Soundcloud i Bandcamp.

Janusz Skowron – wybitny pianista jazzowy. Swoje pierwsze kroki w grze na fortepianie stawiał w szkole dla niewidomych w Laskach koło Warszawy. Brawurowo zadebiutował w 1979 jako pianista jazzowy w kwintecie Kazimierza Jonkisza, by już w latach 1981-84 współpracować z grupą String Connection. Współpraca z popularnym zespołem umożliwiła mu dokonanie wielu nagrań radiowych i płytowych. Kolejnym ważnym momentem w muzyce i karierze pianisty był rok 1985, kiedy do współpracy zaprosił go Tomasz Stańko. Jego umiejętności interpersonalne, a także elastyczność w przystosowywaniu się do stylistyki innych muzyków powoduje, że bardzo często bywa zapraszany do wspólnych nagrań, i tak oto wsółpracował z: Antymosem, Zbigniewem Lewandowskim, Zbigniewem Jaremko, Zbigniewem Namysłowskim, Maciejem Sikałą. Jest także rozchwytywanym muzykiem studyjnym, chętnie współpracującym z artystami nie-jazzowymi. Doskonale postrzegane są jego prace wraz z gwiazdami polskiej piosenki, takimi jak: Hanna Banaszak, Ewa Bem, Grażyna Łobaszewska, Justyna Steczkowska, czy Maryla Rodowicz. Ma w swoim dorobku także współpracę z wybitnymi Amerykanami, wśród których są: Eric Marienthal, Bill Evans, Randy Becker, Dean Brown oraz David Gilmor.

Piotr Rodowicz- Studiował w Jazz Mobile School w Harlemie u Reggie Workmana w Nowym Jorku w latach 1981-83. Ukończył wydział instrumentalny klasa kontrabasu w Berklee College Of Music w Bostonie w 1990 r. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach na wydziale Jazzowym w 2005r.

Współzałożył kwartret In Tradition, z którym zdobył dwie główne nagrody na festiwalu jazzowym w Dunkierce ’84 - Francja; koncerty i nagrania dla Polskiego Radia. W Bostonie w czasie studiów w latach 1987-92 współpracował z następującymi muzykami: Joshua Redman, Bob Moses, Igor Butman, Skip Hadden, Walter Davis, Bob Winiker, Big Band, Jeoff Kiesser, Kurt Rosenwinkel, Chris Cheek.

Po powrocie w 1993r. do Polski gra m.in. z Tomaszem Szukalskim, Januszem Muniakiem, Kazimierzem Jonkiszem, Adamem Kawończykiem, Januszem Skowronem, Włodkiem Pawlikiem, Krzysztofem Herdzinem, Maciejem Strzelczykiem, Tomaszem Filipczakiem. W 1995 r. założył kwartet Mingus Mingus, w którym grali: Robert Majewski, Maciej Sikała i Kazimierz Jonkisz. Zespół nagrał album, który otrzymał najwyższą ocenę Jazz Forum oraz zagrał liczne koncerty m.in. na Jazz Jamboree 95. W 1996r. założył kwartet Tribute To Monk, w którym grali: Krzysztof Herdzin, Zbyszek Brzyszcz i Kazimierz Jonkisz. Nagranie zdobyło wysokie oceny Jazz Forum. Założył 10 osobowy Zespół „Przyjaciele” w którym grali m.in.: Janusz Muniak, Adam Kawończyk, Bogdan Hołownia, Janusz Skowron, Artur Dutkiewicz, Zbigniew Wegehaupt, Kazimierz Jonkisz, Michał Miśkiewicz. W 1997r. nagranie bardzo wysoko ocenianego albumu. W 1998r. powstał album Aby Żyć z własną muzyką do autorsko opracowanego i recytowanego poematu etycznego Prorok - Khalil Gibran’a. W 1999r. współzałożył The World String Trio w składzie: Maciej Strzelczyk - skrzypce, Krzysztof Woliński - gitara. Trio licznie koncertowało w wielu krajach, festiwale m. in. Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Budapest, Kuwejt. Nagrania płyt: Grappelling - 1998r., Live in Rabarbar - 1999r., Live in Kiev - 2000r., 2002r. - wspólnie z pianistą Jarosławem Małysem i Maciejem Strzelczykiem płyty Jazz Ballads for Trio oraz Komeda Kameralnie. W 2002r. założył zespół Przyjaciele, z którym, wraz z Tomaszem Filipczakiem wyprodukował nagranie pt. Jan Paweł II - Inspiracje. W nagraniu udział wzięło 28 czołowych polskich muzyków, wśród których znaleźli się m.in.: Tomasz Filipczak, Tomasz Szymuś, Paweł Winiszewski, Kazimierz Jonkisz, Mariusz Fazi Mielczarek, Robert Majewski, Paweł Perliński, Krzysztof Woliński, Zbigniew Jaremko. Opracował autorsko fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II, które recytują Krzysztof Kolberger i Ksawery Jasieński. Od 2002r. komponuje muzykę do filmów dokumentalnych dla TVP, w tym do 2 letnia serii pt. Dziękujemy za Solidarność. W 2003r. założył Peter Pan Trio o zmiennym składzie, poświęcone polskiej muzyce w wersji latin jazz. W 2006r. wraz z Tomaszem Filipczakiem i zespołem Przyjaciele nagrał i wyprodukował płytę Seweryn Krajewski Smooth Jazz, która okazała się wielkim sukcesem i otrzymała status Złotej Płyty od ZPAV. Nieprzerwanie od 1992r. jest wykładowcą unikalnego Wydziału Jazzu w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie przy ul. Bednarskiej, który współzałożył z Henrykiem Majewskim.

Mirek Sitkowski -Perkusista na scenie muzycznej obecny jest od początku lat 80. Związany z orkiestrami PR i TV w Opolu pod kierownictwem Edwarda Spyrki oraz w Poznaniu, Zbigniewa Górnego, współpracował też z orkiestrą ALEX BAND. Z orkiestrami tymi wielokrotnie występował na licznych festiwalach w kraju i za granicą, brał też udział w wielu programach telewizyjnych i nagraniach studyjnych. Swą jazzową działalność rozpoczął z zespołem HEAVY METAL SEXTET z którym wystąpił na najważniejszych festiwalach jazzowych w Polsce i Europie Zachodniej, grał też z gwiazdami polskiego jazzu jak: Zbigniew Namysłowski,Tomasz Szukalski, Jarosław Śmietana i Marek Bałata. Od 2005 Dyrektor Muzyczny w RCCL.