To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Znakomity początek jubileuszowego ZOOM-u

Fot. Marcin Oliva Soto / Festiwal ZOOM-ZBLIŻENIA

Mocne i mądre kino oraz wyśmienity koncert zespołu marzeń Możdżer-Danielsson-Fresco na otwarcie. Wczoraj rozpoczął się wyczekiwany przez wielu jubileuszowy, 20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM – ZBLIŻENIA, organizowany przez Osiedlowy Dom Kultury w Jeleniej Górze. Znakomicie zapowiadająca się impreza potrwa do 26 lutego. 

Na dobry początek zobaczyliśmy poruszający film „Ja, Daniel Blake” w reż. Kena Loacha, zdobywcę Złotej Palmy i Nagrody Publiczności na ubiegłorocznym festiwalu filmowym w Cannes i psychologiczny thriller „Klient” Asghara Farhadi, twórcy nagrodzonego Oscarem słynnego „Rozstania”. To był przedpremierowy pokaz tego filmu, który do kin wejdzie dopiero za 2 miesiące. W bardzo bogatym programie festiwalu, który potrwa do niedzieli znajdziemy wiele dobrych filmów, świetne koncerty, spotkania z twórcami kina oraz imprezy towarzyszące. Zapowiada się więc wspaniały filmowy tydzień w Jeleniej Górze.
Po otwierającym ZOOM-ZBLIŻENIA filmie Loacha, publiczność przybyła do kina LOT, wychodziła ze ściśniętymi gardłami i nierzadko ze łzami w oczach. "Ja, Daniela Blake" to wzruszająca i nie pozbawiona humoru historia owdowiałego mężczyzny, który próbuje pomóc samotnej matce z dwójką dzieci stanąć na nogi. Gdy sam trafia trafia w tryby bezdusznej, biurokratycznej machiny, jego sytuacja zmienia się w koszmar niczym w klasycznej powieści Franza Kafki. Drugi obraz przygotowany na otwarcie festiwalu "Klient" w reżyserii nagrodzonego Oscarem "Rozstania" Asghara Farhadi to rozgrywający się we współczesnym Teheranie i trzymający w napięciu dramat, w którym nauczyciel i aktor prowadzi prywatne śledztwo po tajemniczym ataku na swoją żonę. Napięcie rośnie a relacje między bohaterami gęstnieją z każdą chwilą by doprowadzić do niespodziewanego finału niczym w antycznej tragedii. To był przedpremierowy pokaz filmu bowiem do kin "Klient" wejdzie dopiero za dwa miesiące.
Po pełnych wrażeń projekcjach premierowych wszystkich, którym udało się zdobyć bilety czekała prawdziwa uczta. Oto bowiem przy pełnej - wraz z balkonami! - widowni Teatru C.K. Norwida wystąpił prawdziwy Dream Team czyli trio prowadzone przez światowej sławy pianistę Leszka Możdżera, któremu towarzyszyli grający na kontrabasie i wiolonczeli Lars Danielsson i niesamowity perkusjonista i wokalista Zohar Fresco. Publiczność gromkimi brawami i owacją na stojąco, trzykrotnie zawracała muzyków na scenę. To był naprawdę niezapomniany wieczór!
Dzisiaj, we wtorek, 21 lutego, będzie można zobaczyć kolejne dwa ważne filmy ostatniego sezonu. Najpierw „Komuna” Thomasa Vinterberga, reżysera słynnego oscarowego „Polowania”, a później wielki kinowy przebój – „Toni Erdmann” w reż. Maren Ade. Nominowany do Oscara, niekwestionowany triumfator gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych, gdzie zdobył wszystkie najważniejsze nagrody: dla Najlepszego Filmu, Najlepszego Reżysera, za Najlepszy Scenariusz oraz dla odtwórców głównych ról: Sandry Hüller (Najlepsza Aktorka) i Petera Simonischeka (Najlepszy Aktor).
Ale ZOOM - ZBLIŻENIA to nie tylko projekcje i koncerty. Festiwalowi towarzyszą w tym roku otwarte dla publiczności warsztaty NOWE MEDIA, adresowane głównie do młodzieży zainteresowanej artystycznymi kierunkami studiów. Podczas trzech dni (22 – 24 lutego) w BWA odbędą się spotkania z wykładowcami i studentami z Wydziału Sztuki Mediów ASP z Warszawy, Wydziału Malarstwa I Nowych Mediów Akademii Sztuki ze Szczecina oraz Katedry Nowych Mediów Uniwersytetu Technicznego w Libercu, podczas których będzie także okazja do wypróbowania twórczych przekształceń i interpretacji obrazu oraz wspólnej kreacji. W sobotnie południe, 25 lutego, o godz. 12:00 w Książnicy Karkonoskiej rozpocznie się, organizowana w ramach festiwalu, międzynarodowa konferencja na temat finansowania i dystrybucji kina niezależnego w krajach Grupy Wyszehradzkiej, z udziałem wykładowców z tych krajów. Na konferencję wstęp jest wolny.
Również od środy ruszają projekcje konkursowe. Na pewno warto obejrzeć też krótkie filmy fabularne, dokumentalne i animowane oraz video-arty z całego świata, które walczyć będą o nagrody w festiwalowych konkursach, wyselekcjonowane z ponad sześciu tysięcy zgłoszonych do tegorocznego ZOOM-u! Projekcje konkursowe będą się odbywać od 22 do 24 lutego w kinie LOT i w Jeleniogórskim Centrum Kultury przy ul. Bankowej oraz w Biurze Wystaw Artystycznych, gdzie tradycyjnie już prezentowany będzie video-art. Filmy nagrodzone w konkursach będzie można zobaczyć w ostatni dzień festiwalu, 26 lutego, o godz. 11.00 w kinie LOT.
Z całą pewnością ZOOM - ZBLIŻENIA to festiwal na którym trzeba być! 

ZOOM 2017 Dzien 1 Fot MOS (1).jpg
ZOOM 2017 Dzien 1 Fot MOS (2).jpg
ZOOM 2017 Dzien 1 Fot MOS (3).jpg
ZOOM 2017 Dzien 1 Fot MOS (4).jpg
ZOOM 2017 Dzien 1 Fot MOS (5).jpg
ZOOM 2017 Dzien 1 Fot MOS (6).jpg
ZOOM 2017 Dzien 1 Fot MOS (7).jpg
ZOOM 2017 Dzien 1 Fot MOS (8).jpg
ZOOM 2017 Dzien 1 Fot MOS (9).jpg
ZOOM 2017 Dzien 1 Fot MOS (10).jpg
ZOOM 2017 Dzien 1 Fot MOS (11).jpg
ZOOM 2017 Dzien 1 Fot MOS (12).jpg
ZOOM 2017 Dzien 1 Fot MOS (13).jpg
ZOOM 2017 Dzien 1 Fot MOS (14).jpg
ZOOM 2017 Dzien 1 Fot MOS (15).jpg
ZOOM 2017 Dzien 1 Fot MOS (16).jpg
ZOOM 2017 Dzien 1 Fot MOS (17).jpg
ZOOM 2017 Dzien 1 Fot MOS (18).jpg
ZOOM 2017 Dzien 1 Fot MOS (19).jpg
ZOOM 2017 Dzien 1 Fot MOS (20).jpg
ZOOM 2017 Dzien 1 Fot MOS (21).jpg
ZOOM 2017 Dzien 1 Fot MOS (22).jpg
ZOOM 2017 Dzien 1 Fot MOS (23).jpg
ZOOM 2017 Dzien 1 Fot MOS (24).jpg
ZOOM 2017 Dzien 1 Fot MOS (25).jpg
ZOOM 2017 Dzien 1 Fot MOS (26).jpg
ZOOM 2017 Dzien 1 Fot MOS (27).jpg
ZOOM 2017 Dzien 1 Fot MOS (28).jpg
ZOOM 2017 Dzien 1 Fot MOS (29).jpg
ZOOM 2017 Dzien 1 Fot MOS (30).jpg